•                  
شنبه , ۱۰ خرداد , ۱۳۹۹
شنبه, می 30

بازداشت اصغرامیرزادگانی, فعال صنفی فرهنگیان شیراز و آزادی پس از تفهیم اتهام

0
279

روز شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸, اصغر امیرزادگانی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان, ساکن شیراز پس از حضور در محل دادستانی فیروزآباد بازداشت و پس از تفهیم اتهام روز یکشنبه یکم اردیبهشت ماه با  قرار کفالت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، اصغر امیرزادگانی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان ساکن شیراز که در تاریخ ۳۱ فروردین‌ ۱۳۹۸به دادستانی عمومی و انقلاب  شهر فیروزآباد احضار شده بود پس از حضور در آن محل بازداشت و پس از تفهیم اتهام روز یکشنبه مورخ یکم اردیبهشت ۱۳۹۸ با تودیع قرار کفالت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد. وی پیشتر با دریافت ابلاغیه ای به دادستانی دادسرای عمومی و انقلاب شهر فیروزآباد احضار شده بود. اتهامات مطروحه علیه آقای امیرزادگانی در ارتباط با حمایت وی از معلمان زندانی و بازداشتی بوده است.

بنقل از یک منبع نزدیک به این فعال صنفی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “اصغر امیرزادگانی روز شنبه ۳۱ فروردین به اطلاعات نیروی انتظامی فیروزآباد مراجعه کرد و سپس  از آنجا به دادستانی منتقل شده بود. دادستان در جلسه دادرسی  اظهارات آقای امیرزادگانی در مورد سرنوشت حاکمان ناعادل را مصداق اتهام “تبلیغ علیه نظام”  و همچنین حمایت این فعال صنفی از کمپینی که در حمایت از محمد حبیبی فعال صنفی در فضای مجازی با عنوان «من محمد حبیبی هستم»  را مصداق اتهام “نشر اکاذیب با مصداق حمایت از معلمان بازداشت شده در اینرنت” عنوان کرد و با دستور بازداشت این فعال صنفی را بازداشت و سپس تحت الحفظ به همراه ماموران انتظامی به  زندان فیروزآباد شیراز منتقل شده بود که با توجه به پیگیریهای صورت گرفته از طرف همکاران فرهنگی و خانواده وی, این فعال صنفی روز یکشنبه مورخ یکم اردیبهشت ماه با تودیع قرار کفالت آزاد شده است. 

لازم به ذکر است, حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۷ فروردین ماه سالجاری طی گزارشی احضار این فعال صنفی را اطلاع رسانی کرده بود.

این فعال صنفی در تاریخ ۲۴ مهر ماه سال ۱۳۹۷به اتهام  ارسال عکس و ویدئو به رسانه‌های خارج از کشور به مدت دو روز بازداشت شده بود. وی با رد این اتهامات و با تودیع قرار کفالت به مبلغ ۳۰ میلیون تومان بصورت موقت آزاد شد و سپس قرار منع تعقیب وی از سوی دادسرای عمومی و انقلاب فیروزآباد صادر شده بود. اما با شکایت دادستانی این پرونده به جریان افتاده است. گفتنی است که آقای امیرزادگانی پیشتر نیز توسط اطلاعات سپاه و حراست آموزش پرورش فیروزآباد احضار شده است.

فعالان و تشکل‌های حقوق صنفی معلمان بارها با انتشار بیانیه‌ها و یا برگزاری تجمع‌های مسالمت آمیز در تهران و شهرهای دیگر، از سیاست‌های دولت‌های جمهوری اسلامی ایران در قبال آموزش و پرورش و فرهنگیان انتقاد کرده‌اند که گاه این اعتراضات با سرکوب و بازداشت مواجه شده است.

فرهنگیان ایران طی سه دوره در سال ۱۳۹۷ در راستای خواسته های به حق صنفی خود طی روزهای ۲۲ و ۲۳ مهر ماه و همچنین در تاریخهای ۲۲و۲۳آبان ماه در استان‌های “کرمان، لرستان، خوزستان، کرمانشاه، اصفهان، کردستان، البرز، همدان، فارس، زنجان، قم، مازندران، تهران، خراسان شمالی، ایلام، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، گیلان و هرمزگان” دست به تحصن زده و ضمن خودداری از حضور در کلاس‌های درس خواستار برآورده شدن مطالبات صنفی خود شده بودند.

همچنین دور سوم تحصن سراسری اعتراضی فرهنگیان در سراسر کشور که در روزهای دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم اسفند ۱۳۹۷ و با توجه به فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران آغاز شده بود با هدف رفع تمام موانع قانونی برای فعالیت آزاد تشکلهای صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته ایران به عنوان مطالبات اصلی آنها برگزار شد.

سرکوب فعالان صنفی در راستای سرکوب آزادی بیان و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ قسمت دوم از میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: