•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

گزارش ماهیانه نقض حقوق پیروان ادیان، مهر ماه ۱۳۹۹

0
2022

ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر

هر کس حق دارد که از آزادی فکر، وجدان و مذهب بهره مند شود. این حق متضمن آزادی تغییر مذهب یا عقیده و ایمان می‌باشد و نیز شامل تعلیمات مذهبی و اجرای مراسم دینی است. هرکس می‌تواند از این حقوق یا مجتمعاً به طور خصوصی یا به طور عمومی برخوردار باشد.

ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر

هر انسانی محق به آزادی عقیده و بیان است؛ و این حق شامل آزادی داشتن باور و عقیده ای بدون [نگرانی] از مداخله [و مزاحمت]، و حق جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه ای بدون ملاحظات مرزی است.

گزارش پیش رو دربردارنده اطلاعات آماری نقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایران, تا پایان مهر ماه ۱۳۹۹ شمسی است. این گزارش به صورت آماری – تحلیلی ارائه می‌شود، مسلماً به دلیل عدم اجازه دولت ایران به مدافعان حقوق بشر جهت فعالیت به خصوص در حوزه گزارشگری نقض حقوق بشر و همین‌طور ممانعت از گردش آزاد اطلاعات و بالطبع به رسمیت نشناختن حوزه مستقل در فعالیت‌های مدنی از سوی دولت ایران، در حال حاضر مسئله گزارشگری، امری دشوار و خطیر با محدودیت‌های فراوان در ایران محسوب می‌شود.

مسلماً به دلیل عدم اجازه دولت جمهوری اسلامی ایران به مدافعان حقوق بشر جهت فعالیت به خصوص در حوزه دیده بانی و گزارشگری نقض حقوق بشر و همین‌طور ممانعت از گردش آزاد اطلاعات و بالطبع به رسمیت نشناختن حوزه مستقل در فعالیت‌های مدنی از سوی دولت ایران، در حال حاضر مسئله گزارشگری، امری دشوار و خطیر بسیاری از فعالان و گزارشگران در زندان و بازداشت هستند) با محدودیت‌های فراوان در ایران محسوب می‌شود.
برای آگاهی این که در بسیاری از موارد نقض حقوق شهروندان و پیروان سایر ادیان در ایران به دلیل تهدید خانواده های افراد بازداشت و یا محکوم به حبس شده و یا به هر طریق حقوق شهروندی وی نقض شده از سوی ارگانهای امنیتی و قضائی تهدید به پرونده سازی مجدد در صورت رسانه ای کردن پرونده فرد می شوند.

فشار بر پیروان سایر ادیان همچنان ادامه دارد 

حاکمیت کنونی ایران و سران آن اعتقاد دارند که برخی از گروه‌های مذهبی دشمنان کشور هستند، زیرا باورهای مذهبی آن‌ها ممکن است وفاداری به نظام را دچار چالش کند و به بهانه حفظ امنیت سیاسی، سرکوب فعالیت‌های مذهبی را سرلوحه عناد با ادیان دیگر را قرار داده‌اند.
بازداشت‌ها و خشونت‌های هدفمند ارگان‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی همچنان متوجه پیروان سایر ادیان در ایران است. ادیان به دو قسم رسمی و غیررسمی تقسیم می‌شوند، پیروان آئین بهایی از ادیان غیررسمی هستند که تحت فشارهای بیشتری قرار دارند، آن‌ها از انجام مناسک دینی و تبلیغ آئین آزادانه، تدریس و تحصیل در مقاطع عالی محروم هستند، هم‌اکنون تنی چند از رهبران این آئین که امور بهاییان را در این کشور اداره می‌کردند، در زندان‌های اوین و رجایی شهر به سر می‌برند و ده‌ها تن از پیروان آن نیز در زندان‌های کشور ازجمله سمنان، مشهد، تهران، کرج و غیره متحمل حبس‌های طولانی شده‌اند. ادیان و مذاهب رسمی هم چون مسیحیان نیز با محدودیت‌هایی زیادی مواجه هستند، جمهوری اسلامی تنها عبادت مسیحیان عاشوری، ارمنی و کلدانی را که مسیحی هستند، به رسمیت می‌شناسد، تبلیغ آئین برای ایرانیان از سوی ایشان جرم تلقی می‌شود. کسانی که فارس زبان هستند از ورود به کلیساها منع می‌شوند و کلیساها وظیفه دارند اسامی اعضای خود به همراه کپی کارت ملی آنها را به وزارت اطلاعات ارائه دهند ، توزیع کتب مقدس در کتابفروشی ها ممنوع میباشد . ماده ۱۳ و ۲۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی، مسیحیت را به رسمیت می‌شناسد و به مسیحیان حق عبادت و ایجاد انجمن را داده است اما برخورد با مسیحیان پروتستان که معتقد به بشارت دین خود هستند کماکان وجود دارد و کلیساهای خانگی با سرکوب گسترده مواجه هستند. تبعیض مذهبی در مورد مسلمانان سنی نیز اعمال می‌شود، آن‌ها که اکثراً در مناطق حاشیه‌ای کشور زندگی می‌کنند، از حق ساخت مسجد و برگزاری آئین مذهبی ازجمله نماز عید فطر و قربان در مناطق مرکزی هم چون تهران محروم هستند. حتی در مواردی گزارش تخریب نمازخانه اهل سنت هم گزارش شده است و این گروه از افراد با اعدام و بازداشت و آزار و اذیت هایی مواجه هستند حتی آنها از استخدام در ادارات دولتی و تصدی سمت هم منع هستند که نمونه بارز آن انتخاب بیژن ذوالفقار نصب به سمت وزیر ورزش در دولت حسن روحانی بوده که به خاطر اهل تسنن بودن وی از مجلس رای اعتماد نگرفت .

اهل سنت

اهل سنت خواستار امنیت و اخوت هستند، انتظار دارند که آزادی مذهبی مراعات شود و این خواسته تک‌تک جامعه اهل سنت است. انتظار آن است که جامعه اهل سنت در شهرهای بزرگ کشور مثل اصفهان و دیگر شهرها آزادانه بتوانند نماز بخوانند و به تعلیم فرزندان خود مشغول باشند. این انتظار کاملاً معقول و قانونی است. اینکه اهل سنت بتواند در هر شهری که نیاز دارد مسجد بسازد و نماز جمعه و نماز عید بخواند و از آزادی کامل برخوردار باشد، انتظاری کاملاً قانونی بوده و خواسته‌ای زیاده خواهان نیست. اهل سنت معتقد است که حق مردم باید رعایت شود و کسی به خاطر مذهب از حقوقش محروم نشود، زیرا رعایت حقوق ملت باعث اتحاد و نزدیکی می‌شود.

زندانیان اهل سنت که به خاطر تبلیغ دینی با اتهاماتی مانند اقدام علیه امنیت ملی مواجه هستند حکم محاربه در دست دارند در زندان و در فضای نامناسبی دوران زندان خود را می‌گذرانند و بصورت مدام از سوی مأموران زندان به دلیل عقیده‌شان مورد بی‌احترامی قرار می‌گیرند.

اصل ۲۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران, برابری تمام شهروندان ایرانی را بر اساس موازین اسلام مورد تأکید قرار می‌دهد. با این حال در کنار سایر پیروان ادیان در ایران که این ماده اساسی نتوانسته برابری آنان را در بیش از ۳ دهه گذشته در برخورداری از حقوق شهروندی تضمین کند، پیروان اهل سنت در ایران نیز علیرغم اینکه مسلمان هستند شرایط مشابهی دارند، آنان نیز از تصاحب مسئولیت‌های کلان مدیریتی کشوری و لشگری و نیز بهره‌مندی برابر از فرصت‌ها و امکانات محروم هستند، همین‌طور با موانع و محدودیت‌های جدی برای تبلیغ باورهای خود و بجا آوردن مناسک مذهبی خود از سوی حکومت ایران روبه‌رو هستند.

در این ماه

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۳ مهر ماه ۱۳۹۹، فرشاد جهش، شهروند اهل سنت ساکن ارومیه پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام عضویت در یکی از گروه‌های سلفی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. از وضعیت ۳ فعال مذهبی اهل سنت به نامهای امیر زکالاب – امام جمعه روستای ارمنی بلاغ بوکان، عبدالعزیز حیدرپور و ماموستا حامد علی مشکوه اطلاعی در دسترس نیست.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۶ مهر ماه ۱۳۹۹، ماموستا طاهر شیخی، فعال مذهبی اهل سنت، محبوس در زندان مرکزی ارومیه پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵ میلیارد ریال بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. این شهروند اهل سنت اواسط مرداد ماه سالجاری توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۶ مهر ماه ۱۳۹۹، آمانج حمزه لویی – طلبه اهل سنت و فائق شریعت پناه – امام جمعه اهل سنت روستای امیرآباد شهرستان بوکان و بلاتکلیف در زندان مرکزی ارومیه پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام هر یک با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵ میلیارد ریال بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۵ مهر ماه ۱۳۹۹، حافظ محمد اسماعیل ملازهی، معاون‌ اداری مدرسه علوم دینی اهل سنت دارالعلوم شهرستان زاهدان که قصد مسافرت به کشور ترکیه را داشت هنگام خروج از کشور متوجه شد که ممنوع الخروج شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۹ مهر ماه ۱۳۹۹، حسام عبداللهی – اهل استان کرمانشاه و دانشجوی علوم حوزوی در مدرسه علوم دینی دارالعلوم مکی زاهدان، به اتهام « اقدام علیه امنیت ملی » توسط ماموران اداره اطلاعات زاهدان بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۹ مهر ماه ۱۳۹۹، مولوی فضل الرحمن کوهی، فعال مذهبی اهل سنت و امام جمعه پشامگ شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان توسط شعبه دادگاه انقلاب زاهدان به تحمل ۶ سال و ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این شهروند اهل سنت از تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۸ در بازداشت نیروهای امنیتی بسر می برد و در دوران بازجوئی و تفهیم اتهام از حق دسترسی به وکیل محروم بوده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۹، ماموستا رسول حمزه پور- فعال مذهبی اهل سنت در روستای اندیزه، از توابع بخش لاجان و اهل روستای خراپه از توابع شهرستان پیرانشهر، توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شد. این شهروند اهل سنت در وضعیت بلاتکلیف در بازداشت بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۹، “ماموستا شیخ محمد ابراهیمی، فعال مذهبی اهل سنت، اهل شهرستان مریوان توسط اداره اطلاعات سپاه این شهرستان احضار و مورد بازجوئی قرار گرفت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۹، محمد قاسم قاسمی، مفتی اهل سنت و رئیس مدرسه دارالافتای دارالعلوم زاهدان، در پی تماس تلفنی دریافتی به اداره اطلاعات این شهر احضار و مورد بازجویی قرار گرفت.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۹، حافظ عبدالله ملازهی، مدیر حوزه علمیه منبع العلوم کوه ون و از فعالان مذهبی اهل سنت در شهرستان سرباز با دریافت تماس تلفنی جهت بازجوئی به اداره اطلاعات زاهدان احضار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۹، عبدالعزیز حیدرپور – متولد: ۱۳۶۲ – اهل روستای کهریز از توابع بخش انزل – شهروند اهل سنت و محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان ارومیه پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام به بند تلاش در زندان مرکزی ارومیه منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۹، سلیمان خیره دست – متولد:۱۳۶۵ – شهروند اهل سنت و ساکن روستای داشبند از توابع شهرستان بوکان در استان آذربایجان غربی، با اعلام تسلیم به رای در حکم صادره توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه و اعمال ماده ۴۴۲ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲، به تحمل ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۹، سعید بالار – فرزند: ابوبکر – فعال مذهبی اهل سنت – ساکن شهرستان نیکشهر پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان و تحمل ۳ ساعت بازجوئی و تهدید به بازداشت شد. این شهروند اهل سنت، بعنوان طلبه در حوزه علمیه سلمان فارسی نگور در حال تحصیل در علوم دینی است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۹، فرشاد فتاحی، شهروند اهل ارومیه پس از گذشت ۲۶ روز در وضعیت بلاتکلیفی در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه محبوس شده است. فرشاد فتاحی، در تاریخ ۳ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی ارومیه بازداشت شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۹، برزان نصرالله زاده، کودک – مجرم محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج، پس از محاکمه توسط شعبه هم عرض در دادگاه انقلاب تهران و محکومیت به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی و تحمل ۵ سال حبس علیرغم اینکه این زندانی عقیدتی ۱۱ سال را در حبس سپری کرده بود آزاد شد. پیشتر نیز حکم اعدام این زندانی عقیدتی در شعبه دیوان عالی کشور لغو شده بود.

ردیف  موارد نقض حقوق بشر  تعداد
۱ بیخبری از افراد بازداشت شده  ۳ 
۲ تفهیم اتهام  ۵
۳ بلاتکلیفی افراد بازداشت شده  ۴
۴ ممانعت خروج از کشور  ۱
۵ بازداشت  ۳
۶ تهدید ۱
۶ صدور حکم حبس تعزیری ۲
۷ محرومیت از حق دادرسی عادلانه  ۱
۸ احضار تلفنی و بازجوئی  ۴
۹ اتمام مراحل بازجوئی و انتقال از بازداشتگاه به بند عمومی زندان  ۱
۱۰ صدور حکم حبس تعزیری  ۱
۱۱ لغو حکم اعدام  ۱
۱۲ آزادی با تودیع قرار وثیقه  ۴
۱۳ آزادی پس از اتمام دوران حبس تعزیری  ۱
جمع کل موارد  ۳۲ مورد 

 

بهائیان

ایران، کشوری که در آن بهائیان زیادی زندگی میکنند، آئین بهایی هنوز یک در ایران «فرقه مرتد» تلقی می‌شود. این مشهور است که بهاییان به دنبال صلح هستند، قدرت سیاسی نمی‌خواهند و تهدید امنیتی ایجاد نمی‌کنند. با این حال رژیم دینی ایران آن‌ها را تحت تعقیب قرار می‌دهد. از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ میلادی تاکنون، بهاییان به طور سامانمند و روشمند از دسترسی به تحصیلات عالی و همچنین حق اشتغال محروم بوده‌اند؛و اگر پیگیر حق از دست رفته خود باشند با اتهامات واهی و زندان و تهدید مواجه می‌گیرند و همواره در معرض دستگیری‌های بدون مجوز قانونی و حبس قرار گرفته‌اند. بهائیان هرگز قادر نبوده‌اند به طور علنی از تعالیم دینی خود پیروی کنند. آنها تقریباً در تمام مراحل زندگی مورد بدرفتاری قرار می‌گیرند.

انتقال دانش و تجربه بشری، جز از طریق آموزش امکان‌پذیر نیست و به همین دلیل حق تحصیل یکی از حقوق بنیادی بشر در مفاد ۲۶ و ۲۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر، بند ۲ از ماده ۱۹ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و مواد ۱۳ ، ۱۴ و ۱۵ میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است که همگی بر حق تحصیل بدون هیچ نوع تبعیض از حیث نژاد، رنگ، جنس، زبان، مذهب، عقیده سیاسی و یا هر عقیده دیگر یا اصل و منشأ ملی یا اجتماعی، دارایی، نسب یا هر وضعیت دیگر شناخته شده و بر آن تأکید شده و دولت ایران موظف است تمامی امکانات و تسهیلات لازم را برای ایجاد شرایط مناسب جهت بهره‌ مندی همه شهروندان از این حق طبیعی فراهم کند و کلیه موانعی را که در اثر شرایط خاص جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در مسیر رسیدن شهروندان به این حق قرار می‌گیرد، مرتفع سازند.

ممانعت از کسب ‌وکار بهاییان یکی دیگر از فشارها و آزار و اذیت‌هایی است که بهاییان با آن مواجه هستند، پلیس اداره اماکن که وابسته به نیروی انتظامی است در نقاط مختلف کشور که سرکشی ماهانه به محل کسب شهروندان دارند، در اکثر مواقع محل کسب بهاییان را به دلیل عدم اجازه کسب، پلمپ می‌کنند.

در این ماه

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۹، مهیار سفیدی میاندوآب، نبیل تهذیب، نسیم کاشانی نژاد، نوشین زنهاری، ورقا کاویانی, یکتا فهندژ سعدی فربد شادمان، فرزاد شادمان، لالا صالحی، مژگان غلام پور سعدی، مرجان غلام پور، مریم اسلامی مهدی آبادی، پریسا روحی زادگان، اسماعیل روستا، بهاره نوروزی، بهنام عزیزپور، ثمره آشنایی، رامین شیروانی، رضوان یزدانی، سروش ایقانی صغادی، سعید حسنی، شادی صادق اقدم، شمیم اخلاقی، صهبا فرح بخش، صهبا مصلحی، عهدیه عنایتی، بیست و شش تن از شهروندان بهائی ساکن شیراز، در دومین جلسه دادرسی توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی محمود ساداتی محاکمه شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، دوشنبه ۷ مهر ماه ۱۳۹۹، رویا ملاکی, عطاالله ملاکی، سعید ملاکی, آرزو محمدی، فرزانه دیمی، نسرین قدیری، بنفشه مختاری و عطیه صالحی, هشت شهروند بهائی ساکن بیرجند، با دریافت احضاریه هایی برای تحمل حبس تعزیری به شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان فراخوانده شدند. این شهروندان بهائی اخیراً توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر استان خراسان جنوبی در مجموع به تحمل ۱۱ سال و ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، فرهاد فهندژ، شهروند بهائی محبوس در اندرزگاه ۴ فرعی سالن ۱۰ زندان رجائی شهر کرج در پی مثبت اعلام شدن نتیجه غربالگری آزمایش کرونا به سلول انفرادی بند امن این زندان منتقل و در تاریخ ۲۲ مهر ماه ۱۳۹۹، به اندرزگاه ۴ فرعی سالن ۱۰ این زندان منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۹، فرید زیرگی مقدم، شهروند بهائی ساکن بیرجند، با دریافت ابلاغیه ای الکترونیکی از سوی شعبه ۲ اجرای احکام کیفری دادسرای بیرجند جهت سپری کردن دوران حبس تعزیری ۵ ساله اش احضار شد. این شهروند بهائی در دو بخش از یک پرونده قضائی در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۹، مهرداد موسوی خولنجانی، شهروند بهائی ساکن اصفهان، پس از اتمام دوران مرخصی برای تحمل ادامه حبس تعزیری به زندان « دستگرد » مرکزی اصفهان بازگشت.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۹، لیزا تبیانیان، شهروند بهائی محبوس در بند زنان زندان کچوئی کرج، پس از تحمل ۱ سوم مجموع حبس تعزیری ۷ ماهه خود بطور مشروط از این زندان آزاد شد. این شهروند بهائی از اواخر مرداد ماه سالجاری برای تحمل حبس راهی زندان شده بود.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۹، شهناز ثابت، شهروند بهائی ساکن شیراز جهت سپری کردن دوران حبس تعزیری ۲ ساله خود پس از مراجعه به واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شیراز بازداشت و بند زنان در زندان مرکزی « عادل آباد » این شهر منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۹، آرزو محمدی و بنفشه مختاری، دو شهروند بهائی ساکن بیرجند، برای سپری کردن دوران حبس تعزیری خود بازداشت و به بند زنان زندان بیرجند منتقل شدند. این شهروندان در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب بیرجند هر یک به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند. این احکام در دادگاه تجدیدنظر برای آرزو محمدی به ۱۸ ماه حبس تعزیری و برای بنفشه مختاری هم به ۱ سال و ۲ ماه حبس تعزیری تغییر کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۲۲ مهر ماه ۱۳۹۹، منازل مسکونی ایمان رشیدی، کتایون شهریاری و پیمان روحی، سه شهروند بهائی ساکن یزد در پی یورش ماموران امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت. ماموران امنیتی پس از این تفتیش منزل برخی اقلام شخصی را از منازل این شهروندان بهائی توقیف کرده و به همراه خود بردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۹، مهرداد موسوی خولنجانی، شهروند بهائی محبوس در زندان مرکزی « دستگرد » اصفهان، به طور مشروط از این زندان آزاد شد. این شهروند بهائی در مجموع به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۹، فرید زیرگی مقدم، شهروند بهائی ساکن بیرجند برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۵ ساله خود بازداشت و به زندان مرکزی بیرجند منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۹، فرزانه دانشگری، نیکا پاکزادان، ساناز اسحاقی، نکیسا حاجی پور و نغمه ذبیحیان، پنج شهروند بهائی ساکن مشهد، توسط شعبه۳ دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست قاضی باغدهی، با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق تبلیغ بهائیت، در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۹، سعید ملاکی، عطاءالله ملاکی، نسرین قدیری، فرزانه دیمی، رویا ملاکی و عطیه صالحی، شش شهروند بهائی ساکن بیرجند برای تحمل حبس تعزیری خود پس از مراجعه به شعبه ۲ اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب بیرجند بازداشت و به زندان این شهر منتقل شدند.

 

 ردیف  موارد نقض حقوق بشر   تعداد 
۱ محاکمه  ۳۱
۲ صدور حکم حبس تعزیری ۵
۳ آغاز دوران محکومیت حبس تعزیری ۴
۴ احضار برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۱۰
۵ بیماری  ۱
۶ بازداشت  ۱۰
۷ فرافکنی و حاشیه سازی  ۱
۸ یورش نیروهای امنیتی به منازل شهروندان  ۳
۹ تفتیش منزل  ۳
۱۰ ضبط وسائل  ۳
۱۱ آزادی مشروط  ۲
جمع کل موارد  ۷۳ مورد 


مسیحیان

جمهوری اسلامی کمر به نابودی مسیحیت بسته است، واقعیتی است تلخ در مورد جفا بر مسیحیان ایران؛ مسیحیانی که به خاطر دگراندیشی و تغییر دین از سوی حکومت مذهبی جمهوری اسلامی مورد اتهام و محکومیت قرار می‌گیرند. جفا بر مسیحیان در کشورهای اسلامی رو به رشد است و روزانه مسیحیان بسیاری مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. در جمهوری اسلامی ایران نیز، تعداد بی‌شماری از مسیحیان به خاطر تغییر دین و فعالیت‌های مذهبی‌شان زندانی‌شده، مورد اتهام و محکومیت قرار می‌گیرند. در حال حاضر بر اساس گزارش سازمان‌های مدافع حقوق مسیحیان در ایران گفته می‌شود تعداد زیادی از مسیحیان شناخته‌شده تنها به جرم‌هایی نظیر اقدامات بشارتی و یا آموزش و پخش انجیل در زندان به سر می‌برند و یا دیگر شهروندان مسیحی با عناوین جاسوسی محکوم می‌شوند و بسیاری از نوکیشان مسیحی تحت جفا قرارگرفته و با ضربات شلاق به جرم روزه‌خواری و شرب خمر در مراسم عشاء ربانی یا شکنجه و آزار در سلول خود در زندان‌های ایران مواجه شده و بعضاً حتی تحدید به مرگ شده‌اند. فشار دستگاه‌های امنیتی و قضایی بر کلیساها همچنان ادامه دارد و در ادامه سلسله محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی مسئولان امنیتی، کلیساهای تبشیری رسمی، کلیسای جماعت ربانی مرکز در تهران، کلیسای پروتستان عمانوئیل، کلیسای انجیلی پطرس واقع در تهران و … یا به اجبار تن به همکاری با نهادهای امنیتی و تن دادن به خواسته‌های آنان مبنی بر افشای فهرست اعضای این کلیساها به همراه سایر مشخصات ایشان من‌جمله شماره ملی، بستن درهای خود را به روی ایمان داران و نوکیشان مسیحی فارسی‌زبان و عدم برگزاری مراسم به زبان فارسی داده‌اند و یا به کل تعطیل، رهبران آنان جمهوری مانند روبرت آسریان دستگیر و با احکام غیرمنصفانه و بلندمدت مواجه شده‌اند. حتی کلیساها از پذیرش فارسی زبانان خودداری میکنند و باید مراسم خود را به زبان غیر از فارسی برگزار نمایند . صدور احکام حبس برای مسیحیان ایران همچنان ادامه دارد؛ با اینکه در قانون اساسی ایران آزادی دینی مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان به رسمیت شناخته‌شده ولی عملکرد حکومت در برابر تبلیغات دینی و اجرای مناسک مذهبی آنان تاکنون نشان داده است که اصول مندرج در قانون اساسی در مورد آزادی دین و مذهب و عدم تفتیش عقاید، تنها سرپوشی برای نقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایران بوده است. در قانون اساسی ایران مذهب شیعه جعفری تنها مذهب رسمی ایران بوده و ارگان‌های مذهبی و امنیتی حکومت ایران تبلیغ اصول و مبانی این ادیان و مذاهب را تهدیدی برای ایدئولوژی غالب حکومتی قلمداد می‌کنند و این مسئله یکی از عمده دلایلی است که حاکمیت به واسطه‌ی آن، پیروان و مبلغین مسیحیت را سرکوب و با بستن کلیسای آنان، راه را برای تبلیغات دینی این دسته از پیروان ادیان در ایران را سد می‌کند. 

در این ماه 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲ مهر ماه ۱۳۹۹، دادگاه تجدیدنظر استان بوشهر حکم جدائی لیدیا، کودک ۲۲ ماهه از مریم فلاحی و سام خسروی، زوج نوکیش مسیحی را تائید کرد. طبق حکم اولیه صادره از سوی دادگاه خانواده بوشهر در تاریخ ۲۹ تیر ماه سالجاری این حکم به دلیل مسلمان زاده بودن کودک صادر شده است. همچنین در تاریخ ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹، دادگاه انقلاب بوشهر، این زوج مسیحی را با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱ سال حبس تعزیری، محرومیت از کار و ممنوعیت اقامت در استان بوشهر محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۶ مهر ماه ۱۳۹۹، ابراهیم فیروزی، نوکیش مسیحی، پس از حضور در جلسه بازپرسی و ارائه دفاعیات از بابت اتهامات فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق ترویج مسیحیت و توهین به مقدسات تبرئه و قرار منع تعقیب وی صادر شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۹، محمدرضا « یوهان » امیدی، نوکیش مسیحی غیر تثلیثی ساکن رشت که دلیل حضور در مراسم عشای ربانی « از مناسک مذهبی مسیحیان در اولین یکشنبه هر ماه میلادی » به اتهام شرب خمر، توسط دادگاه انقلاب، علاوه بر حبس و تبعید به شلاق هم محکوم شده بود پس از حضور در دفتر دادستان شهر رشت حکم ۸۰ ضربه شلاق این نوکیش مسیحی اجرا شد.

ردیف  موارد نقض حقوق بشر  تعداد 
۱ صدور حکم حبس تعزیری ۲
۲ صدور حکم محرومیت از اشتغال ۲
۳ صدور حکم تبعید ۲
۴ سلب حضانت فرزند  ۱
۵ احضار  ۱
۶ محاکمه ۱
۷ بازپرسی ۱
۸ اجرای حکم شلاق  ۱
۹ تبرئه متهم در جلسه بازپرسی  ۱
جمع کل موارد  ۱۲ مورد 

 

سایر پیروان ادیان

بازداشت‌های فراقانونی و خشونت‌های هدفمند ارگان‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی همچنان متوجه پیروان سایر ادیان در ایران است. حاکمیت کنونی ایران و سران آن اعتقاد دارند که برخی از گروه‌های مذهبی دشمنان کشور هستند، زیرا باورهای مذهبی آن‌ها ممکن است وفاداری به نظام را دچار چالش کند و به بهانه حفظ امنیت سیاسی، سرکوب فعالیت‌های مذهبی را سرلوحه عناد با ادیان دیگر را قرار دادند.

در این ماه 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۸ مهر ماه ۱۳۹۹، بهنام محجوبی نظام آبادی، زندانی عقیدتی و درویش گنابادی در اعتراض به انتقال اجباری وی به تیمارستان امین آباد به جای انتقالش به بیمارستان و مرکز درمانی مرتبط با بیماری وی اعلام اعتصاب غذا کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، مسعود زرگانی – فرزند: حمید – متولد: ۱۳۷۸، ساکن شهرک بهشتی اهواز، با اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق گرایش به جریان یمانی، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهر به ریاست مهدی شاهین به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۹، بهنام محجوبی، درویش گنابادی و زندانی عقیدتی، از تیمارستان امین آباد به زندان اوین بازگردانده شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۹، تقی مرادی – متولد: ۱۳۶۲ و امین علیزاده – متولد: ۱۳۶۸، دو درویش گنابادی ساکن شهرستان آبدانان، توسط ماموران امنیتی ایلام بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شدند. این ۲ درویش گنابادی از بابت بازداشتهای مرتبط با حوادث گلستان هفتم به ترتیب به تحمل ۱۰ سال و ۷سال حبس تعزیری محکوم شدند. این احتمال وجود دارد که این ۲ درویش گنابادی برای سپری کردن دوران حبس تعزیری خود بازداشت شده باشند.

ردیف  موارد نقض حقوق بشر  تعداد
۱ اعتصاب غذا  ۱
۲ محاکمه  ۱
۳ صدور حکم حبس تعزیری ۱
۴ فرافکنی و حاشیه سازی  ۱
۵ محرومیت از درمان  ۱
۶ بازداشت  ۲
۷ بیخبری از افراد بازداشت شده  ۲
جمع کل موارد  ۹ مورد 

 

برچسب هااهل سنتمسیحیان فارس زبانمحاکمهتبلیغات مسیحیتمسیحیان فارس زبان ایرانگزارش نقض حقوق بشر در ایرانمسیحیسرکوب اقلیتهای مذهبیحقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندان بهائی در ایرانگزارش نقض حقوق بشربهائیمسیحیان آشورینقض حقوق بشر در ایرانتبلیغ بهاییتمحرومیت از تحصیل بهائیان ایرانگزارش تحلیلیمسیحیان پروتستانمحکومیت به حبس شهروندان بهائیمحاکمه شهرونداندادگاه انقلاب صدور حکم حبسزندانی اهل تسننمسیحیان ایرانفعالیت بهائیان در ایراندادگاه انقلابقبرستان مسیحیان کرمانشاهشهروندان مسیحیحقوق شهروندی در ایراناذیت و ازار مسیحیان در ایراننسرکوب شهروندان در ایرانتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایرانبهاییتاقلیتهای مذهبی در ایراننافرمانی مدنینقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایرانمسیحیان غیر تثلیثینمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایرانگزارش آماری سرکوب شهروندان در ایرانگزارش ماهیانه نقض حقوق بشرمحکومیت به حبس تعزیریاهل تسنن ایرانسرکوب پیروان سایر ادیانمحرومیت شهروندان بهاییگزارشهای آماریپیروان سایر ادیان در ایرانگزارش آماریحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانبهایینوکیشان مسیحینوکیش مسیحیشهروند مسیحیمحرومیت از حقوق شهروندی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیحقوق بشر ایرانگزارش ماهیان نقض حقوق پیروان ادیاناقلیتهای مذهبیحقوق بشر در ایرانمسیحیان تبشیریوضعیت قضائی پیروان سایر ادیان در ایرانگزارشهای نقض حقوق بشر در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق مسیحیان در ایرانفرقه بهائیسرکوب دگراندیشان مذهبیمسیحیان ارمنی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانشهروندان اهل تسنن در ایراناهل تسنناهل تسنن در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانگزارشمسیحی ستیزی در ایرانمسیحیت ستیزی حکومت جمهوری اسلامی در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانکاندیدای گزارشگر ویژهمسیحیان آشوری در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیانپیروان سایر ادیان ایر انحق دگراندیشیگزارش سالانهپیروان سایر ادیاننقض حقوق پیروان ادیان در ایرانمسیحیان جفا دیدهصدور حکم تبعیدفعالیت بهائیانسرکوب اهل تسنن در ایرانمحاکمه فرمایشینقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان سایر در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندان بهائیگزارش حقوق بشری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.