•                  
سه شنبه , ۲۸ دی , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, ژانویه 18

گزارشی از وضعیت پوریا مضروب زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین

0
352

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۸ دی ماه۱۳۹۹، پوریا مضروب، زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین دوران حبس تعزیری ۷ ساله خود را در این زندان سپری می کند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۸ دی ماه ۱۳۹۹، پوریا مضروب، فعال فضای مجازی – ساکن محمدآباد کرج و محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین دوران حبس تعزیری ۸ ساله خود را از بابت اتهام « توهین به مقدسات اسلامی در فضای مجازی »، ترغیب و تحریک شهروندان به رفتارهای خشونت آمیز » و « فعالیت و عضویت در گروههای مخالف نظام »، است. 

این فعال مدنی و رسانه ای، در اسفند ماه ۱۳۹۸، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین در سلول انفرادی بند۲ الف سپاه منتقل شد و پس از طی مراحل بازجویی با اتهامات « توهین به مقدسات اسلامی در فضای مجازی »، ترغیب و تحریک شهروندان به رفتارهای خشونت آمیز » و « فعالیت و عضویت در گروههای مخالف نظام »، مورد تفهیم اتهام و بازپرسی قرار گرفت. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده پوریا مضروب به شعبه دادگاه انقلاب تهران، این فعال مدنی از بابت اتهامات مذکور محاکمه و به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

سرکوب آزادی بیان و شهروندان و پرونده سازی های بی ضابطه  بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.  

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاحقوق بشرزندانیبازداشتزندانی سیاسیبازداشتگاه وزارت اطلاعاتوزارت اطلاعاتزندانی عقیدتیزندانیان سیاسی و عقیدتیبازداشتگاههای وزارت اطلاعاتحقوق بشر در ایرانبازداشت و بیخبرینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان سیاسیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت شهروندانبازداشتگاهبازداشت شهروندان در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراناداره پیگیری وزارت اطلاعاتزندانی سیاسی کوردبند 209 زندان اوینبازداشت و بی خبریحقوق بشر در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در ایرانحقوق بشر درایرانزندانی سیاسی در ایرانبند 209بند209نقض حقوق بشر در ایران 4بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیبند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند وزارت اطلاعات در زندان وکیل آباد مشهدوزارت اطلاعات در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیبند209 وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعاتبازداشت و سرکوب آزادی بیانبند وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبازداشت و بیخبری از شهروندانزندانیان سیاسی زندان اوینزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیوزارت اطلاعات در زندان اویننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتحقوق نقض حقوق بشر در ایرانوزارت اطلاعات بند 209سلول انفرادی در بند 209 وزارت اطلاعاتسلول انفرادی در بند209سلول انفرادی در بند 209پوریامضروبپوریا مضروببازداشت پوریا مضروببازداشت پوریامضروب

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: