•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

بازداشت مریم لقایی, شهروند بهائی توسط ماموران اداره اطلاعات دماوند

0
498

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, در پی احضار “مریم لقایی”, شهروند بهائی, در پی احضار به اداره اطلاعات شهرستان دماوند بازداشت و جهت بازجوئی و تکمیل پرونده به سلول انفرادی بند امنیتی وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۸, “مریم لقایی”, شهروند بهائی, پس از احضار به اداره اطلاعات شهرستان  دماوند بازداشت و پس از انتقال به محل سکونتش و تفتیش آن مکان و ضبط لوازم شخصی از خانواده و این شهروند بهائی, وی را به جهت تکمیل مراحل بازجوئی به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در تهران منتقل کردند. 

براساس این گزارش؛ “مریم لقایی”, شهروند بهایی ساکن دماوند در حالی بازداشت شد که ماموران اداره اطلاعات دماوند پس از بازداشت این شهروند بهائی همزمان با انتقال وی به منزلش آن مکان را مورد تفتیش قرار دادند و لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه, لب تاپ و حتی گوشی تلفن همراه همسر وی “امید فرصتی پور” را نیز ضبط کرده و پس از اتمام مراحل تفتیش و بازجوئی “مریم لقایی را به جهت بازجوئی به تهران و بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل کردند. 

لازم به ذکر است بازداشت “مریم لقایی” دقیقا یک روز پس از بازداشت “میترا فرصتی پور”, دیگر شهروند بهائی ساکن روستای گیلاوند از توابع شهرستان دماوند که از نزدیکان همسر “مریم لقایی” میباشد توسط ماموران وزارت اطلاعات صورت گرفته است. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این ۲ ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و فقط در جهت پرونده سازی می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

برچسب هامحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانمدیران جامعه بهائیان ایراننقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بهائیان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان ایرانپیروان آئین بهائی در ایراناقلیتهای مذهبی در ایراناداره اطلاعاتبهاییانبهاییان ایرانبهائیانبهائیان ایرانبهائیان در ایرانبازداشتبازداشت و بیخبریبازداشت شهروند بهائیبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان بهائیبازداشت شهروندان بهائی در ایرانبازداشت شهروندان در ایرانتهدید بهائیان ایرانتبعیض علیه بهائیان ایرانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانحقوق بهاییان ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق شهروندی بهائیان ایراندماوندرهبران جامعه بهائیان ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهائیانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان بهایی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: