•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

منوچهر رحمانی, شهروند بهائی ساکن اصفهان بطور مشروط آزاد شد

0
485

روز جاری, منوچهر رحمانی, از شهروندان بهائی, محبوس در زندان مرکزی اصفهان, با توجه قبول درخواست آزادی مشروط و سپری کردن یک سوم مجموع محکومیت حبس خود روز جاری از این  زندان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۱۳ تیرماه ۱۳۹۸, منوچهر رحمانی, شهروند بهائی ساکن اصفهان و محبوس در زندان مرکزی این شهر, که به جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس ۲۰ ماهه خود به همراه فرزاد همایونی, سهراب نقی پور و محسن مهرگانی بازداشت و به زندان مرکزی اصفهان منتقل شده بود با توجه به سپری کردن یک سوم دوران محکومیت حبس خود با استناد به قانون آزادی مشروط آزاد شد. 

 منوچهر رحمانی پیش از این در دی ماه سال ۱۳۹۷ جهت تحمل دوران محکومیت حبس ۲۰ ماه خود راهی زندان مرکزی اصفهان شده بود.

این شهروند بهائی, در تاریخ ۶ بهمن ماه ۱۳۹۵ در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی و تفتیش چندین ساعته منزل این شهروند بهائی ضمن مصادره کتب مذهبی و لوازم شخصی، وی را به بازداشتگاه منتقل کرده بودند و این شهروند بهائی بیش از ۱۰۰ روز در بازداشتگاه اداره اطلاعات اصفهان تحت بازجوئی قرار گرفته بود. 

منوچهر رحمانی, در آبان ماه سال ۱۳۹۶ توسط  شعبه ۱ دادگاه انقلاب اصفهان به همراه ۳ تن دیگر از شهروندان بهائی بنامهای “سهراب نقی پور”, “فرزاد همایونی” و “محسن مهرگانی” به حبس محکوم شده بودند که با توجه به ارجاع پرونده در دادگاه تجدیدنظر حکم صادره در دادگاه بدوی توسط شعبه ۲۳ دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷عینا تائید شد “محسن مهرگانی” به همراه “محسن مهرگانی” و “فرزاد همایونی” هر یک به تحمل ۲۰ ماه حبس تعزیری و سهراب نقی پور نیز به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند. 

فرزاد همایونی, شهروند بهائی و هم پرونده ای منوچهر رحمانی نیز در تاریخ ۱۲ تیرماه ۱۳۹۸, با توجه به سپری کردن یک سوم مجموع محکومیت حبس خود از این زندان آزاد شده است. 

همچنین در تاریخ ۱۰ فروردین ۱۳۹۸, محسن مهرگانی، شهروند بهائی محبوس در زندان مرکزی اصفهان و دیگر هم پرونده ای با منوچهر رحمانی نیز با توجه به سپری کردن یک سوم دوران محکومیت خود به صورت مشروط از این زندان آزاد شده است. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده بخه صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هافرزاد همایونیمنوچهر رحمانیمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانمحسن مهرگانینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان ایرانآزادی مشروطاقلیتهای مذهبی در ایراناقیلتهای مذهبیبهاییبهاییانبهاییان ایرانبهاییان اصفهانبهاییان در ایرانبهائیبهائیانبهائیان ایرانبهائیان اصفهانبهائیان در ایرانبهائیتتبعیض علیه بهائیان ایرانجامعه بهائیجامعه بهائیان ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانزندان مرکزی اصفهانسهراب نقی پورسرکوب بهائیانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب جامعه بهائیسرکوب جامعه بهائی ایرانسرکوب جامعه بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندتن بهائی در ایرانشهروند بهاییشهروند بهائیشهروندان بهاییشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهائیشهروندان بهائی در ایرانشهروندبهائی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: