•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

امیرحسین خالقی، زندانی امنیتی به مرخصی اعزام شد

0
53

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۴شهریور ماه ۱۴۰۱، امیرحسین‌خالقی، زندانی امنیتی محبوس در زندان اوین به مرخصی کوتاه مدت اعزام شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۴ شهریور ماه ۱۴۰۱، امیرحسین خالقی، زندانی امنیتی و فعال محیط زیست محبوس در زندان اوین پس از تودیع وثیقه به مرخصی ۵ روزه اعزام شد. این زندانی امنیتی در حال تحمل حبس تعزیری ۶ ساله خود است.

براساس این گزارش، امیرحسین خالقی به مرخصی ۵ روزه اعزام و در صورت عدم تمدید مرخصی در تاریخ ۱۸ شهریور ماه ۱۴۰۱ به زندان اوین برخواهد گشت.

لازم به ذکر است، امیرحسین خالقی یکی از ۸ فعال محیط زیست است که در تاریخ ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی با اتهام (جاسوسی) به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم و این حکم پس از گذشت ۶۵۰ روز از بازداشت امیرحسین خالقی و سایر متهمان این پرونده به آنها ابلاغ شد.

امیرحسین‌خالقی، در تاریخ  ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، در روندی پر ابهام و بدون رعایت اصول دادرسی عادلانه از بابت اتهام (جاسوسی برای دووَل متخاصم) به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد و دوران حبس تعزیری خود را در زندان اوین سپری می کند.

جلسات اول، دوم، سوم، چهارم و پنجم رسیدگی به پرونده امیرحسین خالقی و ۷ تن از فعالان محیط زیست از بابت رسیدگی به اتهام (جاسوسی از مراکز نظامی) به ترتیب در روزهای ۱۰، ۱۳، ۲۳، ۲۴ و ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۷، به صورت غیرعلنی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران  به ریاست قاضی صلواتی و با حضور مستشار دادگاه برگزار شده بود.

یک منبع آگاه پیش از این و در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸، از جزئیات بدرفتاری با این افراد در زندان که به خاطر نگرانی از اقدامات تلافی‌جویانه ماموران اطلاعات خواست نامش محفوظ بماند در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود:”برخی از این فعالان محیط زیست ماه‌ها تحت بازداشت در سلول انفرادی و شکنجه روانی، تهدید به قتل، تهدید به تزریق دارو‌های توهم‌زا،  و تهدید به دستگیری و قتل اعضای خانواده خود” قرار داشتند.”

همچنین، حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۹۷ با انتشار گزارشی، به سوابق و فعالیتهای هر هشت فعال محیط زیست بازداشت شده اشاره کرده بود.

تبصره ماده ۴۸ از جمله بحث برانگیز ترین مفاد حقوقی در نظام قضائی ایران است که از زمان اجرا با انتقادهای بسیاری از سوی حقوق دانان مواجه شده است از جمله منتقدان این تبصره, سازمان عفو بین الملل است که این سازمان مدافع حقوق بشر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه سالجاری با انتشار یک بیانیه نسبت به تصویب آن در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس واکنش نشان داد.

این سازمان مدافع حقوق بشر همچنین تاکید کرد که اگر مصوبه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس به تصویب نهایی برسد، «آسیبی جدی به نظام قضائی ایران خواهد بود که در حال حاضر نیز سرشار از نقصان است».

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.