•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

مصطفی خسروی بابادی به جلسه دادرسی احضار شد

0
79

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۰شهریور ماه ۱۴۰۱، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان‌افشاری، با ارسال ابلاغیه ای کتبی مصطفی خسروی بابادی را به جلسه محاکمه احضار کرد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه‌شنبه ۲۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، مصطفی خسروی بابادی، زندانی عقیدتی پیشین، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با اتهام(فعالیت تبلیغی علیه نظام) و (اخلال در نظم زندان) و (اخلال در نظم و آسایش عمومی)، محاکمه خواهد شد.‌

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”این پرونده به علت تحصن اعتراضی که مصطفی خسروی بابادی به همراه محمد ابوالحسنی، مهدی دارینی، خسرو صادقی بروجنی، مجتبی نادری، علی اصغر حسنی راد و پیمان‌پورداد، در اعتراض به محرومیت زندانیان از حق درمان که منجر به جان باختن بکتاش آبتین شده بود بر علیه آنها تشکیل شد و به جز مصطفی خسروی بابادی ۷ متهم دیگر این پرونده پس از تشکیل جلسه دادرسی تبرئه و قرار منع تعقیب آنها از بابت این پرونده صادر شد اما مصطفی خسروی بابادی چون خارج از زندان بود جلسه دادرسی وی برای زمان دیگری تعیین شد که باید روز سه شنبه هفته جاری به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران مراجعه کند.”

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۲ دی ماه ۱۴۰۰، مصطفی خسروی بابادی، از بابت پرونده اول خود پس از تائید درخواست اعاده دادرسی توسط شعبه ۹ دیوان‌عالی کشور تا زمان ابلاغ حکم قطعی از زندان اوین آزاد شد و در تاریخ ۱ خرداد ماه ۱۴۰۱، پس از تبرئه از حکم صادره بر علیه او که مرتبط با فعالیتهای مذهبی و عقیدتی او در خصوص گروه عرفان حلقه بود با وکالت علی شریف زاده اردکانی، توسط شعبه ۳۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، قرار منع تعقیب خود را دریافت کرد. 

مصطفی خسروی بابادی، در تاریخ ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۷، در جریان تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان مجلس در تهران بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در تاریخ ۲۳ دی ماه همان سال با تودیع قرار کفالت، از زندان اوین آزاد شده بود.

در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۷، با شروع مراحل دادرسی و ارجاع پرونده مصطفی خسروی بابادی به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، این دگراندیش مذهبی، به اتهام(اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور – از طریق تجمع در مقابل ساختمان مجلس)محاکمه و به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و به عنوان مجازات تکمیلی هم به ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها، دسته‌جات سیاسی و اجتماعی محکوم شد. این حکم در شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد.

با ارجاع پرونده به شعبه اجرای احکام دادسرای امنیت تهران مصطفی خسروی بابادی، جهت تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود بازداشت و به اندرزگاه ۸ زندان اوین منتقل شده بود.

مصطفی خسروی بابادی، پیش از این هم در تاریخ ۲۳ اسفند ماه ۱۳۹۶، در جریان تجمع اعتراضی در امامزاده صالح واقع در تجریش به همراه چند تن از حامیان محمدعلی طاهری بازداشت و سپس آزاد شده بود.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

احضاریه صادره توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب

احضاریه صادره توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.