چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

تفتیش منزل و توقیف لوازم شخصی هدایت حکیمیان، شهروند بهایی

0
134

حقوق بشر در ایران ـ امروز جمعه ۲۵ فروردین ماه ۱۴۰۲، ماموران اداره اطلاعات استان کرمان، پس از تفتیش منزل، برخی لوازم شخصی هدایت حکیمیان، شهروند بهایی را توقیف کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۲۴ فروردین ماه ۱۴۰۲، منزل شخصی هدایت حکیمیان، شهروند بهایی، ساکن استان کرمان، توسط ماموران وزارت اطلاعات، تفتیش و برخی لوازم شخصی وی نیز توقیف شد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”ماموران وزارت اطلاعات در شهر کرمان، منزل آقای هدایت حکیمیان را تفتیش و سپس برخی لوزام شخصی از قبیل گوشی های تلفن همراه، تبلت، لپ تاپ و برخی دیگر لوازم شخص وی و خانواده اش را توقیف کردند.” 

لازم به اشاره است، روز سه شنبه ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۲، منازل پوران زند، نسرین دولت (مطلق)، میلاد مستوری، سروش خلوصی و هایده خلوصی(فتاحی)، پنج تن دیگر از شهروندان بهایی ساکن استان کرمان، توسط ماموران وزارت اطلاعات، تفتیش و برخی لوزام  شخصی آنها نیز توقیف شد. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت دقیق این تفتیش منزل که به نظر در عملیاتی هماهنگی از سوی وزارت اطلاعات صورت گرفته با چه هدفی بوده است. 

در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل با انتشار فراخوان اقدام فوری نسبت به سرکوب و افزایش فشارهای امنیتی بر شهروندان بهایی واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار در نظر گرفتن راهکاری جامع برای مقابله با این قبیل برخوردهای حکومت ایران شد.‌

جامعه جهانی بهایی هم در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش فشارهای امنیتی و موج گسترده بازداشت، سرکوب محرومیت بهائیان ایران از حقوق شهروندی شان در ایران هشدار داد.

شهروندان بهائی بر طبق به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.‌ 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: