•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 16

امین ماسوری, شهروند ساکن خرم آباد جهت سپری کردن دوران حبس بازداشت شد

0
1002

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “امین ماسوری”, نویسنده و پژوهشگر اهل شهرستان خرم آباد که پیش از این توسط دادگاه تجدیدنظر استان لرستان, به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود جهت سپری کردن دوران حبس راهی زندان شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۱ آبان ماه ۱۳۹۸, “امین ماسوری”, نویسنده و پژوهشگر و شهروند ساکن شهرستان خرم آباد که پیش از این و در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب این شهرستان به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم و پس از تائید حکم صادره توسط دادگاه تجدیدنظر جهت تحمل دوران محکومیت حبس پس از مراجعه به دایره اجرای احکام کیفری شهرستان خرم آباد از توابع استان لرستان بازداشت و به زندان منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ روز جاری و در حالی که پیش از این حکم صادره بر علیه “امین ماسوری”, مدیر مسئول پیشین هفته‌نامه منطقه‌ای “نیش قلم”, مدیر مسئول پیشین پایگاه خبری “چوپی” و نویسنده کتابهایی از قبیل “آموزش دهل”, “فرهنگ واژه موسیقی لرستان”, “خنیاگران زاگرسی” و مدیر داخلی فصل نامه نقد کتاب هنر” از بابت اتهامات “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” که پیش از این توسط دادگاه انقلاب تائید شده بود با توجه به ابلاغ اجرای حکم حبس ۲ ساله اش که پیشتر دریافت کرده بود به اجرای احکام مراجعه کرد و پس از بازداشت به زندان خرم آباد منتقل شد. 

لازم به ذکر است “امین ماسوری”, در تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۳۹۷, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات خرم آباد به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده و تفهیم ۲ اتهام از بابت “توهین به رهبری” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” پس از ۱۰ روز به زندان مرکزی خرم آباد واقع در استان لرستان منتقل شد و پس تبدیل قرار بازداشت به وثیقه در تاریخ ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۷, بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از این زندان آزاد شده بود. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده “امین ماسوری”, وی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب خرم آباد از بابت ۲ اتهام ” تبلیغ علیه نظام” و “توهین به رهبری” مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

این زندانی سیاسی پیش از معرفی خود به دایره اجرای احکام کیفری در شهرستان خرم آباد با انتشار نامه ای به شرح وضعیت خود پرداخته که متن آن جهت انتشار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته است

سلام هموطنان

خواهران و برادران

من “امین ماسوری”, از اعضای اهل قلم ایران و کانون پژوهشگران خانه موسیقی ایران، در ۱ خرداد سال ۱۳۹۸ از سوی دادگاه انقلاب اسلامی خرم آباد با اتهامات: فعالیت تبلیغی علیه نظام (براندازی)، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبر جمهوری اسلامی به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شدم. در شرایطی که روز بروز بر تعداد زندانیان آزادیخواه افزوده می‌شود. بنده همواره خود را کوچکترین عضو از بدنه آزادیخواهان ایران می‌دانم در صحت و سلامت کامل جسمی و روحی در مورخه ۱آبان ماه ۱۳۹۸ خود را به زندان معرفی خواهم نمود. با اینکه در کنکور سال جاری در چند دانشگاه مختلف جهت تحصیل در مقطع دکتری مجاز به انتخاب رشته شده بودم بخاطر این حکم از ادامه تحصیل منصرف شدم تا محکومیت خود را بگذرانم.

قطره دریاست اگر با دریاست / قطره قطره است اگر بی دریاست

سرکوب شهروندان در ایران نقض صریح اصول حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان میباشد. در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید آنها بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

لازم به ذکر است که صادق لاریجانی, رئیس وقت قوه قضائیه ایران در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت گفته بود هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که بازداشت گسترده این فعالان مدنی نمونه ای بارز و آشکار از سرکوب آزادی بیان و قلم و نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران میباشد.

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: