•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

دادگاه تجدید نظر؛ دو شهروند بهائی به تحمل حبس تعزیری محکوم شدند

0
606

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, شعبه ۷ دادگاه تجدیدنظر استان کرمان احکام صادره بر علیه “کیانا رضوانی” و “کیمیا مصطفوی”, دو تن از شهروندان بهائی ساکن این شهرستان را صادر و به وکیل مدافع این افراد ابلاغ کرد. این ۲ شهروند بهائی در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب کرمان هر یک به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۸, “کیمیا مصطفوی” و “کیانا رضوانی”, دو تن از شهروندان بهائی ساکن کرمان که پیش از این و در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت اتهامات “عضویت در تشکیلات بهائی” و “تبلیغ علیه نظام”, هر یک به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند با ارجاع پرونده به آنها به شعبه ۷ دادگاه تجدید نظر استان کرمان ضمن تبرئه از اتهام “عضویت در تشکیلات بهائی” از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” هر یک به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. جلسه رسیدگی به پرونده این ۲ شهروند بهائی در تاریخ ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸,  توسط شعبه ۷ دادگاه تجدید نظر استان کرمان برگزار شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “کیمیا مصطفوی” و “کیانا رضوانی”, دو شهروند بهائی ساکن در کرمان که در مرحله اول توسط شعبه دادگاه انقلاب کرمان از بابت اتهامات “عضویت در تشکیلات بهائی” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام به نفع گروههای معاند نظام” هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند با ارجاع پرونده آنها به شعبه ۷ دادگاه تجدید نظر استان کرمان ضمن تبرئه از بابت اتهام “عضویت در تشکیلات بهائی”, مدت محکومیت حبس تعزیری این ۲ شهروند بهائی از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام به نفع گروههای معاند نظام” هم از ۱ سال به ۶ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد و این حکم به وکیل مدافع این ۲ شهروند بهائی ابلاغ شد. 

لازم به ذکر است؛ “کیمیا مصطفوی” و”کیانا رضوانی”, دو تن از شهروندان بهائی ساکن کرمان, در مرحله بدوی از بابت اتهامات “عضویت در تشکیلات بهائی” و “تبلیغ علیه نظام به نفع گروههای معاند” توسط دادگاه انقلاب کرمان در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند. 

“کیمیا مصطفوی” و “کیانا رضوانی”, شهروندان بهائی ساکن استان کرمان, در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده بودند. 

با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه, “کیمیا مصطفوی” و “کیانا رضوانی”, شهروندان بهائی در تاریخ ۴ بهمن ماه ۱۳۹۷ با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

 لازم به ذکر است که “کیانا رضوانی” پیش از این و  در سال ۱۳۹۵ پس از شرکت در کنکور سراسری و اعلام نتایج با پیغام نقص پرونده در سایت سازمان سنجش مواجه شد و به دلیل بهایی بودن از ادامه تحصیل محروم شده بودند. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

برچسب هافعالیت بهاییان ایرانمحاکمهمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی جامعه بهاییمحرومیت از حقوق شهروندان بهائینقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بهاییان در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان در ایرانکیمیا مصطفویکیانا رضوانیپیروان آیین بهایی در ایرانپیروان آیین بهائیپیروان آئین بهاییپیروان آئین بهائی در ایرانآیین بهاییبهاییبهاییانبهاییان کرمانبهاییان ایرانبهاییان در ایرانبهائیبهائیانبهائیان کرمانبهائیان ایرانبهائیان در ایرانتبعیض علیه بهائیان ایرانجامع بهاییجامعه بهاییجامعه بهایی ایرانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهائی ایرانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانحقوق شهروندی بهاییان در ایرانحبس تعزیریدادگاه انقلاب کرمانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهاییسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان بهاییشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهائیصدور حکم حبس

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: