•                  
سه شنبه , ۰۴ آذر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, نوامبر 24

بازداشت سجاد مشهدی همت آبادی، توسط نیروهای امنیتی

0
54

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی مشهد، سجاد مشهدی همت آبادی، فعال مدنی و اینستاگرامی ساکن این شهر را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۹، سجاد مشهدی همت آبادی – متاهل – دارای ۲ فرزند دختر – فارغ التحصیل رشته کشاورزی در مقطع کارشناسی، فعال مدنی و اینستاگرامی ساکن مشهد، توسط ماموران امنیتی این شهرستان پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

یک منبع مطلع از وضعیت سجاد مشهدی همت آبادی به حقوق بشر در ایران گفت: “ماموران لباس شخصی با یورش به منزل شخصی این فعال مدنی که در اینستاگرام و فضای مجازی فعال بود پس از تفتیش منزل و ضبط و سائل شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه و لپ تاپ وی را بازداشت کرده و به همراه خود بردند. سجاد از بیماری دیابت و سرطان در رنج است و نگهداری وی در سلول انفرادی و استرس باعث تشدید بیماری اش خواهد شد. علیرغم پیگیری های بسیار از مکان نگهداری و اتهامات وی هنوز اطلاعی در دست نیست.”

لازم به ذکر است، سجاد مشهدی مهدی آبادی، پیش از این هم سابقه بازداشت و حبس را در کارنامه فعالیتهای مدنی خود دارد.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هانقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننیروهای لباس شخصینیروهای امنیتینیروهای امنیتی ایراننیروهای امنیتی در مشهدنیروهای امنیتی در ایراننیروهای امنتییهجوم نیروهای امنیتییورش نیروهای امنیتیبازداشت فعالان مدنیبازداشت فعالان مدنی در ایرانبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت سجاد مشهدیبازداشت سجاد مشهدی همت آبادیبازداشت سجادمشهدیبازداشت سجادمشهدی همت آبادیبازداشتگاه نیروهای امنیتیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانسجاد مشهدیسجادمشهدیسرکوبسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب در ایرانسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: