•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

بازداشت پریسا سبحانیان نجف آبادی, شهروند بهائی ساکن رودهن

0
1256

حقوق بشر در ایران – در اولین روز هفته گذشته, “پریسا سبحانیان نجف آبادی”, شهروند بهائی ساکن روستای مهرآباد از توابع رودهن, توسط نیروهای امنیتی این شهر پس از تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم شخصی  بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸, “پریسا سبحانیان نجف آبادی”, شهروند بهائی ساکن روستای مهرآباد از توابع رودهن واقع در شهرستان دماوند, پس از تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم شخصی از این شهروند بهائی, بدون تفهیم اتهام بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

یک منبع نزدیک به این شهروند بهائی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ در ساعت ۸ صبح روز شنبه هفته گذشته, ماموران وزارت اطلاعات به منزل “پریسا سبحانیان نجف آبادی”, مراجعه کردند و این شهروند بهائی را بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم شخصی, این شهروند بهائی را به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ بازداشت این شهروند بهائی بدون ارائه حکم قضائی صورت گرفت و ماموران امنیتی هیچگونه توضیحی پیرامون دلایل بازداشت ارائه نکردند. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی این دسته از شهروندان با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند. 

سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده بخه صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر آنها به دلیل اظهار نظر و یا فعالیت در فضای رسانه ای به هر طریق ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هانقض حقوق پیروان ادیان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی بهاییاننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیاننقض حقوق شهروندی بهائیان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان بهایی در ایرانپریسااقلیت بهائیبهاییبهاییانبهاییان ایرانبهائیبهائیانبهائیان ایرانبیخبریبازداشت و بیخبریبازداشت خودسرانهبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان بهائیبازداشت شهروندان بهائی در ایرانتفهیم اتهامجامعه بهاییان ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندان بهائی دریرانشهروندان بهاییشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهائیشهرستان دماوند

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.