•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

بازداشت چند ساعته زرتشت احمدی راغب, فعال مدنی توسط نیروهای امنیتی

0
906

امروز دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، زرتشت احمدی‌راغب، فعال مدنی با سابقه و کارمند شهرداری شهر فردوسیه که به دلیل فعالیت‌های مدنی‌ و حمایت‌هایش از زندانیان سیاسی از کار اخراج شده‌‌بود و طی ماه‌های اخیر به دلیل اعتراض به روند رسیدگی به پرونده‌اش دست به اعتصاب و اعتراضهای مدنی بسیاری در مقابل چند اداره در شهرستان شهریار و همچنین در مقابل مجلس در تهران زده‌بود، بازداشت و پس از ساعتی آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، زرتشت احمدی‌راغب، فعال مدنی و کارمند شهرداری فردوسیه از توابع شهرستان شهریار که در اعتراض به تعلیق و برکناری از کار خود، در مقابل شهرداری فردوسیه در شهرستان شهریار تحصن کرده بود، توسط ماموران نیروی انتظامی به کلانتری شهر فردوسیه بازداشت و پس از چند ساعت آزاد شد.

بنقل از یک منبع نزدیک به این فعال مدنی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت؛ هنوز نیم ساعتی از اعتراض و تحصن ابن فعال مدنی در دفتر شهرداری فردوسیه نگذشته بود که با دستور شهردار فردوسیه در حضور ارباب رجوع آقای احمدی راغب به جرم حق خواهی و مطالبه حقوق تضییع شده اش بازداشت شده بود.

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ بعد از تماس شهردای با کلانتری شهر فردوسیه، رئیس نیروی انتظامی شهر فردوسیه با همراهی دو افسر دیگر در محل حاضر شد و آقای راغب را به کلانتری شهر فردوسیه منتقل کردند، آنجا صورت جلسه‌ای تهیه کردند و در نهایت پس از چند ساعت، زرتشت احمدی‌راغب آزاد شد.

لازم به ذکر است که، زرتشت احمدی راغب، پیش‌تر و در تاریخ ۱ بهمن ۱۳۹۷ در مقابل فرمانداری شهریار به دلیل مطالبه حقوق شهروندی خود توسط ماموران انتظامی بازداشت و پس از چند ساعت آزاد شده‌بود.

این فعال مدنی پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی را در کارنامه فعالیتهای خود دارد. از جمله این موارد پرونده مفتوح شده در بهمن ماه سال ۹۴ شعبه اول دادگاه انقلاب شهریار است که زرتشت احمدی، را به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق نشر مطالب انتقاد آمیز در فیسبوک شخصی اش به شش ماه حبس تعزیری محکوم کرده بود.

لازم به ذکر است که زرتشت احمدی‌راغب، فعال مدنی و آتش‌نشانی که پس از ۱۷ سال سابقه کار در شهرداری به دلیل فعالیت‌های خود در دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، از کار برکنار و تعلیق شده‌بود، با ثبت اعتراض خود در هئیت تشخیص اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهریار، موفق شد رای هئیت بدوی را به استناد مواد قانونی نقض کند، اما اداره کار مجددا با تشکیل جلسه‌ای با عنوان “هئیت حل اختلاف” گفته‌است که این رای را قبول ندارد و نامه برکناری این فعال مدنی را صادر کرده‌است.

همچنین شهرداری، حراست و چند نهاد امنیتی نامه‌ای را علیه زرتشت احمدی راغب، تنظیم کردند و به هر ترتیبی بود برای اداره کار فرستاده بودند و در آن به مواردی مثل غیبت‌های مکرر، صدور احکام حبس و زندان برای این فعال مدنی به اتهام فعالیتهای انساندوستانه این فعال مدنی، و همچنین مصاحبه های ابن فعال مدنی با رسانه‌های خارج از ایران را در آن عنوان کرده بودند.

سرکوب فعالان مدنی و اعمال محدویتهای شهروندی بر این افراد از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر، همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر حق ازادی افراد در انتشار افکار و نظریات خود بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از حقوق شهروندی از جمله حق کار نیز در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.