•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

منوچهر رحمانی, شهروند بهائی ساکن اصفهان بطور مشروط آزاد شد

0
845

روز جاری, منوچهر رحمانی, از شهروندان بهائی, محبوس در زندان مرکزی اصفهان, با توجه قبول درخواست آزادی مشروط و سپری کردن یک سوم مجموع محکومیت حبس خود روز جاری از این  زندان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۱۳ تیرماه ۱۳۹۸, منوچهر رحمانی, شهروند بهائی ساکن اصفهان و محبوس در زندان مرکزی این شهر, که به جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس ۲۰ ماهه خود به همراه فرزاد همایونی, سهراب نقی پور و محسن مهرگانی بازداشت و به زندان مرکزی اصفهان منتقل شده بود با توجه به سپری کردن یک سوم دوران محکومیت حبس خود با استناد به قانون آزادی مشروط آزاد شد. 

 منوچهر رحمانی پیش از این در دی ماه سال ۱۳۹۷ جهت تحمل دوران محکومیت حبس ۲۰ ماه خود راهی زندان مرکزی اصفهان شده بود.

این شهروند بهائی, در تاریخ ۶ بهمن ماه ۱۳۹۵ در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی و تفتیش چندین ساعته منزل این شهروند بهائی ضمن مصادره کتب مذهبی و لوازم شخصی، وی را به بازداشتگاه منتقل کرده بودند و این شهروند بهائی بیش از ۱۰۰ روز در بازداشتگاه اداره اطلاعات اصفهان تحت بازجوئی قرار گرفته بود. 

منوچهر رحمانی, در آبان ماه سال ۱۳۹۶ توسط  شعبه ۱ دادگاه انقلاب اصفهان به همراه ۳ تن دیگر از شهروندان بهائی بنامهای “سهراب نقی پور”, “فرزاد همایونی” و “محسن مهرگانی” به حبس محکوم شده بودند که با توجه به ارجاع پرونده در دادگاه تجدیدنظر حکم صادره در دادگاه بدوی توسط شعبه ۲۳ دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷عینا تائید شد “محسن مهرگانی” به همراه “محسن مهرگانی” و “فرزاد همایونی” هر یک به تحمل ۲۰ ماه حبس تعزیری و سهراب نقی پور نیز به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند. 

فرزاد همایونی, شهروند بهائی و هم پرونده ای منوچهر رحمانی نیز در تاریخ ۱۲ تیرماه ۱۳۹۸, با توجه به سپری کردن یک سوم مجموع محکومیت حبس خود از این زندان آزاد شده است. 

همچنین در تاریخ ۱۰ فروردین ۱۳۹۸, محسن مهرگانی، شهروند بهائی محبوس در زندان مرکزی اصفهان و دیگر هم پرونده ای با منوچهر رحمانی نیز با توجه به سپری کردن یک سوم دوران محکومیت خود به صورت مشروط از این زندان آزاد شده است. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده بخه صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هابهائیان ایراننقض حقوق بشر در ایرانجامعه بهائیان ایرانسرکوب بهائیان ایرانبهائیان اصفهانسرکوب شهروندان بهائیبهائیجامعه بهائیشهروندان بهاییشهروندبهائیسهراب نقی پوراقلیتهای مذهبی در ایرانبهاییسرکوب شهروندان بهائی در ایرانبهاییان در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوق بشر در ایرانبهائیتبهائیانشهروند بهاییبهاییان اصفهانبهاییانزندان مرکزی اصفهانشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهائیسرکوب جامعه بهائی ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیاقیلتهای مذهبیآزادی مشروطبهاییان ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانفرزاد همایونیمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوق بشرشهروند بهائیحقوق شهروندی در ایرانتبعیض علیه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائی در ایرانمنوچهر رحمانیسرکوب جامعه بهائیشهروندان بهائی در ایرانبهائیان در ایرانسرکوب بهائیانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانمحسن مهرگانیسرکوب شهروندتن بهائی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.