•                  
چهارشنبه , ۲۶ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 18

بازداشت شهروند ساکن دشتیاری توسط نیروهای امنیتی

0
418

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان دشتیاری از توابع استان سیستان و بلوچستان، یاسر هوت را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۵ آذر ماه ۱۳۹۹، یاسر هوت – فرزند: بابو – اهل روستای پلان از توابع شهرستان دشتیاری در استان سیستان و بلوچستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

یک منبع مطلع در تشریح این خبر به کمپین فعالین بلوچ گفت: ”یاسر در مغازه خود بوده که نیروهای اطلاعات بدون حکم قضایی او را بازداشت کردند.“

این منبع مطلع در ادامه افزود: ”پس از بازداشت یاسر و پیگیری های خانواده، ماموران امنیتی خبر از انتقال او به زاهدان دادند.“

از دلایل بازداشت، ارگان بازداشت کننده و اتهامات منتسب به این شهروند تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی بی اساس و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری به اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فرا قانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که حکومت جمهوری اسلامی خود تدوین گر آن هست و فقط ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: