•                  
چهارشنبه , ۳۰ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, اکتبر 21

بازداشت ۳ شهروند ساکن مهاباد و پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی

0
85

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۶ مهر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان مهاباد، سالار غزالی و سامان غزالی، دو بردار ساکن توابع این شهرستان را بازداشت کردند. همچنین سردار مینه پور، شهروند ساکن پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز چهارشنبه ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، سالار غزالی و برادرش سامان غزالی، دو شهروند ساکن روستای بیرم از توابع بخش خلیفان در شهرستان مهاباد توسط نیروهای امنیتی پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی بازداشت شدند. همچنین روز یکشنبه ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، سردار مینه پور – فرزند: حسین – متولد: ۱۳۷۴ و ساکن پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

یک منبع نزدیک به خانواده غزالی ضمن اعلام این خبر گفت: “نیروهای امنیتی این ۲ شهروند را که برادر همدیگر هستند به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران بازداشت کردند.”

این منبع مطلع در ادامه افزود: “نیروهای امنیتی منزل خانوادگی این دو شهروند را تفتیش و برخی از وسایل شخصی آنان را ضبط و با خود بردند. طی این ١٠ روز از وضعیت سالار و سامان غزالی اطلاعی در دسترس نیست.”

همچنین یک منبع نزدیک به سردار مینه پور در تشریح خیر بازداشت وی گفت: ” تاکنون پیگیری‌های خانواده آقای مینه پور جهت اطلاع از وضعیت وی بی نتیجه بوده و از مکان نگهداری وی اطلاعی در دسترس نیست اما اتهام وی همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام عنوان شده است.”

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هانقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندیهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیورد احزاب کوردکردستان احزاب کوردیاحزاب مخالف نظاماحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیاحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظامارتباط با احزاب کوردارتباط با احزاب کوردیبازداشت و بی خبریبازداشت و بی خبری از شهروندانبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانسالار غزالیسامان غزالیسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در کردستانسرکوب شهروندان در ایرانسردار مینه پورشهرستان مهابادشهرستان پیرانشهرعضویت در احزاب کورد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: