•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۳ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 2

افزایش استانهای درگیر در فرونشست زمین به ۴ استان / دشت نیشابور در خطر است

0
724

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۹، در ادامه برداشتهای گسترده و بی رویه از آبهای زیر زمینی ۴ استان ایران دچار فرونشست زمین شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از بُرنا، روز چهارشنبه ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۹، عادل سپهر، متخصص مدیریت مناطق خشک و بیابانی و استادیار دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد از افزایش تعداد استانهای درگیر در فرونشست زمین بر اثر برداشتهای بی رویه از آبهای زیرزمینی به ۴ استان خبر داد و پس از استان اصفهان و سمنان، استانهای خراسان رضوی و فارس هم به این استانها اضافه شد. اعلام این خبر از سوی افراد متخصص در حوزه آب و زمین شناسی، در حالی صورت گرفته که پیش از این رسانه های داخل ایران از وضعیت بحرانی سفره های آب زیرزمینی در ایران خبر داده بودند. 

استادیار دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد در تشریح این خبر گفت: “امروز علاوه بر استان اصفهان و سمنان، استان های خراسان رضوی و فارس نیز به شدت توسط فرونشست ها تهدید می شوند. اما خطرناک ترین فرونشست، در استان فارس در حال رقم خوردن است و در استان خراسان رضوی در حوالی نیشابور که خواستگاه تمدن شرق کشور است که به واسطه فرونشست ها در خطر جدی قرار دارد. این منطقه که بهشت کشاورزی خراسان رضوی است به قدری درگیر فرونشست ها شده است که برخی روستاها را از یکدیگر جدا کرده است.”

این استاد دانشگاه اظهار کرد: “متاسفانه زمانی که برای حل این بحران طرح های بلند مدت ارائه می شود، مسئولین حوصله به سرانجام رسیدن این طرح ها را ندارند و انتظار دارند در مدت زمان کوتاهی این بحران حل شود. امروز برخی از روستانشینان نیز با بهره برداری غیرمجاز این پدیده را تشدید کرده اند. ما امروز نقشه ای برای کشت در کشور نداریم و مدیریت مصرف آب در زمین های کشاورزی کشور فقط در حد صحبت است.”

سپهر در پایان افزود: “امروز ۸۵ درصد آب کشورمان در بخش کشاورزی هدر می رود. مصرف ما بهینه نیست و برای جبران آن به دنبال انتقال آب بین حوزه ای هستند در صورتی که به جای انتقال آب می توانیم بر روی مصرف بهینه آب در زمین های کشاورزی سرمایه گذاری کرد.”

متخصص مدیریت مناطق خشک و بیابانی و استادیار دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد در تشریح صحبتهای خود افزود: “در خاک نیز چنین اتفاقی رقم می خورد. این اتفاق در طول تاریخ بارها تکرار می شود و سابقه دار است. پدیده فرونشست به ۲ علت رخ می دهد. نخست تاثیراتی اقلیمی است که سابقه دار بوده اما از سوی دیگر بهره برداری بی رویه از آب های زیرزمینی سبب شده تا این پدیده تشدید شود.”

این متخصص حوزه مناطق خشک و بیابانی در ادامه خاطرنشان کرد: “طمع انسان سبب می شود تا رطوبت از سفره های زیرزمینی خارج شود. خاک یک کلوئیدهای کوچکی دارد که بسیار به رطوبت علاقه دارند و تمایلی ندارند که کانی ها رطوبت خود را از دست بدهد. این امر سبب می شود تا از هم گسیختگی در خاک بوجود آید و در سطح زمین به صورت شکاف پدیدار شود. به مرور زمان این شکاف ها بزرگ تر می شود و پدیده فرونشست را رقم می زند.”

سپهر ادامه صحبتهای خود تصریح کرد: با توجه به اینکه فرونشست زمین رابطه مستقیمی به میزان بارندگی دارد لذا فرونشست در مناطق خشک و کم بارش بیشتر رویت می شود. امروز حدود ۷۵ درصد کشور ما در اقلیم خشک واقع شده است و ایران دقیقا در مرکز اقلیم خشک جهان قرار گرفته است و این آب و هوا سبب می شود تا پدیده فرونشست در کشورمان تشدید شود. امروز علاوه بر استان اصفهان و سمنان، استان های خراسان رضوی و فارس نیز به شدت توسط فرونشست ها تهدید می شوند.”

این متخصص حوزه بیابان گفت: “فرونشست ها ارتباط مستقیمی با میزان بارندگی دارند اما در بلندمدت این ارتباط بوجود می آید به گونه ای که هر چه میزان بارندگی کمتر باشد، فرونشست ها نیز بیشتر خواهد شد. باید توجه داشت راهکار برای هر استان متفاوت است و نباید نگاهمان به بحران آب در تمامی استان ها یکسان باشد.”

این استاد دانشگاه در پایان تاکید کرد: ” باید دقت کرد که فرونشست یک پدیده تدریجی است که به صورت ناگهانی رقم می خورد و نباید آن را با فروچاله اشتباه گرفت. امروز به عنوان نمونه دشت مشهد به شدت درگیر فرونشست و فروچاله است و حتی به برخی ساختمان های نوساز در برخی مناطق شهری آسیب وارد کرده است.”

در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، عزیز عبدل زاده، رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان ورامین از برداشتهای غیر اصولی آب از سفره های زیر زمینی این شهرستان که منجر به فرونشست گسترده در دشت ورامین شده خبر داد.

لازم به ذکر است، از دلایل اصلی فرونشست زمین، برداشت از آب‌های زیر زمینی است و پدیده فرونشست زمین در استان تهران در شهرهایی مانند شهریار، ملارد و ورامین که دشت هستند، مشهودتر است و بیشتر به چشم دیده می‌شود.

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, با انتشار گزارشی به نقل از خبرگزاری داخل ایران وضعیت فرونشست دشتهای ایران را ۱۴۰ برابر شرایط بحرانی مشابه در اروپا اعلام کرد. 

در هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ یونسکو که پس از تصویب در سال ۲۰۱۶ برای اجرای مفاد و اهداف در اختیار کشورها قرار گرفت به صراحت بر حق افراد در برخورداری از محیط زیست و همچنین حفاظت از منابع طبیعی تاکید کرده است. متن هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ عبارت است از: “حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی، مدیریت پایدار جنگل ها، مبارزه با بیابان زایی، متوقف و معکوس نمودن فرسایش زمین و توقف از بین بردن تنوع زیستی”. این هدف مشتمل بر حفاظت، احیاء و استفاده پایدار از جنگل ها، تالاب ها، کوه ها و نواحی خشک, توقف جنگل زدایی, مبارزه با بیابان زایی, کاهش تخریب زیستگاه های طبیعی و جلوگیری از انقراض گونه های در معرض خطر, اشتراک گذاری منصفانه مزایای ناشی از استفاده از  منابع ژنتیک در راستای توافقات بین المللی, پیشگیری از پدیدار شدن گونه های مهاجم و بیگانه در زیست بوم های خشکی و آبی, مبارزه با صید غیرقانونی و قاچاق گونه های حفاظت شده است.

برچسب هاخراسان شمالیمرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسیبحران آبنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیفرونشستدانشکده منابع طبیعی و محیط زیستخشکسالیاستان اصفهاناستان خراسان رضویبحران خشکسالینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانعادل سپهرمحیط زیست در ایراننقض حقوق شهروندیاستان سمنانخراسانسفره های زیرزمینیفرونشست زمین در استان فارسحقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایرانفرونشست زمینبحران مدیریتبحران آب در نیشابورفرونشست زمین در استان خراسان رضویاستان فارسنقض حقوق بشرنقض حقوق بشرد ر ایرانبرداشت از سفره های زیرزمینیمحیط زیست در استان فارسخراسان رضویبحران آب در ایرانسرکوب فعالان محیط زیست در ایرانحق دادرسی عادلانهسفره های زیرزمینی در ایرانپدیده خشکسالیخشکسالی در ایرانسفرهمحیط زیستدانشگاه فردوسیمحیط زیست استان خراسان رضویفرونشست زمین در دشت های ایرانرئیس مرکز خشکسالینقض حقوق شهروندی در ایرانمحیط زیست ایراندانشگاه فردوسی مشهدمحیط زیست در استان خراسان رضویدانشگاه منابع طبیعی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.