•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

فرزاد همایونی, شهروند بهائی ساکن اصفهان بطور مشروط آزاد شد

0
800

روز جاری, فرزاد همایونی از شهروندان ساکن اصفهان و محبوس در زندان مرکزی این شهر با توجه به سپری کردن یک سوم مجموع محکومیت حبس خود با استناد به قانون آزادی مشروط از این زندان آزاد شد. این شهروند بهائی در دی ماه ۱۳۹۷ به همراه ۲ هم پرونده ای دیگر خود بازداشت و به زندان اصفهان منتقل شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۱۲ تیرماه ۱۳۹۸, فرزاد همایونی, شهروند بهائی ساکن اصفهان, که به جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس ۲۰ ماهه خود به همراه سهراب نقی پور و محسن مهرگانی بازداشت و به زندان مرکزی اصفهان منتقل شده بود با توجه به سپری کردن یک سوم دوران محکومیت حبس خود با استناد به قانون آزادی مشروط از این زندان آزاد شد. 

فرزاد همایونی,  پیش از این در دی ماه سال ۱۳۹۷ جهت تحمل دوران محکومیت خود راهی زندان مرکزی اصفهان شده بود.

لازم به ذکر است که  فرزاد همایونی, در آبان ماه سال ۱۳۹۶ توسط  شعبه اول دادگاه انقلاب اصفهان  به همراه سه تن دیگر از شهروندان بهائی بنامهای “سهراب نقی پور”, “منوچهر رحمانی” و “محسن مهرگانی” به حبس محکوم شده بودند که با توجه به ارجاع پرونده در دادگاه تجدیدنظر حکم صادره در دادگاه بدوی توسط شعبه ۲۳ دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷عینا تائید شد و با توجه به حکم صادره از سوی دادگاه تجدیدنظر فرزاد همایونی به همراه محسن مهرگانی و منوچهر رحمانی هر یک به تحمل ۲۰ ماه حبس تعزیری و سهراب نقی پور نیز به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند. 

فرزاد همایونی, شهروند بهائی صبح روز ۱۵ دیماه ۱۳۹۷ همزمان به همراه ۳ هم پرونده ای دیگر خود به نام‌های “سهراب نقی پور”، “منوچهر رحمانی” و “فرزاد همایونی” توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان مرکزی اصفهان منتقل شده بود.

همچنین در تاریخ ۱۰ فروردین ۱۳۹۸, محسن مهرگانی، شهروند بهائی محبوس در زندان مرکزی اصفهان با توجه به سپری کردن یک سوم دوران محکومیت خود به صورت مشروط از این زندان آزاد شد. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده بخه صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: