•                  
سه شنبه , ۰۶ آبان , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, اکتبر 27

بازداشت ۲ شهروند بهائی ساکن یزد توسط نیروهای امنیتی

0
194

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, نیروهای امنیتی یزد, پس از بازداشت هیوا یزدان مهدی آبادی و میترا بندی امیرآبادی, دو تن از شهروندان بهایی ساکن استان یزد این افراد را به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۰ خرداد ماه ۱۳۹۹, میترا بندی امیرآبادی و هیوا یزدان مهدی آبادی, دو شهروند بهائی ساکن یزد پس از تفتیش منازل و ضبط وسائل شخصی بازداشت شدند. ماموران امنیتی همچنین منزل پدر همسر هیوا یزدان مهدی آبادی را مورد تفتیش قرار دادند و برخی اقلام شخصی وی را ضبط کردند. از زمان بازداشت از وضعیت این ۲ شهروند بهائی اطلاعی در دست نیست. 

براساس این گزارش, ماموران امنیتی پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی هیوا یزدان مهدی آبادی این شهروند بهائی را به منزل پدر همسرش به شهرستان تفت از توابع استان یزد منتقل کردند و پس از تفتیش کامل آن مکان برخی اقلامی دیگر را در آن مکان هم ضبط کرده و به همراه خود بردند. گفته می شود ماموران رفتارهای توهین آمیزی با این شهروند بهائی داشتند. 

همچنین در تاریخ ۸ خرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی با یورش به منزل شخصی میترا بندی امیرآبادی, آن مکان را مورد تفتیش قرار دادند و برخی اقلام شخصی وی را پس از ضبط به همراه خود بردند و در تاریخ ۱۰ خرداد ماه سالجاری نیز ماموران امنیتی با مراجعه مجدد به منزل شخصی میترا بندی, این شهروند بهائی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

هیوا یزدان مهدی آبادی, پش از این در تاریخ ۴ آذر ماه ۱۳۹۶, توسط نیروهای امنیتی در شهرستان یزد بازداشت شده بود و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۶ پس از طی مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شده بود. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده میترا بندی امیرآبادی و هیوا یزدان مهدی آبادی به دادگاه انقلاب این شهروند بهائی به تحمل حبس با طول مدت تعلیق محکوم شده بود که این مدت اخیراً به اتمام رسید. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی برابر با سایر شهروندان ایران محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام  و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در دوران بازجویی و دادرسی از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعالیت بهاییان ایرانمیترا بندی امیرآبادیمحل کسب شهروندان بهائی ایرانمحاکمه شهروندان بهائی در ایرانمحرومیت از تحصیل شهروندان بهائی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی جامعه بهاییمحرومیت جامعه بهایی از حقوق شهروندیمحرومیت شهروندان بهائی در ایرانمدیران جامعه بهائیان ایراننقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بهائیان ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان ایراننقض حقوق شهروندان بهائی در ایرانهیوا یزدان مهدی آبادیوضعیت شهروندان بهائی در ایراناتهامات شهروندان بهائی در ایرانبهاییبهاییانبهاییان یزدبهاییان ایرانبهاییان در ایرانبهائیانبهائیان یزدبهائیان ایرانبهائیان در ایرانبازداشت بهائیانبازداشت بهائیان در ایرانبازداشت شهروند بهائیبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان بهاییبازداشت شهروندان بهائیبازداشت شهروندان بهائی در اهوازبازداشت شهروندان بهائی در ایرانتفتیتش منزلتفتیش منازل شهروندان بهایی در ایرانتفتیش منازل شهروندان بهائیتفتیش منازل شهروندان بهائی در ایرانتفتیش منزل بهاییان ایرانتفتیش منزل شهروندان بهاییتفتیش منزل شهروندان بهائیتهدید بهائیان ایرانتبعیض علیه بهائیان ایرانجامع بهائیان ایرانجامعه بهاییجامعه بهایی ایرانجامعه بهایی در ایرانجامعه بهاییانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهاییان در ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان امریکاجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانحقوق بهاییان ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق بشر شهروندان بهائی در ایرانحقوق شهروند بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوق شهروندان بهائی در ایرانرهبران جامعه بهائیان ایرانسرکوب گسترده شهروندان بهائیسرکوب پیروان آیین بهائیسرکوب پیروان آئین بهائیسرکوب پیروان آئین بهائی در ایرانسرکوب پیروان بهائیت در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب اقلیت بهایی در ایرانسرکوب اقلیت بهائیسرکوب اقلیت بهائی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهائیانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان ایران .سرکوب بهائیان در ایرانسرکوب بهائیان در جمهوری اسلامیسرکوب جامعه بهاییسرکوب جامعه بهایی ایرانسرکوب جامعه بهایی در ایرانسرکوب جامعه بهاییان در ایرانسرکوب جامعه بهائیسرکوب جامعه بهائی ایرانسرکوب جامعه بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهورندان بهائیسرکوب شهورندان بهائی در ایران گسرکوب شهروندام بهائیسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی ایرانسرکوب شهروندان بهائی در ایارنسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندان بهائی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان بهائی دریرانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندتن بهائی در ایرانشهروند بهائیشهروندان بهاییشهروندان بهایی ایرانشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائیشهروندان بهائی ایرانشهروندان بهائی در کرجشهروندان بهائی در ایرانشهروندان بهائی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائی در شیرازشهروندبهائیضبط لوازم شهروندان بهائی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: