•                  
جمعه , ۲۸ مرداد , ۱۴۰۱
شنبه, آگوست 20

گزارشی از وضعیت پوریا مضروب زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین

0
447

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۸ دی ماه۱۳۹۹، پوریا مضروب، زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین دوران حبس تعزیری ۷ ساله خود را در این زندان سپری می کند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۸ دی ماه ۱۳۹۹، پوریا مضروب، فعال فضای مجازی – ساکن محمدآباد کرج و محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین دوران حبس تعزیری ۸ ساله خود را از بابت اتهام « توهین به مقدسات اسلامی در فضای مجازی »، ترغیب و تحریک شهروندان به رفتارهای خشونت آمیز » و « فعالیت و عضویت در گروههای مخالف نظام »، است. 

این فعال مدنی و رسانه ای، در اسفند ماه ۱۳۹۸، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین در سلول انفرادی بند۲ الف سپاه منتقل شد و پس از طی مراحل بازجویی با اتهامات « توهین به مقدسات اسلامی در فضای مجازی »، ترغیب و تحریک شهروندان به رفتارهای خشونت آمیز » و « فعالیت و عضویت در گروههای مخالف نظام »، مورد تفهیم اتهام و بازپرسی قرار گرفت. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده پوریا مضروب به شعبه دادگاه انقلاب تهران، این فعال مدنی از بابت اتهامات مذکور محاکمه و به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

سرکوب آزادی بیان و شهروندان و پرونده سازی های بی ضابطه  بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.  

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هازندانی عقیدتیزندانیان سیاسیزندانی سیاسی کوردبند 209وزارت اطلاعات در ایرانبازداشت و بیخبری از شهروندانسلول انفرادی در بند 209 وزارت اطلاعاتزندانیان سیاسی و عقیدتیبازداشت و بلاتکلیفیبند 209 زندان اوینبند209نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسلول انفرادی در بند209حقوق بشربازداشتگاههای وزارت اطلاعاتبازداشت شهروندانبازداشت و بی خبرینقض حقوق بشر در ایران 4بند209 وزارت اطلاعاتزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیسلول انفرادی در بند 209زندانیحقوق بشر در ایرانبازداشتگاهحقوق بشر در جمهوری اسلامیبند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعاتوزارت اطلاعات در زندان اوینپوریامضروببازداشتبازداشت و بیخبریبازداشت شهروندان در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانبازداشت و سرکوب آزادی بیاننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانپوریا مضروبزندانی سیاسینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیبند وزارت اطلاعاتسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبازداشت پوریا مضروببازداشتگاه وزارت اطلاعاتنقض حقوق بشراداره پیگیری وزارت اطلاعاتبند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانبازداشت پوریامضروبوزارت اطلاعاتزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانی سیاسی در ایرانبند وزارت اطلاعات در زندان وکیل آباد مشهدبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانوزارت اطلاعات بند 209

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: