پنج شنبه , ۱۸ خرداد , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, ژوئن 8

ولی الله قدمیان، شهروند بهایی بازداشت شد

0
114

حقوق بشر در ایران ـ امروز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، ماموران وزارت اطلاعات در تهران، ولی الله قدمیان، شهروند بهایی را بازداشت  و جهت تشکیل پرونده به زندان اوین منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح امروز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، ولی الله قدمیان، شهروند بهایی و مسئول آرامستان گلستان جاوید، ساکن تهران، توسط ماموران وزارت اطلاعات در منزل شخصی خود، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”آقای قدمیان در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل وی پس از تفتیش منزل و توقیف برخی لوازم شخصی از وی و حتی خانواده او از قبیل گوشی تلفن همراه و لپ تاپ، سپس بازداشت و به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شده است.” 

این منبع مطلع خاطرنشان کرد:”مبنی بازداشت ولی الله قدمیان، مرتبط با مشکلاتی عنوان شده که در خصوص ممانعت از دفن شهروندان بهایی از سوی ارگانهای امنیتی در گلستان جاوید صادر شده و این شهروند بهایی برای اعمال فشار بیشتر به جامعه بهایی و گسترش ارعاب و تهدید برای القا نظر آن ارگانها و اجبار شهروندان بهایی برای دفن متوفیان خود در قبرستان خاوران، بازداشت شده است.” 

لازم به اشاره است، طی ماههای اخیر، مشکلات شهروندان بهایی برای دفن متوفیان خود در گلستان جاوید دو چندان شده و در پی ممانعت مسئولان سازمان بهشت زهرا وابسته به شهرداری تهران و همراهی ارگانهای امنیتی، اجساد شهروندان بهایی فوت شده پس از دفن با دریافت مبالغ زیادی در قبرستان خاوران دفن می شود و این مساله با اعتراض جامعه بهایی ایران مواجه شده است. 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و همچنین اعتراض نسیت به فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی هست که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

جامعه جهانی بهائی هم در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش فشارهای امنیتی و موج گسترده بازداشت، سرکوب محرومیت بهائیان ایران از حقوق شهروندی شان در ایران هشدار داد.

شهروندان بهائی با طبق به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.‌ 

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: