•                  
شنبه , ۱۰ آبان , ۱۳۹۹
یکشنبه, نوامبر 1

یورش ماموران امنیتی به خانه یک فعال دانشجویی در تهران

0
55

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی با یورش به محل سکونت الهام صمیمی، فعال دانشجوئی و دانشجوی رشته انسان شناسی دانشگاه تهران آن مکان را مورد تفتیش قرار دادند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای صنفی دانشجویان کشور، در ساعات پایانی شنبه ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۹، محل سکونت الهام صمیمی، فعال دانشجویی و دانشجوی رشته انسان شناسی دانشگاه تهران، در پی یورش ماموران امنیتی تفتیش و اقلام شخصی وی و مهمان هایش ضبط شد. 

براساس این گزارش، ماموران امنیتی با یورش به خانه الهام صمیمی اقدام به تفتیش منزل کرده و اقلام شخصی از قبیل کتابها، لوازم شخصی و وسایل الکترونیکی از جمله موبایل و لپ‌تاپ وی و دیگر افراد ساکن در منزل از جمله وسایل بستگان و مهمان های او را ضبط کردند. 

همچنین در بخش دیگری از این گزارش اعلام شده که ماموران امنیتی الهام صمیمی را تهدید به احضار و برخوردهای امنیتی و قضائی کردند. 

از دلایل این تفتیش منزل و ضبط وسائل تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

سرکوب فعالان صنفی و دانشجوئی و پرونده سازی  بر علیه این شهروندان ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.  

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاحقوق بشرنیروهای امنیتی ایرانفعال دانشجوییحقوق بشر در ایراننیروهای امنیتیضبط وسایلحقوق شهروندیتفتیش منزلنقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشریورشنقض حقوق شهروندان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایراندانشگاهدانشجویان در ایرانسرکوب دانشجویان در ایراندانشگاه تهراننقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب دانشجویانضبط وسائلهجوم نیروهای امنیتیحقوق انسانیرشته‌ی انسان شناسینیروهای امنیتی در ایرانحقوق شهروندی درایرانسرکوب فعالان دانشجوئیحقوق بشر در جمهوری اسلامیدانشجویان ایرانحقوق بشر درایرانفعالان دانشجوئیحقو بشر در ایرانسرکوب فعالان دانشجوییسرکوب فعالان دانشجوئی در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیدانشجوی دانشگاه تهرانفعالان دانشجوییسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب فعالان دانشجویی در ایراندانشجویاندانشجویان دانشگاه تهراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیفعالان دانشجویی در ایرانیورش مامورانیورش گارد ویژهنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانرشته انسان شناسییورش نیروهای امنیتیفعالان دانشجوئی در جمهوری اسلامیحقوق نقض حقوق بشر در ایراندانشجویان رشته حقوقنیروهای امنیتی در مشهدبازداشتگاه نیروهای امنیتیتفتیش منازل شهروندان در ایرانفعال دانشجویی الهام صمیمیالهام صمیمیتفتیش منزل الهام صمیمی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: