•                  
جمعه , ۱۰ تیر , ۱۴۰۱
جمعه, جولای 1

بازداشت ولی قلوزی توسط نیروهای امنیتی سنندج

0
551

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان سنندج مرکز استان کردستان، ولی قلوزی، شهروند ساکن این شهرستان را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۹ آذر ماه ۱۳۹۹، ولی قلوزی، ساکن شهرستان سنندج مرکز استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان منتقل شد. این بازداشت در حالی صورت گرفته ولی قلوزی از بیماری حاد تنفسی « آسم » در رنج است. 

برهمین اساس زاگرس قلوزی، فرزند این شهروند بازداشت شده در سنندج ضمن اعلام این خبر نوشت: “روز یکشنبه نهم آذرماه، پدرم ولی قلوزی در حالیکه وارد خیابان محل سکونتش در سنندج ‌شد، با گروهی از ماموران امنیتی مواجه ‌شد که در حال شکستن درب ورودی منزل ایشان هستند. ماموران امنیتی بدون ارائه هیچگونه مدرکی پدرم را بازداشت و به اداره اطلاعات سنندج منتقل کردند. پدر من بیشتر از ۵۰ سال عمر دارد و از بیماری حاد تنفسی رنج میبرد. طی ۴ روز گذشته خانواده قادر به برقراری تماس با پدر نبوده و از شرایط روحی و سلامت ایشان بی‌خبر است.”

از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه ولی قلوزی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هانقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیولی قلوزیولی قلوزی سنندجکردستاناحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماستان کردستانبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوئیبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت ولی قلوزیبازداشت خودسرانهبازداشت خودسرانه شهروندانبازداشت شهروندن کوردبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در پیرانشهربازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان کرد در ایرانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیدادگاه انقلاب شهرستان سنندجربازداشت و بیخبریسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان سنندج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: