•                  
جمعه , ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰
جمعه, ژوئن 18

بازداشت ۳ فعال ملی مدنی ساکن تبریز توسط نیروهای امنیتی

0
331

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۹، در پی یورش ماموران امنیتی تبریز، سه تن از فعالان ملی مدنی ساکن این شهر بازداشت شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر روز شنبه ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۹، اکبر مهاجری، رسول رضوی و حسن محمدیان، سه تن از فعالان ملی مدنی و شهروندان ساکن تبریز در پی یورش ماموران امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. احتمال می رود بازداشت اکبر مهاجری مرتبط با اجرای حکم حبس تعزیری وی باشد اما هنوز این مطلب از سوی منابع مرتبط با این فعال ملی مدنی قطعی نشده است. 

یک منبع مطلع در تشریح بازداشت این افراد به حقوق بشر در ایران گفت: “ماموران امنیتی در زمان بازداشت حسین محمدیان، با یورش ۷ نفره به منزل شخصی وی و تفتیش منزل و ضبط وسائل وی را بازداشت کردند. البته صبح روز شنبه این فعال ملی مدنی بصورت تلفنی به اداره اطلاعات تبریز احضار و پس از اخذ تعهد آزاد شده بود. در مورد بازداشت اکبر مهاجری و رسول رضوی اطلاع دقیقی در دسترس نیست اما بازداشت این افراد توسط ماموران اداره اطلاعات تبریز تائید شده اما از محل نگهداری و آنها اطلاعی نداریم.”

از میان این ۳ شهروند بازداشت شده در تبریز، اکبر مهاجری، در تاریخ ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۹، از بابت اتهام اقدام به عضویت در گروه گاماج و گوناز تی وی، توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجانشرقی به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری از نوع درجه ۶ محکوم شد. 

مهاجری، در تاریخ ۱۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست به ریاست رحیم حملبر, با اتهامات فعالیت تبلیغی علیه نظام و عضویت در گروه غیر قانونی گاماج به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و ۱ سال حبس تعلیقی محکوم شده بود. 

اکبر مهاجری, در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات تبریز به محل سکونت وی بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شد. این فعال ملی مدنی در تاریخ ۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

همچنین رسول رضوی، پیش از این در ارتباط با تجمعات اعتراضی هماهنگی که در تاریخ ۲۶ تیر ماه بصورت هماهنگ در مقابل سفارتخانه ارمنستان در شهرهای تبریز و تهران برگزار شده شده بود در تاریخ ۲۶تیر ماه ۱۳۹۹, به اداره اطلاعات تبریز احضار و پس از بازجوئی و تهدید با اخذ تعهد ساعتی بعد آزاد شده بود. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی از مصادیق بارز آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال ملیفعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی اکبر مهاجریفعال ملی مدنی در ایرانفعال ملی مذهبیفعال آذربایجان اکبر مهاجریفعال آذربایجانی اکبر مهاجریفعال ترک آذری اکبر مهاجریفعال ترک آذربایجانی اکبر مهاجریفعال ترک رسول ایرجیفعال ترک شهرستان اردبیلفعال ترک شهرستان تبریزفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی ایرانفعالان ملی مدنی ارومیهفعالان ملی مدنی اردبیلفعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ملی مدنی شهرستان مراغهفعالان ملی مدنی شهرستان خویفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذری در خویفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی تبریزفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک اردبیلفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانمحاکمه فعالان ملی مدنیمحاکمه شهروندان آذریمحاکمه شهروندان ترکمحرومیت از حقوق شهروندینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان ترک زبان در ایراناکبر مهاجریاکبر مهاجری فعال ملی مدنیاکبر مهاجری فعال ملی مدنی آذربایجاناکبر مهاجری فعال ملی مدنی آذربایجانیاکبر مهاجری فعال مدنیاکبر مهاجری فعال ترکاکبر مهاجری فعال ترک آذریاکبر مهاجری فعال ترک آذربایجاناکبر مهاجری فعال ترک آذربایجانیاکبرمهاجریاکبرمهاجری فعال ملی مدنیاکبرمهاجری فعال آذریاکبرمهاجری فعال آذربایجانیاکبرمهاجری فعال ترکاکبرمهاجری فعال ترک آذریاکبرمهاجری فعال ترک آذربایجانیاداره اطلاعات تبریزاداره اطاعات در تبریزبازجویی در اداره اطلاعاتبازجوئی در اداره اطلاعاتبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ملی مدنی تبریزبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت اکبر مهاجریبازداشت حسن محمدیانبازداشت رسول رضویبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان آذری در ایرانبازداشت شهروندان ترکبازداشتگاه اداره اطلاعاتبازداشتگاه اداره اطلاعات تبریزتبریزتبعید فعالان ملی مدنی در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانحسن محمدیانرسول رضویرسول رضوی فعال ملی مدنیرسول رضوی فعال آذریرسول رضوی فعال ترکرسول رضوی فعال ترک آذریرسول رضوی فعال ترک آذربایجانیزندان مرکزی تبریزسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان ترکسرکوب شهروندان ترک ایرانسرکوب شهروندان ترک در ایرانسرکوب شهروندان ترک زبانسرکوب شهروندان ترک زبان ایرانسرکوب شهروندان ترک زبان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان آذریشهروندان آذری ایرانشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبانشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیشهروندان تورک در ایرانشهروندان ترکشهروندان ترک آذریشهروندان ترک ایرانشهروندان ترک در ایرانشهروندان ترک زبانشهروندان ترک زبان در ایرانشهروندان ترک ساکن اردبیلشهروندان شهروندان آذریشهرستان تبریزشاکی حقیقی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: