•                  
سه شنبه , ۰۴ آبان , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, اکتبر 26

گیتی پورفاضل، وکیل دادگستری برای تحمل حبس بازداشت شد

0
841

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، گیتی پورفاضل، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر پس از حضور در شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای امنیت تهران به دستور محمدمهدی براعه، قاضی اجرای احکام بازداشت و برای اجرای حکم حبس به زندان اوین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، گیتی پورفاضل، وکیل بازنشسته و فعال حقوق بشر که امروز برای پیگری وضعیت پرونده قضائی خود به شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران مراجعه کرده به دستور محمدمهدی براعه قاضی شعبه مذکر بازداشت و برای تحمل حبس تعزیری ۳ سال و ۶ ماهه خود به زندان اوین منتقل شد. 

در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, گیتی پورفاضل، به همراه شهلا انتصاری, شهلا جهانبین به همراه زهرا جمالی و نرگس منصوری, پنج تن از امضا کنندگان بیانیه استعفای علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی از بابت اتهامات اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی کشور و همچنین تبلیغ علیه نظام، هر یک به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند. گیتی پورفاضل به همراه ۳ نفر از متهمان این پرونده پس از ابلاغ حکم دادگاه با اعلام تسلیم به رای نسبت به حکم صادره اعتراض نکردند و احکام صادره بر علیه آنها به ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد و فقط نرگس منصوری درخواست تجدیدنظرخواهی داده است. 

گیتی پورفاضل، در تاریخ ۲۸ مردادماه ۱۳۹۸، در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به منزل شخصی وی واقع در تهران بازداشت شده بود و پس از انتقال به بند امنیتی ۲الف سپاه واقع در زندان اوین تحت بازجوئی قرار گرفته بود و پس از تکمیل مراحل بازجوئی و ارجاع پرونده برای برگزاری جلسه دادرسی در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۸، در حالی که حکم دادگاه بدوی به وی ابلاغ شده بود با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت از زندان اوین آزاد شد.

لازم به ذکر است، زهرا جمالی به همراه شهلا انتصاری، نصرت بهشتی، شهلا جهانبین, فرشته تصویبی، پروا پاچیده، عزت جوادی حصار، گیتی پورفاضل، فاطمه سپهری، مریم سلیمانی، سوسن طاهرخانی، فرنگیسِ مظلوم، نرگس منصوری و کیمیا نوروزی‌ صابر، از جمله امضا کنندگان بیانیه ای با مضمون استعفای علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی بودند.

در حالی این فعالان مدنی به تحمل حبس تعزیری محکوم شدند که علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعالان مدنی بیانیه ۱۴فعالان بیانیه ۱۴نقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانوکلای دادگستریوکلای دادگستری در ایرانوکلای دادگستری در جمهوری اسلامیوکیل دادگستریوکیل دادگستری گیتی پورفاضلکانون وکلای دادگستریگیتی پورفاضلگیتی پورفاضل وکیل دادگستریاسامی زندانیان بند زنان زندان اویناعضای بیانیه ۱۴بند زنان زندان اوینبیانیه 14بیانیه 14 فعال مدنیبیانیه نقض حقوق بشر در ایرانبیانیه چهارده فعال مدنیبیانیه ۱۴بیانیه ۱۴ فعال مدنیبیانیه ۱۴ فعال سیاسیبیانیه ۱۴ کنشگر مدنی و سیاسیبیانیه ۱۴ تنبیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی و سیاسی در ایرانبیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی در ایرانبیانیه14بازداشت وکلای دادگستریبازداشت گیتی پورفاضلبازداشت شدگان بیانیه ۱۴دادسرای مقدسدادسرای امنیتدادسرای امنیت اویندادسرای امنیت تهراندادسرای امنیت تهران در زندان اویندادسرای امنیتیدادسرای امنیتی تهراندادسرای زندان اویندادسرای شهید مقدسسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب وکلاسرکوب وکلا در ایرانسرکوب وکلای حقوق بشر در ایرانسرکوب وکلای دادگستر یسرکوب وکلای دادگستریسرکوب وکلای دادگستری در ایرانشعبه 1 اجرای احکام کیفری دادسرای امنیتشعبه 1 اجرای احکام دادسرای امنیت تهرانشعبه 2 بازپرسی دادسرای امنیت تهرانشعبه بازپرسیشعبه بازپرسی دادسرای امنیتشعبه بازپرسی دادسرای امنیت تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: