•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 15

جلسه واخواهی زینب اسماعیلی در دادگاه انقلاب سنندج برگزار شد

0
428

حقوق بشر در ایران امروز یکشنبه ۲ آذر ماه ۱۳۹۹، جلسه واخواهی رسیدگی به پرونده قضائی زینب اسماعیلی، فعال مدنی، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱ آذر ماه ۱۳۹۹، زینب اسماعیلی، فعال مدنی و از اعضای مادران آشتی کردستان، از بابت اتهامات سیاسی توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی محاکمه شد. این فعال مدنی پیش از این توسط همین شعبه بدون تشکیل جلسه دادرسی طی حکمی به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

اتهامات مطروحه بر علیه زینب اسماعیلی در این جلسه دادرسی اجتماع و تبانی از طریق عضویت در یکی از احزاب کُرد مخالف نظام و فعالیت تبلیغی علیه نظام عنوان شده است. 

یک منبع مطلع در تشریح این گزارش کُردپا اعلام کرد: “دادگاه زینب اسماعیلی را به اتهام عضویت در یکی از احزاب کردستان به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم کرد. این فعال مدنی، به دلیل ضبط موبایلش از سوی نیروهای امنیتی از احضاریه دادگاه مطلع نشده و احضاریه دادگاه به صورت پیامک برای موبایل وی ارسال شده بود. خانواده زینب اسماعیلی پس از مطلع شدن از صدور حکم، اقدام به گرفتن وکیل و ثبت دادخواست واخواهی کرده بودند. پس از قبول دادخواست واخواهی زینب اسماعیلی، روز شنبه یکم آذرماه، جلسه دادگاه این شهروند در شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی، دادگاه صادر کننده حکم غیابی برگزار شده است.”

لازم به ذکر است، زینب اسماعیلی، در تاریخ ۸ اسفند ماه ۱۳۹۸، توسط ماموران امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شد و در تاریخ ۷ فروردین ماه ۱۳۹۹، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام و انتقال به بند زنان در کانون اصلاح و تربیت زندان مرکزی سنندج با تودیع وثیقه آزاد شد. 

لازم به ذکر است، محمدامین امیری، با نام مستعار “هاوری لیلاخ”، فعال سیاسی و از اعضای یگانهای مدافع خلق که فرزند زینب اسماعیلی است در سال ۲۰۱۴ در جریان جنگ با نیروهای داعش جان خود را از دست داد. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاقاضی سعیدیقاضی سعیدی دادگاه انقلاب سنندجنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض حقوق شهروندان کرد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکردستاناحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماستان کردستانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانجلسه واخواهیجلسه واخواهی زینب اسماعیلیجلسه دادرسیحق دادرسیحق دادرسی عادلانهحق دادرسی عادلانه در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانحبس تعزیریدادگاه انقلابدادگاه انقلاب سنندجدادگاه انقلاب صدور حکم حبسزینب اسماعیلیزینب اسماعیلی فعال مدنیسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشعبه یک دادگاه انقلاب سنندجشعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندجشعبه اول دادگاه انقلاب سنندجشعبه1دادگاه انقلاب سنندجشعبه۱دادگاه انقلاب سنندجصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: