•                  
یک شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, آگوست 14

بازداشت و پلمپ محل کسب ۱ شهروند بهائی ساکن تهران

0
569

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, با توجه به تفتیش منازل توام با بازداشت شهروندان بهائی ساکن تهران و کرج توسط ماموران وزارت اطلاعات, منزل شخصی و دفتر کار “عباس طائف”, شهروند بهائی ساکن تهران مورد تفتیش قرار گرفت و پس از ضبط لوازم شخصی این شهروند بهائی بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز جمعه ۵ مهر ماه ۱۳۹۸,”عباس طائف”, شهروند بهائی ساکن تهران در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل و دفتر کار این شهروند بهائی و تفتیش توام با ضبط برخی لوازم شخصی در نهایت این شهروند بهائی بازداشت و به همراه ماموران به بازداشتگاه منتقل شد. همزمان با تفتیش منزل و محل کار و بازداشت این شهروند بهائی در همان روز محل کار چندین شهروند  بهائی دیگر در تهران و کرج مورد تفتیش قرار گرفت و لوازم شخصی از آن شهروندان بهائی ضبط شد و ۱ شهروند بهائی هم بازداشت شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ ماموران وزارت اطلاعات پس از تفتیش منزل و محل کار “عباس طائف”, شهروند بهائی ساکن تهران, ماموران پس از ضبط لوازم شخصی از قبیل گوشی “تلفن همراه”, “لب تاپ”, به همراه مدارک شناسائی از این شهروند بهائی ضبط شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ بنا بر اعلام همسایگان عباس طائف, که در محل کار این شهروند بهائی با وی همسایه هستند به خانواده وی پس از بازداشت عباس طائف اعلام کردند ماموران وزارت اطلاعات پس از تفتیش محل کار این شهروند بهائی دفتر کار وی را پلمپ کردند. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۵ مهر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی, از تفتیش منازل مسکونی دستکم ۵ تن از شهروندان بهائی در کرج و تهران در پی یورش ماموران امنیتی و دستکم بازداشت ۱ تن از  این شهروندان بهائی پس از تفتیش منزلش توسط نیروهای امنیتی را اطلاع رسانی کرده بود. 

با توجه به انجام این عملیات هماهنگ توسط نیروهای امنیتی این احتمال وجود دارد که تعداد بیشتری از شهروندان بهائی بازداشت شده باشند و حقوق بشر در ایران در گزارشات تکمیلی پیرامون بازداشت این شهروندان اطلاع رسانی خواهد کرد. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

همچنین بازداشت خودسرانه و عدم  امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هانقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی بهائیان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی مدنیوزارت اطلاعاتپلمپ محل کسب بهائیانپیروان آئین بهائی در ایراناقلیتهای مذهبی در ایرانبهاییان ایرانبهائیان ایرانبهائیان تهرانبهائیان در ایرانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی بهاییان در ایرانحقوق شهروندی بهائیانحقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوق شهروندی بهائیان در ایرانحقوق شهروندی بهائیات در ایرانحقوق شهروندی در ایرانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهائیانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروند بهاییشهروند بهائیشهروندان بهاییشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهائیشهروندان بهائی در ایرانشهروندبهاییشهروندبهائیضبط وسائل

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: