•                  
دوشنبه , ۲۵ شهریور , ۱۳۹۸

فرید مقدم زیرکی, شهروند بهائی, با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
86

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, “فرید مقدم زیرکی”, شهروند بهائی ساکن بیرجند, از توابع استان خراسان جنوبی, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه پس از تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, “فرید مقدم زیرکی”, شهروند بهائی ساکن بیرجند از توابع استان خراسان جنوبی, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” از بازداشتگاه عمومی بیرجند بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان از بازداشت آزاد شد. “فرید مقدم زیرکی”, در تاریخ ۱۲ مردادماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ ساعت ۴ عصر روز گذشته, “فرید مقدم زیرکی”,  شهروند بهائی با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام از بابت “تبلیغ علیه نظام” با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

بازداشت این شهروند بهائی در حالی صورت گرفت که گفته می شود که وی پیش از این و در سالهای ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ پس از احضار به اداره اطلاعات بیرجند تحت بازجوئی قرار گرفته بود. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸,  در گزارشی که بنقل از “تسنیم” از رسانه های نزدیک به حکومت جمهوری اسلامی خبر بازداشت “فرید مقدم زیرکی” را پیش از این گزارش کرده بود. در آن گزارش به هویت این شهروند بهائی اشاره نشده بود و رسانه فوق از وی با عنوان عنصر شاخص از “فرقه ای” کرده بود. 

در آن گزارش, رسانه های داخلی ایران مدعی شده بودند که موفق به بازداشت فردی شدند که وی در زمینه فعالیتهای اقتصادی و بعنوان سرپل مرتبط با شبکه های ضد انقلاب که در راستای تحریم ها در استانهای “البرز” و “خراسان جنوبی” فعالیت داشته یاد کرده است!

در همان زمان ۲ تن دیگر از شهروندان بهائی ساکن کرج بنامهای روح الله زیبائی و ابوالفضل انصاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند که کماکان از وضعیت این ۲ شهروند بهائی هم اطلاعی در دست نیست. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده بخه صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و فقط در جهت پرونده سازی می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هابهائیان ایرانبهائیحقوق بشر در ایرانبازجویینافرمانی مدنیبازجوئیجامعه بهائیانشهروندان بهائی در ایراناداره اطلاعاتنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرجمهوری اسلامیتفهیم اتهامجامعه بهائی ایرانبهاییشهروندان بهایی در ایراناقلیت بهائیبهاییان ایرانبازداشت شهروندان بهائیحقوق شهروندی در ایرانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانشهروندان بهائیمدیران جامعه بهائیان ایرانماده ۶ اعلامیه جهانی حقوق بشر در ایرانجامعه بهاییان ایرانشهروندان بهاییمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان در ایراناستان خراسان جنوبیسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانجامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایرانحقوق شهروندان بهائی در ایرانحقوق شهروندان بهایی در ایرانقض حقوق شهروندان بهائیمحرومیت شهروندان بهائی در ایرانجامعه بهائی در ایرانسرکوب شهروندان بهائیپیروان آئین بهائی در ایرانسرکوب شهروندان بهاییحقوق شهروندی بهائیان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوق شهروندی بهاییان در ایراناعلامیه جهانی حقوق بشر در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندان بهائینقض حقوق شهروندان بهایی در ایرانحقوق بشر بهائیان ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: