•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

تحصیل کودکان روستای پلم زنگو در شهرستان ایذه بر روی تخته سنگهای کوهستان همانند عصر حجر/ تصاویر

0
709

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۹، کودکان دانش آموز روستای پلم زنگو از توابع شهرستان ایذه در استان خوزستان از برخورداری از فضای آموزشی و سایر امکانات تحصیلی محروم هستند. این کودکان حتی از حق دسترسی به راه برای عبور امن هم محروم هستند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، امروز پنجشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۹، دانش آموزان محصل روستای پلم زنگو بخش سوسن از توابع شهرستان ایذه در استان خوزستان از حق برخورداری از کلاس درس، میز و نیمکت و سایر تجهیزات آموزشی محروم هستند. این کودکان در حال تحصیل در پی سوء مدیریت و بی توجهی مسئولان آموزش و پرورش استان خوزستان در وضعیت اسف بار به لحاظ محرومیت از حق دسترسی به امکانات و تجهیزات آموزشی قرار دارند و نبود سرپناه در این روستا باعث شده تا دانش آموزان در سرمای زمستان در کنار یک اجاق گاز بسیار ساده در هوای سرد و در محیط های سر باز روی تخته سنگ ها نشسته و درس بخوانند. این درحالی است که روستای پلم زنگو به علت نبود راه برای عبور اهالی آن امکان تردد هیچگونه خودرویی در آن میسر نیست. 

یکی از اهالی این روستا ضمن تائید این خبر در تشریح آن گفت: “دانش آموزان این روستا نه چادری برای اسکان دارند و نه سرپناهی که از سرمای شدید کوهستان در امان باشند. با توجه به شرایط کوهستانی بودن منطقه، کلاس‌های درس یا برگزار نمی‌شود و یا باید دانش آموزان تن به سرمای شدید و لخت زمین بدهند. چیزی به نام میز یا صندلی وجود ندارد. آن‌قدر سرمای زمین در این مناطق زیاد است که فرصتی برای فکر کردن دانش آموزان در هوای باز کوهستان باقی نمی‌گذارد.”

در تکمیل این گزارش همچنین یکی از فعالان مدنی شهرستان ایذه در ادامه افزود: “به همت فعالین اجتماعی یک کانکس برای دانش آموزان این مدرسه تهیه شده است. این کانکس تا آخرین نقطه‌ ماشین رو حمل و هم‌اکنون در روستای ۴ تخته قرار دارد. تنها راه انتقال این کانکس به پلم وجود هلیکوپتر است. متأسفانه دانش آموزان پلم زنگو هر روز چشم انتظار آمدن ما هستند، ولی مسئولین مربوطه فقط به ما وعده می‌دهند. اینکه کی و چه زمانی امکان استفاده از بالگرد برای انتقال این کانکس ایجاد شود خدا می‌داند. دانش آموزان مدرسه‌ی پلم زنگو باید بپذیرند که اگر شرایط حمل این کانکس با چهارپا هم وجود داشت تاکنون این کانکس را به دست آن‌ها رسانده بودیم.

این فعال مدنی در ادامه صحبتهای خود تصریح کرد: “از تاریخ سوم مهرماه تاکنون این کانکس در روستای چهارتخته تخلیه گردیده و منتظر انتقال هوایی است. به هرجایی که در توان ما بود تاکنون نامه‌نگاری کرده‌ایم، اما فقط به ما قول می‌دهند؛ ولی خبری از ورود بالگرد نیست.”

دسترسی افراد به امکانات شهری,  پزشکی و بهداشتی از جمله موارد تاکید شده در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب از نظر بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود. 

برچسب هاکودکاننقض حقوق بشرشهرستان ایذهکودکان کارحقوق بشر درایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانروستای پلم زنگو شهرستان ایذهحقوق شهروندیمدارس کانکسیکلاس درسمدارس ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانروستای بخش سوسن شهرستان ایذهکودکان متکدی در ایرانکیفیت فضاهای آموزشی در ایرانکودکان بازمانده از تحصیلکودکان متکدینقض حقوق بشر در ایران 4سرکوب کودکان ایرانایذه استان خوزستانکودکان در ایرانکودکان و فقر در ایرانحق تحصیلامکانات فضاهای آموزشی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیمدارس ایرانیشهرستان ایذه استان خوزستانفضاهای آموزشی در ایرانفرسودگی فضاهای آموزشی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندینقض حقوق بشرد ر ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحق تحصیل کودکانحق تحصیل کودکان در ایرانحقوق بشرمدارس در ایراندانش آموزاندانش آموزان دخترحقوق شهروندی درایرانکودکان ایرانروستای پلم زنگوحق درس خواندنحقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندیکلاس درس تخریبیفضاهای آموزشیحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی کودکان در ایرانکودکان روستای پلم زنگودانش آموزان روستای پلم زنگوکودکان کار در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایرانکلاسنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیروستای پلم زنگو بخش سوسندانش آموزان روستای بخش سوسن

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده