•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, دسامبر 7

بازداشت فاطمه تمیمی، فعال فرهنگی توسط نیروهای امنیتی

0
1317

حقوق بشر در ایران امروز چهارشنبه ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۹، ماموران اداره اطلاعات ماهشهر در استان خوزستان، فاطمه تمیمی، فعال فرهنگی ساکن این شهر را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، در ساعات پایانی چهارشنبه ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۹، فاطمه تمیمی – متولد: ۱۳۶۰ – متاهل و مادر ۲ کودک ۱۵ و ۱۱ ساله، فعال فرهنگی ساکن شهرستان ماهشهر از توابع استان خوزستان، توسط ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر ضمن اعلام این خبر به حقوق بشر در ایران گفت: “فاطمه تمیمی، فعال فرهنگی در زمینه ادبیات کودک و پژوهشگر فولکلور در استان خوزستان ساکن شهر جراحی در بندر ماهشهر توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شده و ماموران در زمان بازداشت وی محل سکونت وی را مورد تفتیش قرار داده  برخی اقلام شخصی از قبیل چند جلد کتاب و گوشی تلفن همراه وی را ضبط کرده و به همراه خود بردند.”

از جمله آثار فاطمه تمیمی، فعال فرهنگی می توان به روستا به روستا مى رفت، افسانه ها، لالايى ها، ترانه ها، نبردها اشاره کرده که بصورت کتابهایی برای کودک و نوجوان منتشر شده است. 

سرکوب فعالان فرهنگی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها بدون وجود مستندات قانع کننده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافاطمه تمیمیفاطمه تمیمی فعال فرهنگیفعال فرهنگیفعال فرهنگی فاطمه تمیمیفعال فرهنگی عربفعالان مدنیفعالان مدنی بازداشت شدهفعالان مدنی در ایرانفعالان مدنی در جمهوری اسلامیماهشهر استان خوزستاننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراناحضار و بازداشتاداره اطلاعات ماهشهربازداشتبازداشت فاطمه تمیمیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت خودسرانهبازداشت خودسرانه شهروندانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهبازداشتگاه اداره اطلاعاتربازداشت و بیخبریسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب شهروندان عربسرکوب شهروندان عرب اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عرب خوزستانسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب در ایرانشهر جراحیشهروندان عربشهروندان عرب اهوازشهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب خوزستانیشهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب در استان خوزستانشهروندان عرب در خوزستانشهروندان عرب زبانشهروندان عرب زبان در ایرانشهروندان عرب ساکن شهر اهواز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.