•                  
یک شنبه , ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰
یکشنبه, آوریل 11

بازداشت وحدا سیلانی, شهروند بهائی ساکن کرمان توسط ماموران اداره اطلاعات

0
386

حقوق بشر در ایران – روز جاری, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات استان کرمان به منزل شخصی “وحدا سیلانی”, شهروند بهائی ساکن این شهرستان وی را پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی بازداشت و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۸ دی ماه ۱۳۹۸, “وحدا سیلانی”, شهروند بهائی ساکن کرمان در پی یورش ماموران اداره اطلاعات این استان به محل سکونت وی پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش؛ ماموران اداره اطلاعات کرمان پس از بازداشت “وحدا سیلانی”, شهروند بهائی وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند و از زمان بازداشت از وی اطلاعی در دست نیست. 

همچنین از دلایل بازداشت و مصادیق حقوقی اتهامات منتسب شده بر این شهروند بهائی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و فقط در جهت پرونده سازی می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هامحرومیت از حقوق شهروند بهاییانمحرومیت شهروندان بهائی در ایراننقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بهاییان در ایراننقض حقوق بهائیان ایراننقض حقوق بهائیان در ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایراننقض حقوق بشر بهاییان در ایراننقض حقوق بشر بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییاننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیاننقض حقوق شهروندی بهائیان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیاندر ایراننقض حقوق شهروندان بهایی در ایراننقض حقوق شهروندان بهاییاننقض حقوق شهروندان بهائینقض حقوق شهروندان بهائی در ایراننقض حقوق شهروندان در ایراننقضی حقوق بهاییان در ایرانوحدا سیلانیوحدا سیلانی شهروند بهاییوحدا سیلانی شهروند بهائیوحداسیلانیوضعیت شهروندان بهائی در ایرانپیروان آیین بهایی در ایرانپیروان آیین بهائیپیروان آئین بهاییپیروان آئین بهائیپیروان آئین بهائی در ایراناقلیت بهاییبهاییبهاییانبهاییان کرمانبهاییان ایرانبهائیبهائیانبهائیان کرمانبهائیان ایرانبازداشت بهائیانبازداشت بهائیان در ایرانبازداشت شهروند بهائیبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان بهاییبازداشت شهروندان بهائیبازداشت شهروندان بهائی در ایرانبازداشت شهروندان بهائی در تهرانتفتیش منازل شهروندان بهائی در ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانحقوق شهروند بهاییان ایرانحقوق شهروندان بهائی در ایرانسرکوب پیروان آئین بهائیسرکوب اقلیت بهاییسرکوب اقلیت بهایی در ایرانسرکوب اقلیت بهائی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب بهاییانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهاییان در جمهوری اسلامیسرکوب بهائیانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب جامعه مدنی در ایرانسرکوب جامعه بهاییسرکوب جامعه بهایی ایرانسرکوب جامعه بهاییان در ایرانسرکوب جامعه بهائیسرکوب جامعه بهائی ایرانسرکوب جامعه بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی ایرانسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندتن بهائی در ایرانشهروند بهاییشهروند بهائیشهروندان بهائیشهروندان بهائی در ایرانشهروندان بهائی در جمهوری اسلامیشهروندبهاییشهروندبهائی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: