•                  
سه شنبه , ۲۹ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, اکتبر 21

دو شهروند بهائی باقی مانده دوران حبس خود را با پابند الکترونیکی سپری خواهند کرد

0
85

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، کیمیا مصطفوی و کیانا رضوانی، دو شهروند بهائی ساکن کرمان برای تحمل ادامه حبس تعزیری با پابند الکترونیکی از زندان این شهر آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۹، کیانا رضوانی و کیمیا مصطفوی، دو شهروند بهائی ساکن کرمان و محبوس در زندان مرکزی این شهرستان پس از نصب پابند الکترونیکی از این زندان آزاد شدند و باقی مانده دوران حب خود به این طریق سپری خواهند کرد. این دو شهروند بهائی در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب کرمان هر یک به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم و پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر هر یک به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. 

براساس این گزارش، این ۲ شهروند بهائی در حالی که پابند الکترونیکی بر پای خود دارند باید مدت ۴ ماه باقی مانده دوران حبس خود در محدوده ای مشخص و تحت کنترل سپری کنند.

این ۲ شهروند بهائی در تاریخ  ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۸, شعبه ۷ دادگاه تجدید نظر استان کرمان تبرئه از اتهام “عضویت در تشکیلات بهائی” از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” هر یک به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۸، کیانا رضوانی و کیمیا مصطفوی، با اتهامات عضویت در تشکیلات بهائی و تبلیغ علیه نظام به نفع گروههای معاند نظام توسط شعبه دادگاه انقلاب کرمان هر یک به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

“کیمیا مصطفوی” و “کیانا رضوانی”, شهروندان بهائی ساکن استان کرمان, در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده بودند. 

با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه, “کیمیا مصطفوی” و “کیانا رضوانی”, شهروندان بهائی در تاریخ ۴ بهمن ماه ۱۳۹۷ با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

 لازم به ذکر است که “کیانا رضوانی” پیش از این و  در سال ۱۳۹۵ پس از شرکت در کنکور سراسری و اعلام نتایج با پیغام نقص پرونده در سایت سازمان سنجش مواجه شد و به دلیل بهایی بودن از ادامه تحصیل محروم شده بودند. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعالیت بهاییان ایرانفعالیت بهائیان در ایرانقبرستان بهائیان کرمانشاهمحاکمه کیمیا مصطفویمحرومیت از تحصیل بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانمدیران جامعه بهائیان ایراننقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بهائیان ایراننقض حقوق بهائیان در ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایراننقض حقوق شهروند بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندان بهایی در ایرانکیمیا مصطفویکیمیا مصطفوی بهائیکیمیا مصطفوی شهروندبهاییکیمیا مصطفوی شهروندبهائیکیانا رضوانیکیانا رضوانی شهروند بهائیکیانارضوانیکیانارضوانی شهروند بهاییکیانارضوانی شهروند بهائیکیانارضوانی شهروندبهاییپیروان بهاییت در ایرانپیروان بهائیت در ایراناقلیت بهاییاقلیت بهایی ایراناقلیت بهایی در ایراناقلیت بهائیاقلیت بهائی ایراناقلیت بهائی در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایرانارامستان بهائیان کرمانبند زنان زندان کرمانبهاییبهاییانبهاییان کرمانبهاییان ایرانبهاییان در ایرانبهاییان در سمنانبهاییتبهاییت در ایرانبهائیبهائیانبهائیان کرمانبهائیان ایرانبهائیان در ایرانبهائیت در ایرانتفتیش منزل بهاییان ایرانتبلیغ بهاییتجامعه بهاییجامعه بهایی ایرانجامعه بهاییانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهاییان در ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانحقوق بهاییان ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق شهروند بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوق شهروندب بهاییان ایرانحقوقشهروندی بهاییان ایراندانشگاه بهاییان ایرانرهبران جامعه بهائیان ایرانزندان مرکزی کرمانزندان کرمانسرکوب پیروان بهائیت در ایرانسرکوب اقلیت بهاییسرکوب اقلیت بهایی در ایرانسرکوب اقلیت بهائی در ایرانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهائیانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب جامعه بهاییسرکوب جامعه بهاییان در ایرانسرکوب جامعه بهائیسرکوب جامعه بهائی ایرانسرکوب جامعه بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانشهروند بهاییشهروند بهائیشهروندان بهاییشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهائیشهروندان بهائی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: