•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

تحصیل کودکان روستای پلم زنگو در شهرستان ایذه بر روی تخته سنگهای کوهستان همانند عصر حجر/ تصاویر

0
443

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۹، کودکان دانش آموز روستای پلم زنگو از توابع شهرستان ایذه در استان خوزستان از برخورداری از فضای آموزشی و سایر امکانات تحصیلی محروم هستند. این کودکان حتی از حق دسترسی به راه برای عبور امن هم محروم هستند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، امروز پنجشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۹، دانش آموزان محصل روستای پلم زنگو بخش سوسن از توابع شهرستان ایذه در استان خوزستان از حق برخورداری از کلاس درس، میز و نیمکت و سایر تجهیزات آموزشی محروم هستند. این کودکان در حال تحصیل در پی سوء مدیریت و بی توجهی مسئولان آموزش و پرورش استان خوزستان در وضعیت اسف بار به لحاظ محرومیت از حق دسترسی به امکانات و تجهیزات آموزشی قرار دارند و نبود سرپناه در این روستا باعث شده تا دانش آموزان در سرمای زمستان در کنار یک اجاق گاز بسیار ساده در هوای سرد و در محیط های سر باز روی تخته سنگ ها نشسته و درس بخوانند. این درحالی است که روستای پلم زنگو به علت نبود راه برای عبور اهالی آن امکان تردد هیچگونه خودرویی در آن میسر نیست. 

یکی از اهالی این روستا ضمن تائید این خبر در تشریح آن گفت: “دانش آموزان این روستا نه چادری برای اسکان دارند و نه سرپناهی که از سرمای شدید کوهستان در امان باشند. با توجه به شرایط کوهستانی بودن منطقه، کلاس‌های درس یا برگزار نمی‌شود و یا باید دانش آموزان تن به سرمای شدید و لخت زمین بدهند. چیزی به نام میز یا صندلی وجود ندارد. آن‌قدر سرمای زمین در این مناطق زیاد است که فرصتی برای فکر کردن دانش آموزان در هوای باز کوهستان باقی نمی‌گذارد.”

در تکمیل این گزارش همچنین یکی از فعالان مدنی شهرستان ایذه در ادامه افزود: “به همت فعالین اجتماعی یک کانکس برای دانش آموزان این مدرسه تهیه شده است. این کانکس تا آخرین نقطه‌ ماشین رو حمل و هم‌اکنون در روستای ۴ تخته قرار دارد. تنها راه انتقال این کانکس به پلم وجود هلیکوپتر است. متأسفانه دانش آموزان پلم زنگو هر روز چشم انتظار آمدن ما هستند، ولی مسئولین مربوطه فقط به ما وعده می‌دهند. اینکه کی و چه زمانی امکان استفاده از بالگرد برای انتقال این کانکس ایجاد شود خدا می‌داند. دانش آموزان مدرسه‌ی پلم زنگو باید بپذیرند که اگر شرایط حمل این کانکس با چهارپا هم وجود داشت تاکنون این کانکس را به دست آن‌ها رسانده بودیم.

این فعال مدنی در ادامه صحبتهای خود تصریح کرد: “از تاریخ سوم مهرماه تاکنون این کانکس در روستای چهارتخته تخلیه گردیده و منتظر انتقال هوایی است. به هرجایی که در توان ما بود تاکنون نامه‌نگاری کرده‌ایم، اما فقط به ما قول می‌دهند؛ ولی خبری از ورود بالگرد نیست.”

دسترسی افراد به امکانات شهری,  پزشکی و بهداشتی از جمله موارد تاکید شده در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب از نظر بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود. 

برچسب هاحقوق بشرحقوق بشر در ایرانکودکان کار در ایرانکودکانحقوق شهروندیکودکان متکدی در ایرانکودکان در ایرانفضاهای آموزشی در ایرانمدارس در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرمدارس کانکسیکیفیت فضاهای آموزشی در ایرانکودکان و فقر در ایرانفرسودگی فضاهای آموزشی در ایراندانش آموزانکلاس درس تخریبینقض حقوق شهروندی در ایرانشهرستان ایذهکلاس درسکودکان بازمانده از تحصیلحق تحصیلمحرومیت از حقوق شهروندیدانش آموزان دخترفضاهای آموزشیحقوق شهروندی در ایرانکودکان کارمدارس ایرانکودکان متکدیامکانات فضاهای آموزشی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانحقوق شهروندی درایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیکلاسحقوق بشر درایراننقض حقوق بشر در ایران 4حقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانکودکان ایرانحقوق شهروندی کودکان در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانسرکوب کودکان ایرانمدارس ایرانیحق تحصیل کودکانروستای پلم زنگوکودکان روستای پلم زنگوروستای پلم زنگو بخش سوسنروستای پلم زنگو شهرستان ایذهروستای بخش سوسن شهرستان ایذهایذه استان خوزستانشهرستان ایذه استان خوزستانحق تحصیل کودکان در ایرانحق درس خواندندانش آموزان روستای پلم زنگودانش آموزان روستای بخش سوسن

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: