•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

ویدا ربانی، روزنامه نگار و فعال سیاسی بازداشت شد

0
561

حقوق بشر در ایران امروز یکشنبه ۲ آذر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی، ویدا ربانی، روزنامه نگار و فعال سیاسی ساکن تهران را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲ آذر ماه ۱۳۹۹، ویدا ربانی، روزنامه نگار و از اعضای حزب سیاسی اتحاد ملت ایران؛ توسط ماموران امنیتی در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. 

کانال تلگرامی امتداد ضمن اعلام این خبر نوشت: “ویدا ربانی، روزنامه نگار و عضو حزب اتحاد ملت ایران اسلامی امروز بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. هنوز از دلایل بازداشت این روزنامه نگار اطلاعی در دست نیست.”

لازم به ذکر است، ویدا ربانی، دانشجوی علوم سیاسی دانشگاه تهران، خبرنگار سابق روزنامه شرق و هفته نامه صدا و از فعالان سیاسی نزدیک به اصلاح طلبان است.

از دلایل بازداشت، ارگان بازداشت کننده و اتهامات منتسب شده به ندا ربانی، تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال سیاسیفعالان سیاسیفعالان سیاسی در ایرانفعالان سیاسی در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهورینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانندا ربانی فعال سیاسیندا ربانی روزنامه نگارنداربانی فعال سیاسینداربانی روزنامه نگاربازداشتبازداشت فعالان سیاسی در ایرانبازداشت ندا ربانیبازداشت نداربانیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بی خبری از شهروندانبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهحزب اتحاد ملت ایرانروزنامهروزنامه نگارروزنامه نگار آزادروزنامه نگاریروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگارانروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانسرکوب فعالان سیاسی در ایرانسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: