•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

بازداشت دو شهروند ساکن آبادان و سوسنگرد توسط نیروهای امنیتی

0
66

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۰شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در آبادان و سوسنگرد از توابع استان خوزستان، دو تن از شهروندان را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۱۷ شهریور ماه ۱۴۰۱، امیر دفتریان(عساکره)، کارمند اداره آتش نشانی در شهرستان آبادان بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز منتقل شد. همچنین امروز یکشنبه ۲۰ شهریورماه ۱۴۰۱، حسین شلیباوی، متولد: ۱۳۷۹، فرزند: عادل، اهل کوی صمود واقع در شهرستان سوسنگرد، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر در این خصوص به حقوق بشر در ایران گفت:”ماموران امنیتی با مراجعه به محل کار امیر دفتریان واقع در اداره آتش نشانی شهرستان آبادان، وی را بازداشت کرده و پس از انتقال او به منزلش و تفتیش و ضبط برخی لوازم شخصی این شهروند را جهت بازجوئی و تشکیل پرونده به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز منتقل کردند.‌”

این فعال حقوق بشر همچنین افزود:”حسین شلیباوی، در محل کار خود در یک نمایشگاه خودرو توسط ماموران امنیتی بازداشت شده اما از مکان نگهداری او اطلاعی در دسترس نیست و تا این لحظه خانواده در بی خبری مطلق بسر می برند.”

لازم به ذکر است، حسین شلیباوی، پیشتر هم در تاریخ ۲۱ فروردین ماه ۱۳۹۹، به اتهام فعالیتهای فرهنگی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان آزاد شده بود.‌

تا لحظه تنظیم این گزارش از علت بازداشت حسین‌ شلیباوی و امیر دفتریان(عساکره) اطلاعی در دسترس نیست.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.