•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

بیخبری از وضعیت محمد خانی، دانشجوی بازداشت شده در تهران

0
297

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱ آبان ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی تهران، محمد خانی، مترجم و دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه علامه طباطبائی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، محمد خانی، مترجم، نویسنده و دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه علامه طباطبائی، توسط ماموران امنیتی در تهران بازداشت و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

گفته می شود ماموران امنیتی در زمان بازداشت محمد خانی به منزل شخصی وی یورش برده و پیش از تفتیش منزل اقلام شخصی وی را ضبط کرده و به همراه خود بردند. 

از دلایل این بازداشت و اتهامات منتسب شده به محمد خانی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

محمد خانی، علاوه بر تحصیل در رشته رفاه اجتماعی در مقطع دکترا در زمینه ترجمه و نویسندگی هم فعالیت می کند. خانی، مترجم کتابهایی همچون: بی‌خانمانی و سیاستگذاری اجتماعی، فرهنگ و برنامه ریزی از سیمون آبرام، نظریه‌های جامعه شناسی پاتریک برت، نیز بوده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال دانشجوییفعال دانشجوئیمحمدخانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق دانشجویان در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی دانشجویاننقض حقوق شهروندی در ایراناخبار سرکوب شهروندان در ایرانبازداشتبازداشت محمد خانیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت خودسرانهبازداشت دانشجویان در ایرانبازداشت شهروندانبازداشتگاهتجمعات اعتراضی دانشجویانتظاهرات دانشجویان ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایراندانشگاه علامه طباطباییدانشگاه علامه طباطبائیدانشجودانشجوی دانشگاه تهراندانشجویاندانشجویان ایراندانشجویان بازداشتیدانشجویان دانشگاه تهراندانشجویان دانشگاه علامه طباطبائیدانشجویان در ایراندانشجویان ستاره دارربازداشت و بیخبریسرکوب فعالان دانشجوییسرکوب فعالان دانشجویی در ایرانسرکوب فعالان دانشجوئیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب دانشجو در ایرانسرکوب دانشجویانسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب دانشجویان در ایرانسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: