•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 29

کاووس باسمنجی، روزنامه نگار بازداشت شد

0
711

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۹، کاووس باسمنجی، فعال رسانه ای و روزنامه نگار برای سپری کردن دوران حبس راهی زندان اوین شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از بی بی سی فارسی، طی روزهای اخیر، کاووس باسمنجی، روزنامه نگار فعال در حوزه بهداشت و سلامت و سردبیر پیشین سپید، برای سپری حبس تعزیری ۱۵ ماهه خود بازداشت و به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شد. 

این روزنامه نگار در  پی شکایت وزارت بهداشت به اتهام نشر اکاذیب تحت تعقیب قضائی قرار گرفت و پس از اتمام مراحل دادرسی در نهایت به تحمل ۱۵ ماه حبس تعزیری شد. 

کاووس باسمنجی، در مصاحبه با روزنامه شرق درباره نوعی داروی “سرطان‌زا و تعلل در جمع‌آوری آن از سوی وزارت بهداشت” هشدار داده بود که در همین زمینه پرونده قضائی بر علیه وی گشوده شد. 

سرکوب فعالان فضای مجازی ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: