•                  
پنج شنبه , ۰۳ مهر , ۱۳۹۹
جمعه, سپتامبر 25

جلسه دادگاه تجدیدنظر ۹ شهروند بهائی برگزار خواهد شد

0
104

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, زمان دادرسی به پرونده ۹ شهروند بهائی ساکن بیرجند در مرحله تجدیدنظرخواهی در شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان جنوبی مشخص شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۳ شهریور ماه ۱۳۹۹, رویا ملاکی, عطاالله ملاکی، سعید ملاکی, آرزو محمدی، رحمت الله دیمی، فرزانه دیمی، نسرین قدیری،بنفشه مختاری و عطیه صالحی, نه شهروند بهائی ساکن بیرجند در مرحله تجدیدنظر خواهی توسط شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان جنوبی محاکمه خواهند شد. این شهروند بهائی در مرحله بدو در مجموع به تحمل ۵۱ سال و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

منابع خبری نزدیک به خانواده این شهروندان بهائی ضمن اعلام این خبر به حقوق بشر در ایران گفتند: “با توجه به پیامک ارسالی و ابلاغیه صادره از سوی شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان جنوبی روز دوشنبه ۳ شهریور ماه ۱۳۹۹, بنفشه مختاری, عطیه صالحی, رحمت الله دیمی, فرزانه دیمی, آرزو محمدی, رویا ملاکی, نسریم قدیری, سعید ملاکی و عطالله ملاکی برگزار خواهد شد”. 

این شهروندان بهائی در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, بصورت غیابی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب بیرجند به ریاست قاضی حجت نبوی , با اتهام “عضویت در تشکیلات غیر قانونی و مخل امنیت فرقه ضاله بهائیت و تبلیغ به نفع تشکیلات بهائیت به عنوان گروه و سازمان مخالف نظام مقدس جمهوری اسلامی”, در مجموع به تحمل ۵۱ سال و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

در تاریخ ۲۹ مهرماه ۱۳۹۶ و در جریان مراسم دویستمین سالگرد تولد بهاءالله، پیامبر آئین بهایی،هر ۹ نفر این شهروندان بهائی, توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان بیرجند از توابع استان خراسان جنوبی پس از تفتیش منزل و ضبط اقلام شخصی بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شدند. هر یک از این شهروندان بهائی پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرارهای وثیقه بطور جداگانه از بازداشت آزاد شدند. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۸, بهمن صالحی, فیروز احمدی, خلیل ملاکی, سهراب ملاکی, شیدا عابدی, سیمین محمدی, بیژن احمدی, مریم مختاری و “ساغر محمدی”, ۹ تن دیگر از شهروندان بهائی ساکن بیرجند که بطور همزمان با این شهروندان بهائی بازداشت شده بودند توسط دادگاه تجدید نظر استان خراسان جنوبی از بابت اتهامات عضویت در تشکیلات غیرقانونی و مخل بهائیت و همچنین تبلیغ علیه نظام بواسطه تبلیغ بهائیت, در مجموع به تحمل ۲۸ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی این دسته از شهروندان با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند. 

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

تبصره ماده ۴۸ از جمله بحث برانگیز ترین مفاد حقوقی در نظام قضائی ایران است که از زمان اجرا با انتقادهای بسیاری از سوی حقوق دانان مواجه شده است از جمله منتقدان این تبصره, سازمان عفو بین الملل است که این سازمان مدافع حقوق بشر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸با انتشار یک بیانیه نسبت به تصویب آن در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس واکنش نشان داد. 

این سازمان مدافع حقوق بشرهمچنین تاکید کرده که اگر مصوبه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس به تصویب نهایی برسد، آسیبی جدی به نظام قضائی ایران خواهد بود که در حال حاضر نیز سرشار از نقصان است.

برچسب هامحاکمه بهاییانمحاکمه بهائیانمحاکمه شهروندانمحاکمه شهروندان بهایی در ایرانمحاکمه شهروندان بهائیمحاکمه شهروندان بهائی در ایرانمحاکمه شهروندان در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی جامعه بهاییمحرومیت جامعه بهایی از حقوق شهروندیمحرومیت شهروندان بهایینقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بهاییان در ایراننقض حقوق بهائیان ایراننقض حقوق بهائیان در ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایراننقض حقوق بشر بهاییان در ایراننقض حقوق بشر بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییاننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیاننقض حقوق شهروندی بهائیان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیاندر ایراننقض حقوق شهروندان بهایینقض حقوق شهروندان بهایی در ایراننقض حقوق شهروندان بهاییاننقض حقوق شهروندان بهائینقض حقوق شهروندان بهائی در ایراننقضی حقوق بهاییان در ایراننسرین قدیریپیروان آیین بهاییپیروان آیین بهایی در ایرانپیروان آئین بهاییپیروان بهاییپیروان بهاییت در ایرانآرزو محمدیآرزومحمدیاقلیت بهاییاقلیت بهایی ایراناقلیت بهایی در ایراناقلیت بهائیاقلیت بهائی ایراناقلیت بهائی در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایرانبنفشه مختاریبهاییبهاییانبهاییان ایرانبهاییان بیرجندبهاییان در ایرانبهائیبهائیانبهائیان ایرانبهائیان بیرجندبهائیان در ایرانبهائیان شیرازبهائیتجامع بهاییجامعه بهاییجامعه بهایی ایرانجامعه بهایی در ایرانجامعه بهاییانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهاییان در ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانحقوق بهاییان ایرانحقوق بشر بهائیان ایراندادگاه تجدیدنظر بیرجندرویا ملاکیرویاملاکیرحمت الله دیمیرحمت اله دیمیسرکوب اقلیت بهاییسرکوب اقلیت بهایی در ایرانسرکوب بهاییانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهاییان در جمهوری اسلامیسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان ایران .سرکوب جامعه بهاییسرکوب جامعه بهایی ایرانسرکوب جامعه بهایی در ایرانسرکوب جامعه بهاییان در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در جمهوری اسلامیسعید ملاکیشهروندان بهاییشهروندان بهایی ایرانشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهایی در بیرجندشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائیشهروندان بهائی ایرانشهروندان بهائی در ایرانشهروندان بهائی در بیرجندشهروندان بهائی در جمهوری اسلامیعطیه صالحیعطالله ملاکیعطاالله ملاکی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: