•                  
چهارشنبه , ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۰
چهارشنبه, می 19

بازداشت اشرف نفریه, فعال رسانه ای ساکن شهرستان شهریار توسط نیروهای امنیتی

0
357

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, در پی یورش ماموران امنیتی شهرستان شهریار, اشرف « رقیه » نفریه, فعال توئیتری و شهروند ساکن شهرستان شهریار پس از بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجویئ با صدور قرار وثیقه به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, اشرف « رقیه » نفریه, فعال توئیتری و دانشجوی رشته ریاضی دانشگاه خواجه نصیر طوسی, ساکن محله کرشته واقع در علیشاه عوض شهرستان شهریار, پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیت و انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و پس از آن انتقال به دادسرا و تفهیم اتهام با صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان به زندان قرچک ورامین منتقل شد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به این شهروند در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “پس از بازداشت اشرف نفریه توسط ماموران پلیس امنیت که به منزل پدری وی در کرشته شهرستان شهریار مراجعه کرده بودند و انتقال وی به بازداشتگاه پلیس امنیت در شهریار و پس از آن به زندان اوین منتقل شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی توسط شعبه بازپرسی دادسرای مقدس مورد تفهیم اتهام به دلیل انتشار پستهای انتقادی در حساب کاربری شخصی اش قرار گرفت و با تبدیل قرار وی از بازداشت به وثیقه ای به مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شد”. 

سرکوب فعالان شبکه های اجتماعی ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: