•                  
پنج شنبه , ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, می 6

گزارشی از وضعیت پوریا مضروب زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین

0
150

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۸ دی ماه۱۳۹۹، پوریا مضروب، زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین دوران حبس تعزیری ۷ ساله خود را در این زندان سپری می کند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۸ دی ماه ۱۳۹۹، پوریا مضروب، فعال فضای مجازی – ساکن محمدآباد کرج و محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین دوران حبس تعزیری ۸ ساله خود را از بابت اتهام « توهین به مقدسات اسلامی در فضای مجازی »، ترغیب و تحریک شهروندان به رفتارهای خشونت آمیز » و « فعالیت و عضویت در گروههای مخالف نظام »، است. 

این فعال مدنی و رسانه ای، در اسفند ماه ۱۳۹۸، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین در سلول انفرادی بند۲ الف سپاه منتقل شد و پس از طی مراحل بازجویی با اتهامات « توهین به مقدسات اسلامی در فضای مجازی »، ترغیب و تحریک شهروندان به رفتارهای خشونت آمیز » و « فعالیت و عضویت در گروههای مخالف نظام »، مورد تفهیم اتهام و بازپرسی قرار گرفت. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده پوریا مضروب به شعبه دادگاه انقلاب تهران، این فعال مدنی از بابت اتهامات مذکور محاکمه و به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

سرکوب آزادی بیان و شهروندان و پرونده سازی های بی ضابطه  بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.  

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هانقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانوزارت اطلاعاتوزارت اطلاعات بند 209وزارت اطلاعات در ایرانوزارت اطلاعات در زندان اوینپوریا مضروبپوریامضروباداره پیگیری وزارت اطلاعاتبند 209بند 209 زندان اوینبند وزارت اطلاعاتبند وزارت اطلاعات در زندان وکیل آباد مشهدبند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند209بند209 وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت پوریا مضروببازداشت پوریامضروببازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهبازداشتگاه وزارت اطلاعاتبازداشتگاههای وزارت اطلاعاتحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیزندانیزندانی سیاسیزندانی سیاسی کوردزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانی عقیدتیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسلول انفرادی در بند 209سلول انفرادی در بند 209 وزارت اطلاعاتسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسلول انفرادی در بند209

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: