•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

آزادی مهدی کوخیان با قرار وثیقه سیصد میلیون تومانی

0
668

در هفته گذشته، مهدی کوخیان فعال مدنی اهل ملکان با قرار وثیقه از زندان مراغه به‌صورت موقت آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، مهدی کوخیان، فعال مدنی اهل ملکان، روز شنبه ۲۳ بهمن‌ماه، با تودیع قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی موقتاً از زندان مراغه آزاد گردید.

مهدی کوخیان در تاریخ ۲۸ آذرماه سالجاری در منزل خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. وی در مدت بازداشت خود، دو بار به دلیل مخالفت مسئولین با آزادی بی‌قید و شرط وی دست به اعتصاب غذا زده بود. این فعال مدنی به همراه کریم چایچیان پیش‌تر در روز دوشنبه ۱۵ آذرماه جاری، طی احضاریه‌ای برای رسیدگی به شکایت شهردار و نماینده شهر ملکان از کانال خبری “شهر خبر ملکان” به ستاد فرماندهی اماکن عمومی ملکان احضار شده بود.

کریم چایچیان نیز همزمان با مهدی کوخیان بازداشت  و در پنجم دی‌ماه از زندان مراغه آزاد شد.

سرکوب فعالان مدنی در ایران با توجه به نوع فعالیتهای مسالمت آمیز آنها ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است نیز میباشد. همچنین در ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت بر حق افراد بر تشکیل و برپائی راهپیمائی و تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه  توسط دادگاهی بیطرف و با حضور وکیل مورد انتخاب متهم و حضور هیئت منصفه از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.