•                  
پنج شنبه , ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, آگوست 5

محرومیت ساسان نیک نفس، زندانی سیاسی از حق درمان بیماری اعصاب و روان

0
770

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۶ مهر ماه ۱۳۹۹، ساسان نیک نفس، فعال مدنی محبوس در تیپ ۵ زندان تهران علیرغم ابتلا به بیماری افسردگی و چندین مرحله خودزنی از دسترسی به خدمات پزشکی و حق درمان محروم مانده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۶ مهر ماه ۱۳۹۹، ساسان نیک نفس، زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۵ اندرزگاه ۲ اتاق ۱ زندان تهران بزرگ بر اثر ابتلا به بیماری اعصاب و روان از دسترسی به دارو و خدمات پزشکی محروم مانده است. این فعال مدنی, در پرونده ای به همراه چند تن دیگر از فعالان مدنی پس از طی مراحل دادرسی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود اما با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مدت ۵ سال از این مدت اجرائی است. 

به نقل از یک منبع نزدیک به این فعال مدنی در گفتگو با حقوق بشر در ایران: ” روی دستان ساسان نیک نفس آثار خودزنی بر اثر بیماری افسردگی و اعصاب و روان مشهود هست. این زندانی سیاسی باید برای درمان این بیماری به مرکز درمانی خارج از زندان تهران بزرگ اعزام شود و تحت نظر پزشکی متخصص اعصاب و روان مراحل درمانی خود را سپری کند. مسئولان زندان تهران بزرگ امکان دسترسی به موقع به داروهایی که ساسان باید در ۲۴ ساعت شبانه روز استفاده کند ممانعت می کنند. همچنین ۲ هفته پیش درخواستی از سوی وکیل این زندانی سیاسی برای بررسی مشکلات بیماری ساسان نیک نفس به شعبه ۱ اجرا احکام دادسرای امنیت داده شد اما هیچگونه ترتیب اثری به این درخواست نشده است.”

این فعال مدنی، در تاریخ ۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, برای تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود بازداشت و به بند قرنطینه زندان اوین و پس از آن هم به زندان تهران بزرگ منتقل شد. 

ساسان نیک نفس, در مرداد ماه سال ۱۳۹۸, به همراه علی اصغر حسنی راد, همایون پرهیزگار, علیرضا حاتمی, علی مطلبی و سعیده قربانعلی, توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام هر یک بطور جداگانه با تودیع قرارهای وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

با آغاز مراحل دادرسی در اواسط آذر ماه ۱۳۹۸, پرونده ساسان نیک نفس با اتهامات اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور, فعالیت تبلیغی علیه نظام, توهین به رهبری و توهین روح الله خمینی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست ابوالقاسم صلواتی مورد بررسی قرار گرفت و این فعال مدنی به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و فعالیت تبلیغی علیه نظام ۱ سال حبس تعزیری, توهین به رهبری و روح الله خمینی هم به۲ سال و در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹,  توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر عیناً تائید و با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی ۵ سال از مجموع کل این حکم اجرائی شد. 

برخورداری افراد از دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.  

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم نقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها، سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برچسب هافعال مدنی ساسان نیک نفسمحرومیا از خدمات پزشکیمحرومیت از حق درمانمحرومیت از حق درمان زندانیمحرومیت از خدمات پزشکیمحرومیت از دسترسی به خدمات پزشکینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیبیماریبیماری اعصاب و روانبیماری زندانیبیماری زندانی سیاسیبیماری ساسان نیک نفسحق مرخصی زندانی سیاسیحق دادرسی عادلانهحق درمانحق درمان بیماریحق درمان بیماری زندانیانحق درمان زندانحق درمان زندانیحق درمان زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانحق درمان زندانیان سیاسی در ایرانحق درمان شهروندانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانخودزنی زندانیان سیاسیخدمات پزشکیخدمات پزشکی زندانیان سیاسیخدمات شهریزندان تهران بزرگزندانی سیاسیزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانی سیاسی ساسان نیک نفسزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیساسان نیک نفسساسان نیک نفس زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: