•                  
یک شنبه , ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰
یکشنبه, آوریل 11

تحصیل کودکان روستای پلم زنگو در شهرستان ایذه بر روی تخته سنگهای کوهستان همانند عصر حجر/ تصاویر

0
217

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۹، کودکان دانش آموز روستای پلم زنگو از توابع شهرستان ایذه در استان خوزستان از برخورداری از فضای آموزشی و سایر امکانات تحصیلی محروم هستند. این کودکان حتی از حق دسترسی به راه برای عبور امن هم محروم هستند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، امروز پنجشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۹، دانش آموزان محصل روستای پلم زنگو بخش سوسن از توابع شهرستان ایذه در استان خوزستان از حق برخورداری از کلاس درس، میز و نیمکت و سایر تجهیزات آموزشی محروم هستند. این کودکان در حال تحصیل در پی سوء مدیریت و بی توجهی مسئولان آموزش و پرورش استان خوزستان در وضعیت اسف بار به لحاظ محرومیت از حق دسترسی به امکانات و تجهیزات آموزشی قرار دارند و نبود سرپناه در این روستا باعث شده تا دانش آموزان در سرمای زمستان در کنار یک اجاق گاز بسیار ساده در هوای سرد و در محیط های سر باز روی تخته سنگ ها نشسته و درس بخوانند. این درحالی است که روستای پلم زنگو به علت نبود راه برای عبور اهالی آن امکان تردد هیچگونه خودرویی در آن میسر نیست. 

یکی از اهالی این روستا ضمن تائید این خبر در تشریح آن گفت: “دانش آموزان این روستا نه چادری برای اسکان دارند و نه سرپناهی که از سرمای شدید کوهستان در امان باشند. با توجه به شرایط کوهستانی بودن منطقه، کلاس‌های درس یا برگزار نمی‌شود و یا باید دانش آموزان تن به سرمای شدید و لخت زمین بدهند. چیزی به نام میز یا صندلی وجود ندارد. آن‌قدر سرمای زمین در این مناطق زیاد است که فرصتی برای فکر کردن دانش آموزان در هوای باز کوهستان باقی نمی‌گذارد.”

در تکمیل این گزارش همچنین یکی از فعالان مدنی شهرستان ایذه در ادامه افزود: “به همت فعالین اجتماعی یک کانکس برای دانش آموزان این مدرسه تهیه شده است. این کانکس تا آخرین نقطه‌ ماشین رو حمل و هم‌اکنون در روستای ۴ تخته قرار دارد. تنها راه انتقال این کانکس به پلم وجود هلیکوپتر است. متأسفانه دانش آموزان پلم زنگو هر روز چشم انتظار آمدن ما هستند، ولی مسئولین مربوطه فقط به ما وعده می‌دهند. اینکه کی و چه زمانی امکان استفاده از بالگرد برای انتقال این کانکس ایجاد شود خدا می‌داند. دانش آموزان مدرسه‌ی پلم زنگو باید بپذیرند که اگر شرایط حمل این کانکس با چهارپا هم وجود داشت تاکنون این کانکس را به دست آن‌ها رسانده بودیم.

این فعال مدنی در ادامه صحبتهای خود تصریح کرد: “از تاریخ سوم مهرماه تاکنون این کانکس در روستای چهارتخته تخلیه گردیده و منتظر انتقال هوایی است. به هرجایی که در توان ما بود تاکنون نامه‌نگاری کرده‌ایم، اما فقط به ما قول می‌دهند؛ ولی خبری از ورود بالگرد نیست.”

دسترسی افراد به امکانات شهری,  پزشکی و بهداشتی از جمله موارد تاکید شده در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب از نظر بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود. 

برچسب هافرسودگی فضاهای آموزشی در ایرانفضاهای آموزشیفضاهای آموزشی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندیمدارس کانکسیمدارس ایرانمدارس ایرانیمدارس در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانکلاسکلاس درسکلاس درس تخریبیکودکانکودکان متکدیکودکان متکدی در ایرانکودکان و فقر در ایرانکودکان کارکودکان کار در ایرانکودکان ایرانکودکان بازمانده از تحصیلکودکان در ایرانکودکان روستای پلم زنگوکیفیت فضاهای آموزشی در ایرانامکانات فضاهای آموزشی در ایرانایذه استان خوزستانحق تحصیلحق تحصیل کودکانحق تحصیل کودکان در ایرانحق درس خواندنحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی کودکان در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایراندانش آموزاندانش آموزان دختردانش آموزان روستای پلم زنگودانش آموزان روستای بخش سوسنروستای پلم زنگوروستای پلم زنگو بخش سوسنروستای پلم زنگو شهرستان ایذهروستای بخش سوسن شهرستان ایذهسرکوب کودکان ایرانشهرستان ایذهشهرستان ایذه استان خوزستان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: