•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, نوامبر 30

بازداشت ولی قلوزی توسط نیروهای امنیتی سنندج

0
632

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان سنندج مرکز استان کردستان، ولی قلوزی، شهروند ساکن این شهرستان را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۹ آذر ماه ۱۳۹۹، ولی قلوزی، ساکن شهرستان سنندج مرکز استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان منتقل شد. این بازداشت در حالی صورت گرفته ولی قلوزی از بیماری حاد تنفسی « آسم » در رنج است. 

برهمین اساس زاگرس قلوزی، فرزند این شهروند بازداشت شده در سنندج ضمن اعلام این خبر نوشت: “روز یکشنبه نهم آذرماه، پدرم ولی قلوزی در حالیکه وارد خیابان محل سکونتش در سنندج ‌شد، با گروهی از ماموران امنیتی مواجه ‌شد که در حال شکستن درب ورودی منزل ایشان هستند. ماموران امنیتی بدون ارائه هیچگونه مدرکی پدرم را بازداشت و به اداره اطلاعات سنندج منتقل کردند. پدر من بیشتر از ۵۰ سال عمر دارد و از بیماری حاد تنفسی رنج میبرد. طی ۴ روز گذشته خانواده قادر به برقراری تماس با پدر نبوده و از شرایط روحی و سلامت ایشان بی‌خبر است.”

از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه ولی قلوزی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هااستان کردستانبازداشتگاهاحزاب کردیربازداشت و بیخبریسرکوب شهروندان کوردحقوق بشر زندانیان سیاسیبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندان کوردشهروندان کورد در ایرانشهرستان سنندجاحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کردبازداشت شهروندان کورد در ایراناحزاب کوردستانبازداشت شهروندن کوردحقوق بشرشهروندان کوردبازداشت شهروندان در ایراناحزاب کوردی در ایرانسرکوب شهروندان کورد ایراناحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مخالفشهروندان کرد در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان کورد در سردشتبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیاحزاب کوردیشهروندان کردبازداشت و بی خبریاحزاب کردمخالف نظاماحزاب کرد مخالف نطامشهروندان کورد در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان کرد در ایرانحقوق بشر در ایرانبازداشت شهروندانبازداشت خودسرانههمکاری با احزاب کوردینقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب کورد مخالف نظاماحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کورد زندانی سیاسیبازداشت شهروندان کورد در پیرانشهراحزاب کرد ایرانبازداشت شهروندان کرداحزاب کردبازداشت و بازجوئیحقوق بشر در جمهوری اسلامیشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد زندانی سیاسیولی قلوزیکردستاناحزاب کورد در ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کورد ایراناحزاب سیاسی کرداحزاب کورد مخالفبازداشت و سرکوب آزادی بیاندادگاه انقلاب شهرستان سنندجبازداشت ولی قلوزیبازداشت و بیخبریاحزاب کوردسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب کورد سیاسیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایراناحزاب کرد سیاسی در ایرانبازداشت خودسرانه شهروندانولی قلوزی سنندج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.