•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

محمدرضا فقیهی, وکیل دادگستری با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
624

حقوق بشر در ایران – ساعاتی پیش, “محمد رضا فقیهی”, وکیل دادگستری ساکن تهران و دبیر کمیته حقوقی و عضو هیات مدیره اولین انجمن دفاع از حقوق زندانیان در ایران که پیش از این پس از احضار به دفتر دادستانی اردبیل بازداشت شده بود بطور موقت پس از تودیع قرار وثیقه از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۱ آبان ماه ۱۳۹۸, محمدرضا فقیهی, وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر ساکن تهران, اهل شهرستان اردبیل و وکیل مدافع “عباس لسانی”, فعال ملی مدنی محبوس در زندان مرکزی اردبیل که پیش از این پس از احضار به دفتر “قاضی نونهال” معاون دادستان عمومی و انقلاب اردبیل بازداشت شده بود پس از تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ بازداشت “محمدرضا فقیهی” از آن بابت صورت گرفت که وی بعنوان فردی که وکالت پرونده “عباس لسانی”, فعال ملی مدنی محبوس در زندان مرکزی تبریز را بر عهده دارد محتویات پرونده این فعال مدنی را افشا و منتشر کرده و و چندی پیش پس از احضار به دفتر دادستانی اردبیل از آن بابت که اسناد محرمانه قوه قضائیه را منتشر کرد پس از احضار بازداشت شده بود. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۸, “محمدرضا فقیهی”, وکیل دادگستری ساکن تهران, اهل اردبیل و دبیر هیات مدیره انجمن دفاع از حقوق زندانیان در ایران, که در سابقه فعالیتهای وی وکالت بر پرونده عباس لسانی, از فعالان ملی مدنی محبوس در زندان مرکزی اردبیل می باشد پس از احضار از سوی “قاضی نونهال”, معاون دادستان عمومی و انقلاب اردبیل بدون هیچگونه توضیحی بازداشت شده بود. 

“محمدرضا فقیهی”, وکیل دادگستری بصورت داوطلب وکالت پرونده دهها زندانی از جمله زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران را بر عهده گرفته بود و قبل از این نیز همانند دیگر اعضای “انجمن دفاع از حقوق زندانیان” توسط بازجویان “وزارت اطلاعات” در تهران بصورت متوالی بازجوئی و از وی خواسته شده بود  که کناره گیری خود را از پرونده زندانیان سیاسی و عقیدتی اعلام کند. 

سرکوب وکلای دادگستری می‌تواند از مصادیق سرکوب آزادی بیان در ایران و همچنین نقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که تاکید بر محفوظ ماندن حق آزادی بیان این حق را شامل آزادي‌ تفحص و تحصيل‌ و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبيل‌ بدون توجه به سر سرحدات خواه شفاهاً یا به صورت نوشته یا چاپ‌ يا به‌ صورت‌ هنري‌ يا به هر وسيله‌ ديگر به انتخاب خود مي‌ داند.

حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف با حضور هیئت منصفه و برخورداری متهم از حق انتخاب وکیل نیز در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ بر آن تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: