•                    
  •                  
شنبه , ۰۲ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, سپتامبر 24

بازداشت ۳ شهروند جهت اجرای احکام حبس تعزیری

0
414

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹، سه تن از شهروندان ساکن سقز، برای سپری کردن دوران حبس تعزیری بازداشت شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۹، حامد شیخی، نبی ملاویسه و ایوب کاکاخانی، سه شهروند ساکن استان کردستان که در یک پرونده قضائی هر کدام به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند جهت سپری کردن دوران حبس خود بازداشت و به زندانهای سقز و بیجار منتقل شدند. 

 یک منبع مطلع در گفتگو با  کُردپا اعلام کرد: “حامد شیخی و نبی ملاویسه برای گذراندن دوران محکومیت به زندان سقز و ایوب کاکاخانی به زندان بیجار منتقل شدند.”

این شهروندان در یک پرونده قضائی در خرداد ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی از بابت اتهام « عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران » هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

با اعلام  اعتراض و ارجاع پرونده به شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان کردستان، احکام حبس تعزیری این افراد برای هر یک به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

صبح روز جمعه ۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, حامد شیخی, نبی ملاویسه و ایوب خانی, سه تن از شهروندان اهل سقز, در پی یورش ماموران اداره امنیتی به مراسم سالگرد رئوف شیخی, با نیابت قضائی، بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شدند. این افراد در تاریخ ۵ فروردین ماه ۱۳۹۹، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرارهای وثیقه جداگانه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج آزاد شدند. 

رئوف شیخی, فعال سیاسی و شهروند ساکن شهرستان سقز و از اعضای حزب حیات آزاد کردستان در تاریخ ۲۳ بهمن ماه ۱۳۹۲ به همراه سرنشینان دیگر یک خودرو در خیابان ارشاد سنندج هدف تیراندازی نیروهای بخش عملیات ویژه وزارت اطلاعات قرار گرفتند. وی همراه یک سرنشین دیگر خودرو به‌ نام «میلاد پیری» در نتیجه این تیراندازی که بدون اخطار قبلی صورت گرفت جان باختند.

همچنین شاهرخ احمدی، راننده این خودرو نیز پس از زخمی شدن، بازداشت و به ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج منتقل شد و پس بازجوئی و تحقیقات کامل پس از چند ماه آزاد شد. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

ممانعت از انجام مراسم مذهبی از قبیل سالگرد جانباختن افراد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

 بلاتکلیف نگه داشتن افراد در بازداشت با تاکید بر اینکه هنوز حکمی قطعی به فرد ابلاغ نشده از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاحقوق شهروندیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشتگاهسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشهروندان کورد ایراناحزاب سیاسی کرداحزاب کرد مخالف نطامشهروندان کرد در جمهوری اسلامیاجرای حکم حبس اعضای کانون نویسندگانبازداشت شهروندان کرد در ایراناجرای حکم حبس ایوب کاکاخانیبازداشت و بیخبریسرکوب شهروندان در ایرانبازداشت شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کورد مخالفاجرای حکم حبس تعزیریسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیبازداشت شهروندان کرد ایرانحقوق بشراستان کردستانبازداشت شهروندانسرکوب آزادی بیان در ایراناحزاب کوردی در ایراناحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کوردحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامشهروندان کورد در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان کوردبازداشت حامدشیخیبازداشتشهرستان سقزسرکوب شهرونداناحزاب کوردیشهروندان کردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب زندانیان سیاسیاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کورد زندانی سیاسیبازداشت شهروندن کوردبازداشت نبی ملاویسهحقوق بشر در ایراناداره اطلاعاتبازداشت شهروندان کرداحزاب کردهمکاری با احزاب کوردیبازداشت و بی خبریاحزاب کرد مخالف نظامحقوق بشر زندانیان سیاسیشهروندان کرد ایراننبی ملاویسهنقض حقوق بشر در زندان مرکزی ارومیهایوب کاکاخانیاحزاب کرد ایراناداره اطلاعات سنندجاحزاب کورد در ایرانشهروندان کرد در ایرانسرکوب آزادی بیانحقوق شهروندی درایراناحزاب کردمخالف نظامبازداشت شهروندان کورد در ایراناحزاب کرد سیاسی در ایرانحامدشیخیدادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سقزبازداشت ایوب کاکاخانیکردستانشهروندان کورد در ایراناحزاب کوردسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلمنقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب کورد مخالف نظامسرکوب احزاب کورد مخالف نظامبازداشت و بیخبری از شهروندانحامد شیخیبازداشت شهروندان کورد در سردشتشهرستان بیجاراجرای حکم حبسشهروندان کوردحقوق شهروندی در ایراناحزاب کردیسرکوب فعالان مدنی در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر درایراناحزاب کرد مخالفاحزاب کوردستاناداره اطلاعات شهرستان سقزسرکوب شهروندان کرد ایراناجرای حکم حبس حامد شیخی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.