•                    
  •                  
شنبه , ۰۲ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

بازداشت وحدا سیلانی, شهروند بهائی ساکن کرمان توسط ماموران اداره اطلاعات

0
981

حقوق بشر در ایران – روز جاری, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات استان کرمان به منزل شخصی “وحدا سیلانی”, شهروند بهائی ساکن این شهرستان وی را پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی بازداشت و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۸ دی ماه ۱۳۹۸, “وحدا سیلانی”, شهروند بهائی ساکن کرمان در پی یورش ماموران اداره اطلاعات این استان به محل سکونت وی پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش؛ ماموران اداره اطلاعات کرمان پس از بازداشت “وحدا سیلانی”, شهروند بهائی وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند و از زمان بازداشت از وی اطلاعی در دست نیست. 

همچنین از دلایل بازداشت و مصادیق حقوقی اتهامات منتسب شده بر این شهروند بهائی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و فقط در جهت پرونده سازی می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاجامعه بهائیانبهاییان ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب جامعه مدنی در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیانپیروان آئین بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهاییسرکوب بهاییانپیروان آیین بهائیوحدا سیلانی شهروند بهاییشهروندان بهائی در ایرانبازداشت شهروندان بهائیسرکوب جامعه بهائی ایرانبهائیان کرمانمحرومیت شهروندان بهائی در ایراننقض حقوق بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهایی ایرانسرکوب جامعه بهاییان در ایرانحقوق شهروند بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروند بهاییانوحدا سیلانی شهروند بهائیجامعه جهانی بهائیانبازداشت شهروندان بهائی در ایراننقض حقوق بهائیان در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانشهروندبهائیجامعه بهائی در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایرانسرکوب شهروندان بهائی ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در جمهوری اسلامیسرکوب اقلیت بهاییبازداشت شهروند بهائیجامعه بهائیان ایرانسرکوب بهائیانسرکوب جامعه بهائی در ایرانشهروندبهاییسرکوب شهروندان بهائینقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیاندر ایرانبازداشت شهروندان بهاییبازداشت شهروندان بهائی در تهرانسرکوب اقلیت بهایی در ایرانبهائیان ایراننقض حقوق شهروندان در ایرانجامعه بهائیسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان در ایراننقض حقوق شهروندان بهائی در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییانتفتیش منازل شهروندان بهائی در ایراناقلیت بهاییپیروان آئین بهاییشهروندان بهائی در جمهوری اسلامیبهائیبازداشت شهروندانسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب بهاییان ایرانجامعه بهائیان در ایرانحقوق شهروندان بهائی در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیسرکوب پیروان آئین بهائینقضی حقوق بهاییان در ایرانوضعیت شهروندان بهائی در ایرانبازداشت بهائیانشهروند بهائیجامعه بهائی ایرانبهائیانسرکوب بهائیان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندان بهائیبهاییان کرماننقض حقوق شهروندان بهایی در ایراننقض حقوق بشر بهائیان در ایرانپیروان آیین بهایی در ایراننقض حقوق شهروندان بهاییانوحداسیلانیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانبهاییشهروندان بهائیشهروند بهاییبازداشت بهائیان در ایراننقض حقوق بهاییان در ایرانبهاییانسرکوب شهروندتن بهائی در ایراننقض حقوق بشر بهاییان در ایرانسرکوب اقلیت بهائی در ایرانپیروان آئین بهائیوحدا سیلانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.