•                  
پنج شنبه , ۰۸ آبان , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, اکتبر 29

فرهاد میثمی، زندانی سیاسی به کرونا مبتلا شد

0
77

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۹، فرهاد میثمی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج به کرونا مبتلا شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۹، فرهاد میثمی، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج به کرونا مبتلا شد. این زندانی سیاسی، در اندرزگاه ۴ فرعی سالن ۱۱ زندان رجائی شهر کرج با فرهادی فهندژ، پیمان عارفی و مهدی مسکین نواز هم بند است که تا این لحظه علاوه بر فرهاد میثمی، ابتلای فرهاد فهندژ به این ویروس قطعی شده است. این زندانی سیاسی در حالی تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود با اتهام اجتماع و تبانی است. 

رضا خندان، فعال مدنی در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر اعلام کرد: “ابتلای فرهاد میثمی به ویروس کرونا با توجه به بروز علائم ظاهری که از روز پنجشنبه هفته گذشته شروع شد این احتمال وجود داشت.  روز شنبه هفته جاری پس از انجام آزمایش به آقای میثمی اطلاع داده شده که به ویروس کرونا مبتلا شده است. هیچگونه اقدام درمانی حاضر هم برای این زندانی سیاسی انجام نشده است. فرهاد میثمی با توجه به اینکه از روز اول انتقالش به زندان رجائی شهر در یک اتاق بسر می بردند ابتلای سایر هم بندی های این زندانی سیاسی به ویروس کرونا محتمل شده است.”

پیش از این و در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، فرهاد فهندژ، شهروند بهائی هم بندی با فرهاد میثمی در پی مثبت اعلام شدن نتیجه آزمایش کرونا به سلول انفرادی بند امن این زندان منتقل شد. 

لازم به ذکر است؛ ساعت ۱۱ روز شنبه ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸, “فرهاد میثمی”, فعال مدنی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۳ زندان اوین که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود می باشد بدون اطلاع قبلی و پس از فراخوانده شدن به دفتر رئیس اندرزگاه و پس از ساعتی با جمع آوری لوازم شخصی وی توسط ماموران اندرزگاه به مکان نامعلومی منتقل شده بود و پس از گذشت چند روز مشخص شد که این زندانی سیاسی به اندرزگاه ۴ سالن ۱۱ زندان رجایی شهر کرج منتقل شده است. 

همچنین در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۸, محمد حبیبی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان به همراه “فرهاد میثمی”, فعال مدنی در دورانی که در اندرزگاه ۴ سالن ۳ زندان اوین بودند با انتشار نامه ای سرگشاده در اعتراض به آنچه که اعمال محدودیتهای گسترده بر علیه زندانیان سیاسی و عقیدتی محبوس در این زندان می باشد که این محدودیتها شامل کاهش ملاقات‌های حضوری تمامی زندانیان سیاسی و حذف روز اختصاصی ملاقات مادران زندانی با کودکانشان گرفته تا ممنوعیت غیرقانونی دریافت کتاب و نشریات مجاز، تا محدودیت تماس تلفنی و غیره، جملگی تصمیمات صورت گرفته برای اعمال این محدودیتها را بر مبنای تصمیم “غلامرضا ضیایی”, رئیس جدید زندان اوین ندانسته و اخذ این تصمیم را از صدور سیستم امنیتی و قضائی حاکم بر ایران بر شمرده بودند. 

در بخشی از این نامه “فرهاد میثمی” و “محمد حبیبی” اعلام کردند؛ دیگر در صف آمارگیری‌های صبح و شب شما نمی‌نشینیم و همزمان با کتابی در دست، گوشه‌ای بیرون از صف‌ها نشسته و به مطالعه می‌پردازیم. همچنین در مراسم صبحگاه اجباری شما شرکت نمی‌کنیم. نیک می‌دانیم تحمل ایستادگی مدنی آن هم در زندان برایتان بسیار سخت‌تر از آن است که به سادگی از کنار آن بگذرید و بعید نمی‌دانیم آرام در کناری نشستن و کتاب خواندن ما را شورش (!) نام نهید. قضاوت وجدان عمومی جامعه در برابر چنین اتهاماتی از پیش مشخص است.

فرهاد میثمی, فعال مدنی, در تاریخ ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸, “فرهاد میثمی”, فعال مدنی محبوس در بند ۴ زندان اوین, که پیش از این و در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه سالجاری از بابت اتهامات؛ “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی “احمد زرگر” مورد محاکمه قرار گرفته بود این فعال مدنی را در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۱ سال محرومیت از فعالیتهای اجتماعی محکوم کرد. براساس حکم صادره و با توجه به اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی, مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری برای این فعال مدنی لازم الاجرا خواهد بود. جملگی اتهامات فوق بر فرهاد میثمی به دلیل همراه داشتن چند بج سینه به نوشته ای با عنوان ” من به حجاب اجباری اعتراض دارم” بوده است. 

لازم به ذکر است این فعال مدنی عصر روز سه‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷, در کتابخانه شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تفتیش آن مکان و ضبط لوازم شخصی به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل شد. 

این فعال مدنی از تاریخ ۹ مرداد ماه تا تاریخ ۲ دیماه ۱۳۹۷, به مدت ۵ ماه در اعتصاب غذا و در شرایط جسمانی بسیار و خیمی قرار گرفته بود. وخامت حال فرهاد میثمی به حدی بود که چهارشنبه ۴ مهرماه ۱۳۹۷, با توسل به خشونت از بند عمومی زندان اوین به اتاقی در مجاورت بهداری این زندان منتقل شده بود.

فرهاد میثمی، فعال مدنی که از زمان بازداشت خود در اعتراض به رفتارهایی که توام با شکنجه های روحی و روانی بر علیه خانواده وی بود  در اعتصاب غذا بسر میبرد و از سوی دیگر یکی از خواسته های این فعال مدنی آزادی رضا خندان بود در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۷, همزمان با آزادی موقت رضا خندان به اعتصاب غذای خود پایان داد.

سرکوب فعالان مدنی در ایران در حالی رو به گسترش است که با استناد  به اسناد بین المللی از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز بر افراد بر حسب جنسیت تاکید شده است. همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل نیز تاکید شده است. 

از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

برچسب هافرهاد میثمیفرهاد میثمی زندانی سیاسیفرهادمیثمیفعال مدنیفعال مدنی فرهاد میثمیقرنطینه بیماران کرونا در ایرانمادر فرهاد میثمیمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانمحرومیت از حق درمانمحرومیت از حق درمان زندانیمسوولان زندان رجائی شهرنقض حقوق بشر در زندان رجائی شهرنامه فرهاد میثمیویروس کوید 19ویروس کوید ۱۹ویروس کروناویروس کرونا در ایرانویروس کرونا در زندانهای ایرانویروس کرونا در شهرهای ایرانویروس بیماری کروید ۱۹کوید ۱۹کوید ۱۹ در ایرانکورناکروناکرونا ویروسکرونا ویروس در ایرانکرونا در ایرانکرونا در زندانهای ایراناعتصاب غذای فرهاد میثمیبیماریبیماری کوید ۱۹بیماری کرونابیماری کرونا در ایرانبیماری کرونا در زندانهای ایرانبیماری زندانی سیاسیبیماری زندانیان در ایرانبیماری زندانیان سیاسیبیماری زندانیان سیاسی در ایرانبیماران کرونا در ایرانبیخبری از فرهاد میثمیحق دادرسی عادلانهحق درمانحق درمان بیماریحق درمان بیماری زندانیانحق درمان زندانحق درمان زندانیحق درمان زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانحق درمان زندانیان سیاسی در ایرانحق درمان شهرونداندکتر فرهاد میثمیدکترفرهاد میثمیزندان اوینزندان رجایی شهرزندان رجائیزندان رجائی شهرزندان رجائی شهر کرجزندان رجائی شهر در کرجزندان رجائی شهر در ایرانزندانیزندانی سیاسیزندانی سیاسی فرهادمیثمیزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانی عقیدتیزندانیان محروم از حق درمانزندانیان زندان رجائی شهرزندانیان زندان رجائی شهر کرجزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان عقیدتی در زندان رجائی شهر کرجشیوع بیماری کرونا در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: