•                  
دوشنبه , ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱
دوشنبه, آگوست 15

یورش ماموران امنیتی به خانه یک فعال دانشجویی در تهران

0
625

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی با یورش به محل سکونت الهام صمیمی، فعال دانشجوئی و دانشجوی رشته انسان شناسی دانشگاه تهران آن مکان را مورد تفتیش قرار دادند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای صنفی دانشجویان کشور، در ساعات پایانی شنبه ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۹، محل سکونت الهام صمیمی، فعال دانشجویی و دانشجوی رشته انسان شناسی دانشگاه تهران، در پی یورش ماموران امنیتی تفتیش و اقلام شخصی وی و مهمان هایش ضبط شد. 

براساس این گزارش، ماموران امنیتی با یورش به خانه الهام صمیمی اقدام به تفتیش منزل کرده و اقلام شخصی از قبیل کتابها، لوازم شخصی و وسایل الکترونیکی از جمله موبایل و لپ‌تاپ وی و دیگر افراد ساکن در منزل از جمله وسایل بستگان و مهمان های او را ضبط کردند. 

همچنین در بخش دیگری از این گزارش اعلام شده که ماموران امنیتی الهام صمیمی را تهدید به احضار و برخوردهای امنیتی و قضائی کردند. 

از دلایل این تفتیش منزل و ضبط وسائل تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

سرکوب فعالان صنفی و دانشجوئی و پرونده سازی  بر علیه این شهروندان ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.  

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال دانشجوییفعال دانشجویی الهام صمیمیفعالان دانشجوییفعالان دانشجویی در ایرانفعالان دانشجوئیفعالان دانشجوئی در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان در ایراننیروهای امنیتینیروهای امنیتی ایراننیروهای امنیتی در مشهدنیروهای امنیتی در ایرانهجوم نیروهای امنیتییورشیورش مامورانیورش نیروهای امنیتییورش گارد ویژهالهام صمیمیبازداشتگاه نیروهای امنیتیتفتیش منازل شهروندان در ایرانتفتیش منزلتفتیش منزل الهام صمیمیحقو بشر در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق انسانیحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایراندانشگاهدانشگاه تهراندانشجوی دانشگاه تهراندانشجویاندانشجویان ایراندانشجویان دانشگاه تهراندانشجویان در ایراندانشجویان رشته حقوقرشته انسان شناسیرشته‌ی انسان شناسیسرکوب فعالان دانشجوییسرکوب فعالان دانشجویی در ایرانسرکوب فعالان دانشجوئیسرکوب فعالان دانشجوئی در ایرانسرکوب دانشجویانسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب دانشجویان در ایرانضبط وسایلضبط وسائل

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: