•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

بازداشت نازنین محمدنژاد توسط نیروهای امنیتی

0
798

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی پس از بازداشت نازنین محمدنژاد، فعال دانشجویی اهل بندر ماهشهر، وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، در ساعات پایانی سه شنبه ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۹، نازنین محمدنژاد، فعال دانشجویی سابق دانشگاه های تهران و علامه طباطبائی، اهل بندر ماهشهر، در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی پس از تفتیش و ضبط وسائل شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “بازداشت نازنین محمدنژاد، در حالی صورت گرفته که خانواده این شهروند از مکان نگهداری و اتهامات وی بی اطلاع هستند و پاسخ درستی به آنها داده نشده است.”

همچنین در تماس تلفنی که از طرف اطلاعات سپاه با خانواده نازنین محمد نژاد گرفته شد این خانواده تهدید شدند که هیچگونه اطلاعی رسانی از وضعیت فرزندشان نکنند. 

بیان اتهامات امنیتی بر علیه افراد بدون وجود مستندات قانع کننده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.