دوشنبه , ۲۹ اسفند , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, مارس 21

اعتصاب غذای دو فعال مدنی ملکانی در زندان مراغه

0
1096

مهدی کوخیان و کریم چایچیان، دو فعال مدنی ملکانی، پس از انتقال به زندان مراغه با دوختن لبان خود دست به اعتصاب غذا زده اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مهدی کوخیان و کریم‌ چایچیان، فعالین مدنی در شهر ملکان که پیش تر در تاریخ ۲۸ آذرماه سالجاری  در منزل خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند، روز چهارشنبه اول دی ماه، از اداره اماکن به زندان مراغه منتقل گشته و در این زندان با دوختن لبان خود اقدام به اعتصاب غذا کرده اند.

گفتنی است که این دو فعال مدنی پیش تر در روز دوشنبه ۱۵ ماه جاری، طی احضاریه‌ای برای رسیدگی به شکایت شهردار و نماینده شهر ملکان از کانال خبری “شهر خبر ملکان” به ستاد فرماندهی اماکن عمومی ملکان احضار شده بودند.

نیروهای امنیتی ضمن بازداشت این دو تن اقدام به تفتیش و ثبت و ضبط وسایل آنان نیز نموده اند.

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله مواردی است که در ماده ۲ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ مورد تاکید قرار گرفته است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.