•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

سه شهروند بهائی ساکن شیراز جهت اجرای حکم حبس راهی زندان عادل آباد شدند

0
940

روز سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸, محبوب حبیبی، پژمان شهریاری و کوروش روحانی ۳ تن از شهروندان بهائی ساکن شیراز جهت سپری کردن دوران حبس راهی زندان عادل آباد در این شهر شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، ۳ شهروند بهائی ساکن شیراز بنامهای محبوب حبیبی، پژمان شهریاری و کوروش روحانی روز سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸, جهت سپری کردن دوران حبس راهی زندان عادل آباد شیراز شدند. این شهروندان در فروردین ماه سالجاری و در مرحله تجدید نظر دو نفر اول به ۶ ماه  و نفر سوم به ۳ ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شده بودند.

لازم به ذکر است این شهروندان پیشتر و در دادگاه بدوی که در تاریخ ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷ برگزار شده بود,  توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی محمود ساداتی، به استناد ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی و به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” هرکدام به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شده بودند و در تاریخ ۱۸ فروردین ماه سالجاری و با توجه به ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر پژمان شهریاری و محبوب حبیبی هرکدام به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و کوروش روحانی به تحمل ۳ ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شده بودند.

لازم به ذکر است که حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۷  مرداد ۱۳۹۷ طی گزارشی بازداشت این شهروندان بهائی توسط نیروهای امنیتی این شهر را اطلاع رسانی کرده بود. 

همچنین پژمان شهریاری و محبوب حبیبی در تاریخ ۸ مهرماه ۱۳۹۷ و کوروش روحانی دیگر شهروند بهائی نیز در تاریخ ۲ مهرماه ۱۳۹۷ پس از گذشت ۳۷ روز با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد. همچنی برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: