سه شنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۲
چهارشنبه, سپتامبر 27

احمدرضا جلالی برای اجرای حکم اعدام به زندان رجائی شهر منتقل می شود

0
1254

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹، احمدرضا جلالی، زندانی امنیتی محکوم به اعدام برای اجرای حکم اعدام به زندان رجائی شهر کرج منتقل خواهد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، ساعت ۴ عصر امروز سه شنبه ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹، احمدرضا جلالی، زندانی امنیتی محکوم به اعدام و محبوس در سلول انفرادی بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین، برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرج منتقل خواهد شد. حکم اعدام احمدرضا جلالی پس از صدور در تاریخ ۲۹مهر ماه ۱۳۹۶ و ارجاع پرونده به شعبه دیوان عالی کشور در تاریخ ۲۰ آذرماه ۱۳۹۶، تائید و به وکیل مدافع وی ابلاغ شد. 

براساس اعلام یک منبع نزدیک به احمدرضا جلالی، در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “امروز سه شنبه خانم هلاله موسویان، وکیل مدافع احمدرضا جلالی، به شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین مراجعه کرد و براساس اعلام محمدمهدی براعه، قاضی اجرای احکام دادسرای زندان اوین قرار شده این زندانی امنیتی برای ساعت ۶ عصر امروز سه شنبه جهت اجرای حکم اعدام به زندان رجائی شهر کرج منتقل شود و این کار بنا بر تاکید وزارت اطلاعات که ضابط پرونده است صورت گرفت.”

در تاریخ ۵ آذر ماه ۱۳۹۹، کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد نسبت به اجرای احتمالی حکم اعدام احمدرضا جلالی، هشدار داده و به شدت نسبت به اجرای این حکم ابراز نگرانی کردند.

تاکید و اجبار بر اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی با توجه به اعمال فشار و نامه نگاری های گسترده از سوی وزارت اطلاعات صورت گرفته است. 

لازم به ذکر است، احمدرضا جلالی، در تاریخ ۴ آذر ماه ۱۳۹۹، در تماس تلفنی با خانواده خود از انتقالش به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام خبر داد.

پرونده “احمد رضا جلالی” بهمن ۱۳۹۵ به شعبه ۱۵دادگاه انقلاب ارجاع شد، و با فشارهای زیاد از طرف ابوالقاسم صلواتی، برای عزل وکالت زینب طاهری، نهایتا در کشمکش میان دادگاه و احمدرضا جلالی، و به خواسته شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، دبیر دریابیگی، به عنوان وکیل ۲ در این پرونده اعلام وکالت کرد. 

اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده “احمد رضا جلالی”، توسط شعبه ۱۵دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، در تاریخ ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۶ برگزار شد و با توجه به سنگین بودن این پرونده دومین جلسه دادگاه نیز  در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۶، توسط شعبه مذکور برگزار شده بود و در نهایت حکم اعدام “احمدرضا جلالی” در تاریخ ۲۹ مهرماه ۱۳۹۶ به وکیل وی “دبیر دریابیگی” ابلاغ شد. 

با ارجاع پرونده احمدرضا جلالی به دیوان عالی کشور, و بررسی مجدد اتهامات وی توسط دیوان عالی حکم صادره توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی, عینا به تائید دیوان عالی کشور رسید و در تاریخ ۲۰ آذرماه ۱۳۹۶به وکیل احمدرضا جلالی ابلاغ شد. 

احمدرضا جلالی، در تاریخ ۲۵ آبان‌ماه ۱۳۹۷ به دلیل بیماری و درد شدید در شکم  پس از کارشکنی های بسیار این زندانی سیاسی را به بیمارستان منتقل کردند و  در تاریخ ۲۷ آبان‌ماه ۱۳۹۷, احمدرضا جلالی تحت عمل جراحی قرار گرفت. وی ۱ روز پس از عمل جراحی به زندان بازگردانده شده بود.

وی پس از انجام عمل جراحی و علیرغم احتمال ابتلا به بیماری سرطان از رسیدگی پزشکی محروم مانده بود.

احمدرضا جلالی در اردیبهشت ۱۳۹۵ به دعوت دانشگاه تهران به ایران رفته بود، اما توسط نیروهای امنیتی بازداشت و ار بابت اتهام “محاربه از طریق جاسوسی برای اسرائیل” به اعدام محکوم شد.

عباس جعفری دولت آبادی, دادستان وقت تهران, “احمدرضا جلالی” را به “انتقال اطلاعات مربوط به پروژه‌های به کلی سرّی نظام در حوزه‌های تحقیقاتی، نظامی، دفاعی و هسته‌ای در قبال دریافت مبالغی به همراه حق شهروندی کشور سوئد برای خود و خانواده‌اش” متهم کرده بود و دلیل بازداشت و تفهیم این اتهام از بابت آن فعالیت احمدرضا جلالی دانسته بود و اعدام وی را قطعی دانسته بود!

لازم به ذکر است، احمدرضا جلالی پس از پایان تحصیلات در رشته پزشکی در ایران در مرکز حوادث طبیعی فعالیت داشت. او در سال  ۱۳۸۸ برای ادامه تحصیل به سوئد رفت، در آنجا در همین رشته مدرک دکترا گرفت، سپس فوق دکترای خود را در رشته پزشکی بحران در دانشگاه پیه‌ مونتو ایتالیا گذراند و پس از آن به همراه همسر و دو فرزند خود ساکن سوئد شد.

لازم به ذکر است طی سال‌های گذشته مقام‌های امنیتی ایران و به خصوص سپاه پاسداران بسیاری از شهروندان دو تابعیتی را در ایران بازداشت کرده‌اند. بسیاری از این افراد به دعوت رسمی از سوی دانشگاه‌ها و موسسات علمی به ایران سفر کرده بود اما در ادامه به “اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم” یا تحت عنوان “پروژه نفوذ” بازداشت و محاکمه شده‌اند.

همچنین حکومت جمهوری اسلامی در سالهای اخیر از بازداشت و اعمال فشار بر شهروندان ۲ تابعیتی بعنوان اهرمی برای معامله و گروگانگیری در جهت رفع مشکلات اقتصادی استفاده کرده است. 

سرکوب شهروندان دو تابعیتی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

 بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هابند ۲۰۹ اویناجرای حکم اعدام در ایرانقانون جدید مجازات اعدام در ایرانرئیس زندان رجائی شهرنقض حقوق بشر در زندان رجائی شهربند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتحکم اعدام احمدرضا جلالیسلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹بند۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبنددوالف سپاه زندان اویناحمدرضا جلالی زندانی امنیتیاعدام / حق حیاتدادسرای زندان اوینزندان رجائی شهر کرجدادسرای امنیتبند امنیتی ۲۰۹بند ۲۰۹ بازجوئیاعدام اجرای حکم اعدامبازجوئی در بند ۲۰۹احکام اعدام در ایرانحق حیات در ایراناجرای اعدام احمدرضا جلالیزندان اوینمجازات اعدام در ایراناعدام احمدرضا جلالیهمسر احمدرضا جلالیبند۴ زندان اوینبند 209قوانین اعدام در ایرانبند ۲۰۹ بازجوییاجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجزندانیان عقیدتی در زندان رجائی شهر کرجزندانیان سیاسی زندان اوینشعبه یک بازپرسی دادسرای امنیت زندان اویناعدام احمدرضاجلالیزندان رجائی شهراحمدرضا جلالیجاسوسی احمدرضا جلالینامه احمدرضا جلالیحق حیاتحکم اعدام در ایراناعدام در زندان رجائی شهر کرجبازجوئی در بند۲۰۹سلول انفرادی زندان رجائی شهرمحمدمهدی براعهبازجویی در بند ۲۰۹سوئیت 209اعدام در ایرانمحاکمه احمدرضا جلالیزندان اوین احضار زندانی به دادسرامادر احمدرضا جلالیبند ۲۰۹نقض حکم اعدام در ایراناعدام در ایران گمجارات اعدام در ایراناجرای اعدام در ایرانزندانیان زندان رجائی شهر کرجدادسرای امنیت تهران در زندان اوینشعبه یک اجرای احکام کیفریحکم اعدامبند ۲۰۹ زندان اویناعدام در زندان رجائی شهرشعبه یک اجرای احکام دادسرای مقدس اوینزندان رجائیWard 209انتقال احمدرضا جلالی به مکان نامعلومسلول انفرادی بند ۲۰۹solitary confinement for security 209زندان رجائی شهر در کرجسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتصدور حکم اعدام در ایرانمسوولان زندان رجائی شهرگزارش اعدام در ایراناعترافات احمدرضا جلالیبند 209 زندان اوینبند زنان در زندان اوینبند209بند امنیتی 209سلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینزندان رجائی شهر در ایرانبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانزندانیان سیاسی در زندان رجائی شهر کرجمهتاب شفیعی اعدام در ایرانآمار اعدام در ایرانبند۲۰۹ زندان اویندکتر احمدرضا جلالیدادسرای امنیت تهرانزندانیان زندان رجائی شهربند۲۰۹بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرجبند209 وزارت اطلاعاتاجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهراجرای احکام اعدام در ایرانشعبه یک اجرای احکام دادسرای زندان اوین

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: