•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

بازداشت فاطمه تمیمی، فعال فرهنگی توسط نیروهای امنیتی

0
1158

حقوق بشر در ایران امروز چهارشنبه ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۹، ماموران اداره اطلاعات ماهشهر در استان خوزستان، فاطمه تمیمی، فعال فرهنگی ساکن این شهر را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، در ساعات پایانی چهارشنبه ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۹، فاطمه تمیمی – متولد: ۱۳۶۰ – متاهل و مادر ۲ کودک ۱۵ و ۱۱ ساله، فعال فرهنگی ساکن شهرستان ماهشهر از توابع استان خوزستان، توسط ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر ضمن اعلام این خبر به حقوق بشر در ایران گفت: “فاطمه تمیمی، فعال فرهنگی در زمینه ادبیات کودک و پژوهشگر فولکلور در استان خوزستان ساکن شهر جراحی در بندر ماهشهر توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شده و ماموران در زمان بازداشت وی محل سکونت وی را مورد تفتیش قرار داده  برخی اقلام شخصی از قبیل چند جلد کتاب و گوشی تلفن همراه وی را ضبط کرده و به همراه خود بردند.”

از جمله آثار فاطمه تمیمی، فعال فرهنگی می توان به روستا به روستا مى رفت، افسانه ها، لالايى ها، ترانه ها، نبردها اشاره کرده که بصورت کتابهایی برای کودک و نوجوان منتشر شده است. 

سرکوب فعالان فرهنگی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها بدون وجود مستندات قانع کننده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هابازداشتبازداشتگاهشهروندان عرب زبان در ایرانربازداشت و بیخبریسرکوب شهروندان عرب در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیفاطمه تمیمیفعالان مدنیبازداشتگاه اداره اطلاعاتشهروندان عرب اهوازیبازداشت و بی خبریبازداشت و سرکوب آزادی بیانفعال فرهنگی فاطمه تمیمیبازداشت و بیخبریبازداشت شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان عربفعال فرهنگی عربفعالان مدنی در ایرانبازداشت و بیخبری از شهروندانفاطمه تمیمی فعال فرهنگینقض حقوق بشر در ایرانبازداشت خودسرانهشهروندان عرب زبانسرکوب فعالان مدنیسرکوب شهروندان عرب خوزستاناداره اطلاعات ماهشهربازداشت فاطمه تمیمیبازداشت و بلاتکلیفیشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب در خوزستانفعالان مدنی در جمهوری اسلامیشهر جراحیفعال فرهنگیفعالان مدنی بازداشت شدهشهروندان عرب ایرانسرکوب شهروندان عرب در اهوازشهروندان عرب اهوازنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانماهشهر استان خوزستانبازداشت شهروندانسرکوب فعالان مدنی در ایرانشهروندان عرب ساکن شهر اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازینقض حقوق بشر در ایران 4بازداشت خودسرانه شهرونداناحضار و بازداشتشهروندان عرب خوزستانشهروندان عربشهروندان عرب خوزستانیسرکوب شهروندان عرب اهوازشهروندان عرب در استان خوزستان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: