•                  
پنج شنبه , ۰۳ مهر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, سپتامبر 24

یک زندانی زن با اتهام قتل در زندان وکیل آباد مشهد اعدام شد

0
66

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام یک زندانی متهم به قتل عمد, محبوس در زندان وکیل آباد مشهد اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رُکنا, سحرگاه یکشنبه ۱۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, مهری « نام خانوادگی نامشخص », متولد: ۱۳۷۳, متهم به قتل عمد که پیشتر حکم اعدام وی از سوی دادگاه جنائی در مشهد صادر و در دیوان عالی کشور تائید شده بود پس از ارجاع پرونده به شعبه اجرای احکام اعدام شد. این زن به اتهام قتل همسرش در تاریخ ۲۲ خرداد ماه ۱۳۹۳ بازداشت شده بود. 

این قتل در تاریخ  ۲۲خرداد سال ۱۳۹۳ در یک انبار ضایعاتی زمانی رخ داد که مردی به همراه همسر و فرزند ۸ ساله اش برای تمدید قرارداد جمع آوری ضایعات نزد صاحب کار خود در خیابان شهید چراغچی۱۸ مشهد رفت و با یکدیگر مشغول گفت و گو شدند.

در این هنگام زن جوان دیگری وارد انبار ضایعاتی شد و از مرد ۳۶ ساله « ضایعات فروش » خواست همراه او به بیرون از انبار برود ولی مهری همسر ۲۶ ساله مرد ضایعات فروش که زیرچشمی آن زن جوان را زیرنظر داشت ناگهان با بروز یک حسادت زنانه به سمت همسرش رفت و فریاد زد “حق نداری با او بیرون بروی!” اما این کلام به مذاق امیر « مرد انباردار» خوش نیامد! او که از شنیدن این جمله خشمگین شده بود با عصبانیت به سوی همسرش برگشت و فریاد زد: “می خواهم بروم تو چه کار داری؟” با این جمله شعله درگیری فیزیکی بین آن ۲ نفر زبانه کشید.

مهری, که در حال شستن تیغه یک چاقو برای بریدن هندوانه بود به طرف شوهر ۳۶ ساله اش برگشت و با یکدیگر درگیر شدند در این میان ناگهان تیغه چاقو به قفسه سینه مرد جوان فرو رفت و او تلوتلوخوران روی موتورسیکلت افتاد که در انبار ضایعات پارک شده بود. خریدار ضایعات که از دوستان مرد مجروح بود بلافاصله با اورژانس تماس گرفت اما نتوانست تا رسیدن نیروهای اورژانس صحنه خون ریزی دوستش را تحمل کند به همین خاطر پیکر نیمه جان مرد ۳۶ ساله را درون پراید گذاشت و به سمت بیمارستان شهید هاشمی نژاد مشهد حرکت کرد هنوز مسافت زیادی را طی نکرده بود که خودروی اورژانس از راه رسید و بدین ترتیب پیکر مجروح حادثه با آمبولانس به بیمارستان انتقال یافت اما تلاش کادر درمانی به نتیجه نرسید و این مرد جوان بر اثر عوارض ناشی از اصابت ضربه چاقو به قفسه سینه جان سپرد.

به دنبال اعلام ماجرای قتل مرد ۳۶ ساله از طریق نیروهای کلانتری شفا به جواد حسینی, قاضی ویژه قتل عمد در زمان وقوع حادثه, بلافاصله این قاضی به همراه گروهی از کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی عازم محل درگیری شد و تحقیقات فنی و تخصصی درباره چگونگی این جنایت هولناک ادامه یافت. دقایقی بعد با دستور قاضی حسینی, همسر مقتول بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفت.

این زن که در همان مراحل اولیه تحقیقات، قتل همسرش را به گردن گرفت هنگام بازسازی صحنه جنایت در حضور مقام قضایی به تشریح جزئیات این قصه تلخ پرداخت و گفت: “او وقتی فرد غریبه ای را می دید جو گیر می شد و می خواست قدرت مردانگی خود را اثبات کند. او ۲سال قبل هم مرا با چاقو مجروح کرده بود و مدام کتکم می زد اما با همه این ها او را دوست داشتم. همه می دانند که من تا چه اندازه به همسرم عشق می ورزیدم. اگر در این انبار ضایعات زندگی می کنم، اگر ماشینم را به خاطر رونق کار ضایعات فروشی همسرم فروختم، اگر در دادگاه ها و کمپ ها دنبال او بودم، فقط به خاطر عشق و علاقه به زندگی ام بود”.

وی در پاسخ به سوال قاضی ویژه قتل عمد که قتل چگونه اتفاق افتاد گفت: “آن روز زن ناشناسی که من او را ندیده بودم ولی همسرم گاهی به صورت تلفنی با او صحبت می کرد، در انبار آمد در حالی که کودکش نیز همراهش بود. همسرم با دیدن آن زن باز هم جوگیر شد و در برابر اعتراض من گفت: الان تو را داخل آغل سگ می اندازم تا ببینم چقدر طاقت داری؟ در آن لحظه آن زن غریبه وارد انبار شده بود و فرزندش با بچه ها بازی می کرد که شوهرم به طرف من حمله کرد. من در حال شستن کاردی بودم که می خواستم با آن هندوانه ای را ببرم. در یک لحظه ما با هم درگیر شدیم و مقنعه ام جلوی چشمانم را گرفت. من کارد را به صورت کلنگی گرفته بودم که او را هل دادم ولی وقتی مقنعه را از روی چشمانم کنار زدم دیدم او تلوتلو خوران روی موتورسیکلت افتاد، در حالی که خون از بدنش بیرون می زد، دستم را روی زخم گذاشتم و فریاد زدم به اورژانس زنگ بزنید. یکی از دوستان شوهرم که در محل بود با اورژانس تماس گرفت ولی من نمی توانستم این صحنه را تحمل کنم، بنابراین او را با خودرو به سمت بیمارستان بردیم که در بین راه اورژانس رسید و همسرم را به مرکز درمانی رساند”.

مهری در ادامه اعترافات خود افزود: “من قصد کشتن او را نداشتم فقط می خواستم همسرم را بترسانم، چون می دانستم مرا داخل آغل سگ که داخل انبار ضایعات بود زندانی می کند. او قبلا خودش را هم با چاقو زده بود. متهم این پرونده جنایی در پاسخ به سوال قاضی ویژه قتل عمد که پرسید زن دیگری نیز که فرزندی هم دارد مدعی است که «الف» همسر اوست و مدارکی نیز ارائه کرده است، در این باره چه می گویی؟ گفت: همسرم او را طلاق داده بود و طلاق نامه اش هم در منزل من است”.

وی ادامه داد: “قبلا در یک سانحه تصادف که همسرم رانندگی خودرو را به عهده داشت، من به شدت مجروح شدم که پس از گرفتن دیه خودرویی خریدم و با آن کار می کردم. ولی خودرو را برای این که انبار ضایعات تأسیس کنیم فروختم، با همه این ها همسرم نسبت به زندگی و روابط خانوادگی خود تعلق خاطر نداشت و مدام سر این موضوع با یکدیگر اختلاف داشتیم”.

به دنبال تکمیل تحقیقات در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، این پرونده جنایی به شعبه ۵دادگاه کیفری۱ خراسان رضوی ارسال شد و زن ۲۶ ساله محاکمه شد او در جلسات دادگاه نیز به صراحت به قتل شوهرش اعتراف کرد اما در عین حال گفت: او را دوست داشتم و عاشق شوهرم بودم!”

در ادامه رسیدگی به این پرونده جنایی، قضات باتجربه دادگاه کیفری یک خراسان رضوی، او را براساس محتویات پرونده و اقاریر صریح و همچنین دیگر دلایل و مستندات موجود به قصاص نفس محکوم کردند اما رای صادر شده با اعتراض متهم رو به رو شد و پرونده برای رسیدگی دقیق تر به شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور ارجاع و تائید شد. 

با قطعیت یافتن حکم قصاص نفس، این پرونده، برای اجرای حکم به دادسرای عمومی و انقلاب مشهد بازگشت تا این که سپیده دم روز یک شنبه هفته جاری مقدمات اجرای این حکم با دستور محمدرضا دشتبان, معاون اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد, فراهم شد و بدین ترتیب مهری, با اتهام قتل پای چوبه دار رفت و با نظارت قضات اجرای احکام اعدام شد.

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقاضی اجرای احکامقاضی دشتبانقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد در ایرانقتل عمد زندانیانقصاصقصاص نفسقصاص نفس در ایرانقصاص نقسقصاص در ایرانمهری قتل عمدمجازات قصاصمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمحمدرضا دشتباننقض حکم اعدام در ایرانهمت لطیفی زندانی متهم به قتلگذشت از قصاصاتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناجرای قصاص نفساجرای احکاماجرای احکام اعداماجرای احکام اعدام در ایراناجرای اعداماجرای اعدام در ایراناجرای حکم قصاصاجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زنداناعدام مهریاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در ایران گاعدام در زنداناعدام در زندان وکیل آباداعدام در زندانهای ایراناعدام زندانی متهم به قتلحکم قصاصحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحدود و قصاصدیوان عالی کشوردیوان عالی ایراندرخواست قصاصزندان وکیل آبادزندان وکیل آباد مشهدزندانی متهم به قتلشعبه ۴۷ دیوان عالی کشورشعبه47دیوان عالی کشورصدور حکم اعدام در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: