•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

بازداشت یک شهروند در بیرجند توسط اداره اطلاعات

0
526

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, یک شهروند توسط ماموران اداره اطلاعات بیرجند بازادشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از تسنیم, طی روزهای گذشته, یک شهروند, توسط ماموران اداره اطلاعات خراسان جنوبی در بیرجند بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. 

براساس این گزارش, خبرگزاری حکومتی تسنیم از فرد بازداشت شده بعنوان سرپل مرتبط با شبکه های ضد انقلاب که در راستای تحریم ها در استانهای “البرز” و “خراسان جنوبی” فعالیت داشته یاد کرده است!

شهروند بازداشت شده از پیروان سایر ادیان و به گفته رسانه فوق “از عناصر فرقه ضاله” است. 

هویت فرد بازداشت شده تا لحظه تنظیم این گزارش مشخص نیست. 

همچنین اتهاماتی که این شهروند به دلیل آن بازداشت شده نامشخص میباشد. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و فقط در جهت پرونده سازی می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: