•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

شیما انتصاری, درویش گنابادی پس از اتمام دوران حبس آزاد شد

0
580

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “شیما انتصاری”, درویش گنابادی محبوس در بند زنان زندان قرچک ورامین پس از اتمام دوران محکومیت حبس ۲ ساله خود از این زندان آزاد شد. این زن درویش از بازداشت شدگان حادثه گلستان هفتم در خیابان پاسداران می باشد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۸, “شیما انتصاری”, از دراویش طریقت نعمت اللهی گنابادی, محبوس در بند زنان زندان قرچک ورامین, که در جریان حادثه گلستان هفتم توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل دادرسی به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود پس از سپری کردن دوران حبس خود از این زندان آزاد شد. این درویش گنابادی توسط دادگاه بدوی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد و سپس توسط دادگاه تجدیدنظر حبس وی به ۲ سال تقلیل پیدا کرد. 

 شیما انتصاری, در جریان حادثه گلستان هفتم واقع در خیابان پاسداران تهران در اسفند ماه ۱۳۹۶, توسط ماموران انتظامی بازداشت شد و با اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست ماشالله احمدزاده, رئیس وقت شعبه مذکور از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی کشور” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم پس از ارجاع به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست “احمد زرگر”, به ۲ سال حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد. 

لازم به ذکر است, پیشتر کمیته وقت پیگیری وضعیت دراویش زندانی اعلام کرده بود که در حوادث گلستان هفتم بیش از ۷۰ درویش زن بازداشت شدند که مأموران امنیتی-انتظامی، ۱۱ تن از آن‌ها را به زندان قرچک منتقل کردند. وضعیت نگهداری دراویش زن زندانی در قرنطینه زندان قرچک بسیار بحرانی و اسفناک بود. “ نازیلا نوری”، “شکوفه یداللهی”، “سپیده مرادی”، “سیما انتصاری”، “شیما انتصاری”، “شهناز کیان اصل”، “مریم فریسانی”، “الهام احمدی”، “آویشا جلال‌الدین”، “معصومه باراکوهی” و “صدیقه صفابخت”؛ یازده درویش زن زندانی  بودند که از یکم اسفندماه ۱۳۹۶ به قرنطینه زندان قرچک منتقل شده بودند. 

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ حضور پر تعداد نیرو های امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه ۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ نیز ماموران امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

فشارها به دراویش در نظام جمهوری اسلامی عمدتا از شهر قم آغاز شد. قم مذهبی‌ترین شهر ایران است و با توجه به نزاع تاریخی صوفیه و اهل شریعت، فشار بر دراویش در این شهر سابقه طولانی دارد و به سال‌های قبل از انقلاب می‌رسد؛ اما در سال‌های اول دهه هشتاد خورشیدی با انتشار شماری از کتاب‌های ضدصوفی در قم که این سلسله را به ضدشیعی بودن متهم می‌کردند، رفته رفته جو سنگین‌تری علیه آنها شکل گرفت. تنش در مناسبات حکومت با دراویش نعمت‌اللهی با تخریب برخی از مکان‌های مذهبی‌شان و مخالفت حکومت با گردهمایی آنها به خصوص در قم وارد مرحله ای شد که یک دهه بعد در تهران به درگیری فیزیکی و خونریزی انجامید.

در سال‌های گذشته اخبار و گزارش‌های پرشماری از احضار، تهدید، بازداشت و در نهایت محاکمه و صدور احکام سنگین برای دراویش – به ویژه دراویش سلسله گنابادی- منتشر شده است.

سازمان عفو بین الملل, در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۹۷, با صدور بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت زنان دراویش، از جمهوری اسلامی ایران خواسته بود آنها را بی‌قید و شرط آزاد کند.

 

برچسب هاقطب دراویش گنابادیقطب دراویش طریقت نعمت اللهی گنابادیگلستان هفتمگلستان هفتم پاسدارانپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر در ایراناقلیتهای مذهبی در ایراناجتماع و تبانی علیه امنیت ملیحادثه گلستان هفتمحبس تعزیریدادگاه انقلاب تهراندادگاهی دراویش گنابادیدرویشدرویش گنابادیدراویشدراویش گنابادیدراویش گنابادی در ایراندراویش در ایراندراویش زندراویش طریقت نعمت اللهیدراویش طریقت نعمت اللهی گنابادیدراویش طریقت نعمت الهیدراویش طریقت نعمت الهی گنابادیدراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادیزندان قرچکزندان قرچک ورامینزندانیزندانی سیاسیزندانی عقیدتیسرکوب گسترده دراویشسرکوب دراویشسرکوب دراویش گنابادیسرکوب دراویش گنابادی در ایرانسرکوب دراویش در ایرانسرکوب دراویش در تهرانشیما انتصاریشعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۳۶ دادگاه انقلابشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظرشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: