•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

محرومیت از تحصیل برنا پیراسته, شهروند بهائی ساکن سمنان

0
1760

حقوق بشر در ایران – در ادامه روند محرومیت شهروندان بهائی از حق تحصیل, “برنا پیراسته”, شهروند بهائی ساکن استان سمنان به دلیل باورمند بودن به دیانت بهائی از حق ثبت نام در پایه سوم دبیرستان محروم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۸, “برنا پیراسته”, دانش آموز بهائی ساکن استان سمنان به دلیل بهائی بودن از ثبت نام و ادامه تحصیل در مقطع سوم دبیرستان بازماند. دلیل اخراج وی بنا به گفته مسئولان دبیرستان درخواست چند تن از خانوادهای دانش آموزان مدرسه عنوان شد. 

براساس این گزارش,  مسئولان دبیرستان سعادت, در پاسخ به دلیل اخراج “برنا پیراسته” از مدرسه و ممانعت از ثبت نام و ادامه تحصیل وی را در خواست چند تن از خانوادههای دانش آموزان دیگر از مسئولان این دبیرستان و در نتیجه به دلیل عدم همکاری دبیرستان با آنها در اخراج این شهروند بهائی مراجعه آنها به اداره آموزش و پرورش و تنظیم شکایت مبنی بر عدم ثبت نام از “برنا پیراسته” که در خواست والدین دانش آموزان بصورت ابلاغیه به مدیریت این دبیرستان ارسال شد و پس پیگیریهای خانواده این شهروند بهائی حراست اداره کل آموزش و پروش استان سمنان پاسخ به آنها را به بعد از تعطیلات موکول کرد. 

ممانعت از ثبت نام و ادامه تحصیل برنا پیراسته در مقطع سوم دبیرستان در حالی صورت گرفت که این دانش آموز بهائی در ۲ سال اخیر به عنوان دانش آموز ممتاز و نفر اول در کل دبیرستان مورد تشویق مسئولان دبیرستان سعادت قرار گرفته بود و به وی تقدیرنامه هم اعطا شده بود. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این ۲ ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.