•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 22

بازداشت ۲ درویش گنابادی ساکن شهرستان آبدانان توسط نیروهای امنیتی

0
441

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان استان ایلام، تقی مرادی و امین علیزاده، دو تن از دراویش گنابادی ساکن آبدانان را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۹، تقی مرادی – متولد: ۱۳۶۲ و امین علیزاده – متولد: ۱۳۶۸، دو درویش گنابادی ساکن شهرستان آبدانان، توسط ماموران امنیتی ایلام بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شدند. این ۲ درویش گنابادی از بابت بازداشتهای مرتبط با حوادث گلستان هفتم به ترتیب به تحمل  ۱۰ سال و ۷سال حبس تعزیری محکوم شدند. این احتمال وجود دارد که این ۲ درویش گنابادی برای سپری کردن دوران حبس تعزیری خود بازداشت شده باشند. 

به نقل از یک منبع نزدیک به این ۲ درویش گنابادی در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “ماموران وزارت اطلاعات در ایلام با ۳ خودرو و ۸ نفر مأمور لباس شخصی به محل کار امین علیزاده و تقی مرادی که نما کاری ساختمان هست رفته و بدون ارائه حکم قضائی این افراد را بازداشت و به همراه خود بردند. حتی مشخص نشده که اتهامات  چه هست و دلیل این بازداشت از بابت صورت گرفته.”

لازم به ذکر است، امین علیزاده در تاریخ ۸ تیر ماه ۱۳۹۷، به همراه تقی مرادی، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به زندان ایلام منتقل شدند و طی این دوران از حق هرگونه ملاقات محروم بودند. 

این دو درویش گنابادی در دورانی که در زندان ایلام بودند به دستور مسئولان این زندان موی سر و سیبیل آنها با هدف تحقیر آنها تراشیده و سپس هر یک از ۲ را به بندهای جداگانه منتقل کردند.  تقی مرادی به بند زندانیان جرائم قتل و مواد مخدر و امین علیزاده هم به بند جوانان منتقل شده بودند. آنها از حق هرگونه ملاقات و تماس تلفنی با خانواده خود هم محروم شده بودند. 

پس از اتمام دوران بازجوئی و بازپرسی و تفهیم اتهام با آغاز مراحل محاکمه، امین علیزاده و تقی مرادی، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان آبدانان محاکمه شدند و تقی مرادی به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی اجرای ۵ سال آن برای درویش گنابادی اجباری شد. 

همچنین در تاریخ ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۸، شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان آبدانان، با صدور دادنامه ای امین علیزاده را به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

با توجه به بازداشت صورت گرفته احتمال آن میرود که این ۲ دوریش گنابادی برای سپری کردن دوران حبس تعزیری خود بازداشت شده باشند. 

تقی مرادی و امین علیزاده، پیش از حوادث اول اسفند ۱۳۹۶ در گلستان هفتم همراه با سایر دراویش در شب حادثه پنجم دی ماه ۱۳۹۶ هم در گلستان هفتم مدتی در بازداشت بسر برده بودند.

فشارها به دراویش در نظام جمهوری اسلامی عمدتا از شهر قم آغاز شد. قم مذهبی ترین شهر ایران است و با توجه به نزاع تاریخی صوفیه و اهل شریعت، فشار بر دراویش در این شهر سابقه طولانی دارد و به سال‌های قبل از انقلاب می‌رسد؛ اما در سال‌های اول دهه هشتاد خورشیدی با انتشار شماری از کتاب‌های ضد صوفی در قم که این سلسله را به ضد شیعی بودن متهم می‌کردند، رفته رفته جو سنگین‌تری علیه آنها شکل گرفت. تنش در مناسبات حکومت با دراویش نعمت‌اللهی با تخریب برخی از مکان‌های مذهبی‌شان و مخالفت حکومت با گردهمایی آنها به خصوص در قم وارد مرحله ای شد که یک دهه بعد در تهران به درگیری فیزیکی و خونریزی انجامید.

 سرکوب دراویش گنابادی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این ۲ ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

برچسب هاقطب دراویش گنابادیقطب دراویش گنابادی در ایرانقطب دراویش طریقت نعمت اللهی گنابادیقطب دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادینقض حقوق شهروندی دراویش گنابادی در ایراننیروهای امنیتینیروهای امنیتی ایراننیروهای امنیتی در ایرانپیروان آئین دراویش گنابادی در ایرانپیروان آئین دراویش در ایرانپیروان دراویش گنابادیپیروان دراویش گنابادی در ایرانآزادی مشروط دراویش گنابادی در ایراناقلیت درویش گنابادیاقلیت دراویش گنابادیاقلیت دراویش در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایرانامین علیزادهاخبار سرکوب دراویشاستان ایلاماعتصاب غذای دراویش گنابادیبادزاشت و بیخبریبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت دراویشبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهتقی مرادیتبعید دراویش گنابادیحکم قضائیحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلابدادگاه انقلاب صدور حکم حبسدادگاهی دراویش گنابادیدراویشدراویش گنابادیدراویش گنابادی در ایراندراویش گنابادی در جمهوری اسلامیدراویش گنابادی زندانی در ایراندراویش بازداشت شدهدراویش در ایراندراویش طریقتدراویش طریقت نعمت اللهیدراویش طریقت نعمت اللهی گنابادیدراویش طریقت نعمت اللهی در ایراندراویش طریقت نعمت الهیدراویش طریقت نعمت الهی گنابادیدراویش طریقت نعمت الهی در ایراندراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادیزنان دراویشزندانیان دراویش گنابادی در ایرانسرکوب گسترده دراویش گنابادیسرکوب پیروان آئین دراویشسرکوب پیروان دراویش گنابادیسرکوب اقلیت دراویش در ایرانسرکوب دراویشسرکوب دراویش گنابادیسرکوب دراویش گنابادی در ایرانسرکوب دراویش در ایرانسرکوب دراویش طریقت نعمت اللهی در ایرانشهرستان آبدانان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: